Son Konu

Evlilikte mutluluğun devamı...

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Evlilikte mutluluğun devamı

Her ilişkide olduğu gibi evlilikte de program metni önemlidir Sokaktan aldığınız bir çiçeği eve getirirsiniz birkaç gün daha sonra solar Evliliği de iki insanın iki taraflı aldığı bir çiçek gibi düşünün bakımı yapılmaz ise solar gider, iki tarafta bu birlikteliği sürdürme ricası içinde olmalı ancak, bu çiçeğin güneşini, gölgesini ayarlamalı suyunu vermeli oysa, bu izaç sürsün

Evlilikleri sürdürmenin bazı yolları vardır Bunlardan bazıları;

Temel Iletişim Becerileri Öğrenmek
Evliliği sürdürmek için bir takım temel irtibat becerileri vardır bunlar sonradan öğrenilebilir şeyler olduğundan cümbür cemaat bunları öğrenebilir

Iletişim aralıksız konuşmak mıdır? Hayır iletişim öncelikle dinlemek demektir!

Kadınlar genelde; “Efendim ben eşime söylüyorum anlatmaya çalışıyorum beni dinlemiyor Acaba siz hiç onları dinlediniz mi? Azıcık iğneyi kendimize batırmalıyız Karşısında tarafı dinlemeliyiz onları bilmek için dinlemeliyiz Irtibat sadece akıl paylaşımı da değildir Ayrıca hafıza ayrıca duygu paylaşımının birlikte olduğu durumlarda sağlıklı irtibat vardır diyebiliriz

Ben dilini kullanın Sen dili; sen ne biçim insansın, sen şöylesin sen böylesin sen hatalı düşünüyorsun, sen haksızsın gibi Böyle bir tavır otomatik olarak karşısında tarafı savunmaya sevkedecek ve netice: tartışma

Ben dili; hayatım seninle bir konu üstünde konuşmak istiyorum Seni fazla seviyorum ama eve geç gelmen beni üzüyor, korkuyorum, seni özlüyorum bu tür bir tavır taşı bile eritir

Iletişim becerilerinin içinde dürüstlük, hakkaniyet, aleyhinde tarafı adam yerine koyma, fikirlerine tercihlerine saygı dıyma gibi özellikler de olmazsa olmazlar

Duygu Ve Düşüncelerinizi Paylaşın
Duyguları içinize gömmeyin İçe atmak çağırmak sahiden kalbe atmak değil, hafızaya atmak, kafaya takmak çağrıda bulunmakbu da organlarımıza zarar verdiği gibi tüm sinir sistemimizi bozar Siz duygularınızı paylaştıkça o da sizden öğrenir sizi örnek alır Duyguları derken sevincinizi, özleminizi, üzüntünüzü, öfkenizi karşı tarafa anlatın ama ben dilini kullanarak

Siz dünyaya böyle gelmediniz, dünyada oluştunuz anneniz babanız şekillendirdi bazı şeyleri “aman kızım sus, fazla konuşma…

Bir ata sözümüz vardır “Türk milleti söylemez söylenir diye bütün bizi anlatıyor oysa bunların değişmesi gerekli Bu bir izaç bir birliktelik, katkımızı kurallar içinde aramalıyız Kavgalar niçin çıkar yöntemleri fena olduğu için Ben dilini kullanmamız gerekiyor

Sadakât – Tiryakilik Sorunu

Sadakât; eşe kopamamak, onu hoşuna gitmek, korumak değişik tarafta bağımlılık; onun kulu kölesi edinmek, sen olmadan ben yaşayamam aramak Düşünün çocuklarınızın size alt yok de bağımlı olduğunu ne çekilmez olurlardı dimi? Evlilikte eşlerin en büyük şikayeti bu, kadınlar eşlerine çok bağımlılar

Bir elmanın iki yarısı gibi olmalı çiftler birbirini destekleyen tamamlayan birbirini değil etmeyen Diğer bir insanın sırtına direnmek ne değin tehlikesiz olabilir fakat O birey düşebilir, bizi sırtından atabilir İnsanın en güvenilir yeri kendi ayaklarıdır Önce kendinizi sevin kendinize güvenin

Sevgi Saygı Alaka Ona Özel Alaka Verin
Sevgiyi aleyhinde tarafa iletmek fazla önemlidir Bayan ve ya erkek diyor; ben eşimi fazla seviyorum ama rakip bunu anlamıyor, hissetmiyor Değişik tarafa hürmet gösterin Hürmet bir insanın elini ayağını öpmek değil, susmak değil hürmet, insanı adam yerine koymaktır Sen varsın ve önemlisin Onun düşüncelerine derhal muhalefet etmemek, onun düşüncelerini anlamaya çalışmaktır Terapilerde karşılaşıyoruz; sen adamın nesini sevdin diye soruyorum, beni çok arıyordu halimi hatırımı soruyordu… Bayan adamın ilgisine aşık olmuştur sahiden fakat bir vakit sonradan alaka bitince izaç kabusa dönüyor

