Son Konu

Fehmi Koru, Ali Babacan'ın partisi için tarih verip yer alacak isimleri açıkladı

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
%2DAli%2DBabacan%2Ddonemindeki%2Dcalisanlar%2Difadeye%2Dcagrildi%2D%2D222309%2Ejpg

Koru, "Abdullah Gül, Beşir Atalay, Mehmet Şimşek ve Haşim Kılıç oluşumun içinde. Bu ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacaklarını iddia ediyorum" diye konuştu.

Müellif Fehmi Koru, Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtladı. Ali Babacan öncülüğünde kurulması hedeflenen yeni oluşumun formatıyla ilgili değerlendirmelerini anlatan Koru, "Tayyip Erdoğan ve AK Parti aykırılığı yapılırsa bahtları yok" yorumunu yaptı.

Koru'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Ali Babacan'a telkinler yapıldı, kendisi de temaslarında bu türlü oluşum muhtaçlığını fark ettiği için ikna oldu. İkincisi nasıl parti? Bu tarafta fikir alışverişinin yaşandığını zannediyorum. Babacan 100'ün üzerinde isimle birebir görüşmeler gerçekleştirdi. En uzak gördüğü bireylerden başlayarak onların görüşlerini alarak kendi başındaki projeyi izah etti. Bu görüşmeler sırasında karşılıklı teklifleşme, taahhütleşme sözkonusu değil. Artık takımın belirlenmesi basamağına gidiliyor.

'GÜL, ATALAY, ŞİMŞEK VE HAŞİM KILIÇ OLUŞUMUN İÇİNDE'

Abdullah Gül en başından beri bu işin içerisinde. Fakat işin liderliği Ali Babacan'da. Başından itibaren süreci takip ediyor. Kendisi de temaslarda bulunuyor. Zannediyorum bu türlü bir teklifle karşılaşırsa oturup, düşünecektir. İşin sonuna kadar da içinde olacağını düşünüyorum. Kurucu takımında olması elzem görünüyorsa olmaması için bir sebep yok. Beşir Atalay da o denli. Devlette değerli misyonlar üstlenmiş bürokratlar da bu türlü bir oluşum içerisinde. Haşim Kılıç'ın da bu oluşumun içinde olacağını düşünüyorum. Mehmet Şimşek bildiğim kadarıyla hareketin içinde. Lakin kurucu olacağı manasına gelmiyor. Şimşek'in ismi baştan beri anılıyor. Birol Aydemir'le birlikte şu anda devletten emekli olmuş her alandan şu anda bu oluşumun tabanını oluşturmaya çalışıyorlar.

'TAYYİP ERDOĞAN VE AK PARTİ ZITLIĞI YAPILIRSA TALİHLERİ YOK'

Kurucu kadroyu oluşturduktan sonra çeşitli kademelerde hazırlanmakta olan partinin kurucu dokümanları o vakit gündeme gelecek, o sırada topluma neyi 'vaat edecekleri' belirleyeceklerdir. Yeni oluşumcuların öbür partileri karşılarına almak üzere bir kaygısı olmayacak, kendileri neyse onu anlatacaklar. Yeni oluşum bir parti olarak ortaya çıkacaksa bu sahiden yeni olmasıyla bir mana kazanabilir. Tayyip Erdoğan aykırılığı ve AK Parti zıtlığıyla sahneye çıkarlarsa unun bir manası olacağını sanmıyorum. AK Parti'ye amaç alan bir oluşumun AK Parti'den oy devşireceğini zannetmiyorum. Lakin yepisyeni bir telaffuz ilgiyle karşılanacaktır. Bir takvimleri olduğunu biliyorum. Yakın, fazla gecikmeden bu türlü bir çıkış yapılacağını biliyorum. Bu ay içerisinde olacağını düşünüyorum''.

Üst Alt