Son Konu

Fatih Sultan Mehmetin Sozleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Fatih Sultan Mehmetin unlu Sozleri

Eğer kanım ile yukselecekse HzMuhammed'in dini; durmayın kılıclar doğrayın beni

Evet, padişah benim Ancak siz yine de cicekleri ona veriniz Cunku kendisi benim hocamdır

Şeyhim Akşemseddin Hazretleri İle Beraber Yaptığım Zikrin Lezzetine Dunyaları Bile Değişmem Eğer Şeyhim İzin Verseydi Zikir Yolunu Tercih Eder, Saltanatı Terk Ederdim

Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gununde ordumuzun başında olmamanız torelerimize uymaz Yok, eğer padişah ben isem, işte size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geciniz

Allah beni bu şehrin halkının muttefiki olarak bu zamana kadar sakladı Biz bu şehrin duşmanlarına galip geldik ve onların vatanlarını aldık Burayı Makedonyalılar Taselyalılar ve Moralılar almışlardı Biz bunların bizlere karşı kotu davranışlarının intikamını yıllar gecmesine rağmen torunlarından aldık

Ben ki İstanbul Fatihi abdi aciz Fatih Sultan Mehmed, bizatihi alın terimle kazanmış olduğum akcelerimle satın aldığım İstanbul ’un Taşlık mevkiinde kain ma ’lumu ’lhudud olan 136 bab dukkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakfı sahih eylerim Şoyle ki
Bu gayri menkulatımdan elde olunacak nemalarla İstanbul ’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim

Sırrıma sakalımın bir tek telinin vakıf olduğunu bilsem, sakalımı kokunden keserim

Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz

Biz toprakları değil gonulleri feth etmeye gidiyoruz

Yerinde soz soylemesini bilen, ozur dilemek zorunda kalmaz

Bir gece ansızın gelir krallığınızı imparatorluğuma katarım

Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım

İmkanın sınırını gormek icin imkansızı denemek lazım

Allah bu milleti elli yıldan fazla rahata koymasın, alıştırmasın

Duşmandan yuz cevirmek korkaklıktır Benim ikbalim yucedir Talihsizlik ise duşmanın nasibidir

Duşmanı tanımak, tehlikeyi bertaraf etmek demektir

İstanbul'u nicin fethettiklerini sorduklarında once o benim gonlumu fethettiği icin

Hekimler nicin bana kıydınız Son Sozleri

Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim!

Baykuştan pervamız yok, biz şahinler surusuyuz

Üst Alt