Özel alaka nedir? Arkadaşınız tatile gidiyor ve dönüşte size köyde yaptığı ve sizin fazla sevdiği çilek reçelinden getiriyor Ne düşünürsünüz? “Beni seviyor, çilek reçeli sevdiğimi unutmamış beni hatırlamış ve düşünmüş getirmiş

Ara Sıra ilişkilerde inatçılık yapıyoruz, o yapıyor mu ama, ben de yapayım ya da önce o yapsın gibi Siz bir deneyin o duyguyu ona bir tattırın bakalım daha sonra neler olacak

Herkesin ehliyeti vardır dimi, ama demiyoruz onlar da kuralları çiğniyor ben de çiğnerim neden çünkü hayatımızı riske atamayız canımızla malımızla ödeyebiliriz Sevdiğimiz insanlardan esirgediğimiz ilginin de sonucu vicdan rahatsızlığı, mutsuzluk ve birçok vakit ruh hastalıkları yani tekrar bir şekilde yine ilgisizliğimizin cezasını bir şekilde ödüyoruz

Sorumlulukları paylaşmak
Hesaplı, fiziki, manevi, tüm sorumlulukları paylaşacağız Kocam o benim baksın Böyle bir şey olamaz Nasıl bize takviye etmesini bekliyorsak bizde ona destek edeceğiz Manevi ise manevi takviye her zaman onun yanına olduğumuzu destekleyeceğiz Fiziksel ise fiziki elimizden geleni yapacağız Atkı örüp dantel dokuyup evimize evliliğimize katkıda bulunacağız

Ailelerle İlişkiler
Ailelerden bağımsız edebilmek Ben artık evlendim, benim sınırlarım var diyebilmeliyiz Oysa bunu söylerken takındığımız üslup çok önemli Evimizin önüne bir ağaç diktiysek, onu korumalı beslemeliyiz yoksa gelip geçenler koparır Başlıca erkekler arada kalır Erkek o benim anamdır ne derse doğrudur, ona söylenen her laf bana söylenmiştir Yargı benim anamdır diyemeyiz dememeliyiz

Elti, görümce, kaynana ile sorunlar olur, olabilir ama sorunlar nerde çözülür evinizde eşinizle birlikte Düşüneceğiz bu birey ile evlenmeden önce bir hayatı vardı Bir sosyal çevresi akrabaları arkadaşları vardı Buna saygı duymam gerekiyor, yok etmeye amaçlamak olmaz

Problemsiz yaşam yoktur!

Tartışmaları Erteleyin
Baktınız ikinizde fazla kızgınsınız, “Ben bir kahve yapayımda içelim yatmadan önce her tarafta konuşuruz bu konuyu veya yarın diyebilmeliyiz Aksi takdirde birbirinize sonra pişman olacağınız kırıcı şeyler söylersiniz, hürmet sevgi yıpranır değil olur

Hissi Hesaba Yatırım Yapın
Banka hesabınızda para var İstediğinizde kullanabilirsiniz Eşinize de yatırım yapın aranızdaki ilişkiye yatırım yapın ona bir jest yapın, bir sürpriz yapın, sevdiği bir şeyi alın Gerginlik gerilim zorlanmalardan dolayı olur Sessizlik istiyorsun gürültü var, izin istiyorsun patrondan diyor oysa işler fazla sıkışık istekleriniz memnuniyet edilmiyor Stres bireysel mücadele ile tüketilir Spor yapabilirsiniz, kitap okuyabilirsiniz Çok sıkıştınız tuvalete gitmeniz lüzumlu birikti birikti bir yerde boşalır biriktirmeyin rahatlayın nasıl rahatlayacağınızı da kendiniz bulacaksınız

Eşinizi Olduğu Gibi Kabul Edin

Karşımızdaki insanı değiştirmeye çalışmayalım kendimizi değiştirmeyi deneyelim Kişi ancak kendisi isterse değişir İnsan kendini değiştirebilir ama eşini değiştirmek böylece basit değildir Çocukluğumuzdan beri belirlenmiş kalıpların içine sokulamaya çalıştık Biraz o kalıbın dışına çıkmaya çalışınca sen ne terbiyesiz çocuksun, sen şöyle, sen böyle diye tepkiler aldık Eşinizi de onun içine sığamayacağı kalıpların içine sokmaya çalışmayın Bir dua vardır çok yardımsever olur; “Tanrım bana değiştirebileceğim şeyleri başkalaştırmak için güç saptamak, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için dayanıklılık ver, en önemlisi bu ikisi arasındaki farkı görebilmek için fikir ver

mutlu görünmek kişinin kendi sorumluluğundadır
Toplumsal bir hastalığımız var; hep kendimizi başkalarıyla kıyaslarız, kendi içinizde kendi gelişiminize bakın “Onun şusu var benim değil, onun busu var benim değil adam ne yanıt verecek; o adam çaldıysa ben de mi çalayım(?) biz kendimize bakacağız Evlendiğimizde nerdeydik hemen nerdeyiz

mutlu olmak sizin elinizde uzanıp da o dağ çileğini yiyebilirseniz mutluluk sizin Bülent Budak
*

Üst Alt