Son Konu

Fatih Sultan Mehmed Bosna-Hersek seferleri ve Bosnalıların Musluman oluşu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
BosnaHersek seferleri ve Bosnalıların Musluman oluşu
Fatih Sultan Mehmed BosnaHersek seferleri ve sonucları
Fatih'in Bosna Fransiskanları'nın ozgurluğu ile ilgili fermanı

BosnaHersek seferleri ve Bosnalıların Musluman oluşu

Osmanlılara vergi yoluyla bağlı olan Bosna Kralının, anlaşmalara riayet etmemesi uzerine Uskup'ten harekete gecen Fatih, Sadrazam Mahmut Paşa ve Turahanoğlu Omer Bey'e Bosna'nın tamamen fethedilmesi emrini vermişti 1463 yılındaki seferle Bosna Kralı Osmanlı hakimiyetini yeniden tanıdı Ancak şeyhulislamın da fetvasıyla sonra olduruldu ve bu topraklarda Bosna Sancakbeyliği oluşturuldu Fakat ordunun İstanbul'a donmesi uzerine aynı yıl, Macar kralı Bosna'ya girdi

İkinci kez duzenlenen seferle Osmanlılar, Yayce dışındaki butun kale ve şehirleri yeniden ele gecirdiler Bosna seferleri esnasında Hersek Kralı Stefan da ulkesinin bir kısım toprağının Osmanlılara doğrudan bağlanması şartıyla tahtında bırakılmıştı Ancak 1483 yılında Hersek tamamen Osmanlı toprağı haline gelecektir Fatih, Bosna'yı Osmanlı topraklarına kattığı zaman Bogomilmezhebindeki Bosnalılara cok iyi davranmıştı Hem Katolik hem de Ortadoksların kendi kiliselerine almak icin baskı yaptıkları Bogomiller bu sebeple Osmanlı yonetimine sıcak bakmışlar ve kendilerine sağlanan din ve vicdan hurriyetinden etkilenerek zamanla Musluman olmuşlardı Bu Musluman Bosnalılara Boşnakdenilmektedir

Fatih devrinde Osmanlıların karada en guclu komşusu ve rakibi Macarlar, denizde ise Venedik idi Macarlar bu donemde tek başlarına Osmanlılarla baş edemeyeceklerini bildiğinden, doğrudan bir savaşı goze alamamış, Fatih de tabii sınır olan Tuna'yı gecmeyi duşunmemiştir Ancak akıncılar vasıtasıyla, Macaristan'a guvenliğin sağlanmasına yonelik yuzlerce başarılı akın duzenlenmiştir Keza Venedik Cumhuriyeti de Osmanlılarla doğrudan karşılaşmaktansa Balkanlardaki diğer devletleri kışkırtmayı yeğ tutmuştur Guclu donmasıyla Mora ve Ege'deki adalara sahip olmak isteyen Venedik, Osmanlılar karşısında istediği sonucu alamamış, aksine pek cok ada ve kıyı kaleleri Osmanlıların eline gecmiştir

Fatih'in Bosna Fransiskanları'nın ozgurluğu ile ilgili fermanı

Ben, Sultan Fatih,

bundan boyle butun Dunya'ya ilan ediyorum ki,

Bosna Fransiskanları bu ferman ile benim korumam altındadır Ve emrediyorum ki:

Kimse bu insanlara veya kiliselerine zarar vermeyecek! Devletimde barış icinde yaşayacaklar Gocmen haline gelmiş bu insanlar, guvende ve ozgur olacaklar Devletim sınırları icerisinde olan manastırlarına geri donebilirler

Devletimden hicbir onemli kimse, vezirler, katipler veya hizmetkarlar onların izzetlerini kıracak ya da onlara zarar verecek bir şey yapmayacaklar!

Kimse onlara hakaret etmeyecek, tehlikeye atmayacak ya da kendilerine veya mallarına veya kiliselerine saldırmayacak!

Ayrıca, bu insanların kendi memleketlerinden getirdikleri şeyler ve kimseler de aynı haklara sahiptir

Bu fermanı buyurarak, gokleri ve yeri yaratan Allah'ın ve onun ResUlunun ve ondan onceki 124,000 peygamberlerin adına kılıcım uzerine yemin ederim ki; hicbir vatandaşım bu fermanın aksine hareket etmeyecek!

Üst Alt