Son Konu

Fikret

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Fikret Üç yıldır tiyatroda 'Yaprak Dökümü'nün 'kırık' figürü Fikret'i oynayan Bennu Yıldırımlar'a, ekranda da düşe düşe aynı rol düşmüş 'Bir şey edinmek için bekliyorum' Reşat Nuri Güntekin'in 'Yaprak Dökümü'nün 2006 versiyonu Kanal D ekranında İstanbul Büyük Kasaba Tiyatroları da 1 Ekim 2003'ten beri 'Yaprak Dökümü'nüaslına sadık kalaraksahneliyor Dahası 400'üncü gecede bile kapalı gişe oynuyorlar Cumhuriyet döneminde kaymakamlık görevinden istifa ederek ailesiyle birlikte İstanbul'a yerleşen Ali Rıza Bey'in başından geçenler, çocuklarının bir yaprak dökümü gibi dağılıp gitmelerine seyirci kalışı melodramsever Türkleri her dönemde etkiliyor Natürel bu koşul sosyolojik bir inceleme konusu 'Yaprak Dökümü' dizisinde evin 'ağır ablası' Fikret rolünde Bennu Yıldırımlar'ı görünce şaşırdım, çünkü sahnedeki 'Yaprak Dökümü'nde de Fikret'i o oynuyor Sanki başına gökten düşe düşe bu rol düşmüş: Fikret'in 80 yıl öncesi Fikret'in 80 yıl sonrası Her ne kadar ekranseverler Yıldırımlar'ı 'Süper Baba' dizisindeki isyankâr Elif olarak hatırlasalar da o gerçekte esaslı bir tiyatro oyuncusu Yıldırımlar, İÜ Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olur olmaz 1990'da Londra'ya giderek bir buçuk yıl drama eğitimi almış Bu sırada yurtdışında var olabilmenin kolay olmadığını görmüş Yurda dönüşte İstanbul Şehir Halkı Tiyatroları'nın kadrosunda Bugüne kadar her zaman 'ışıklı' rollerde oynamış 1549262531 1549262531 fikret5c57dec803129fikret5c57dec803129 http:wwwsehirtiyatrolaricomsanatcilarfotbennuyildirimlar Birincil şansı, Tolstoy'un 'Bir Atın Öyküsü'nde bir atı yenilenmek Bu zor rol ona 1996'da Bedia Muvahhit Ödülü'nü kazandırıyor Ertesi yıl Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur'unda Nuran rolünde Peşinde 1998 İsmet Küntay Ödülü geliyor Tunca Yönder'in 'Ağrıya Dönüş' filmindeki başarısı uyarı çekiyor ve 1994 Antalya Film Festivali'nde 'Umut Veren Kadın Oyuncu' seçiliyor Reha Erdem'in 1998 yapımı 'Kaç Para Kaç'ında da döktürüyor Netice: 2000 Yılı Sadri Alışkın Ödülü İki yıldır İstanbul Kent Tiyatroları'nda Sartre'ın 'Saygılı Yosma'sındaki Lizzie rolüyle seyirciden çok alkış alıyor 1988'den beri 21 dizide oynamış Favorisi ise 'Şapkadan Babam Çıktı' Başarı hanesi şişmiş, lakin böylece ortalarda görünmüyor Özel hayatı konusunda ağzı sıkı Tiyatro oyuncusu Bülent Kesin Yarar'la evli, yedi yaşında kızına çok düşkün Alışkın olmadığımız değin ölçülü ve düzgün İşte, iki saatlik görüşmemizin özeti Gözleriniz her daim buharlı Bu yüzden mi 'hüzünlü' rollerin kadınısınız? Televizyonda değişik rollerde görülmek basit değil Lakin beni izleyenler bilirler, tiyatroda rol konusunda sıkıntım değil Sürekli aynı şeyleri yerine getirmek benim için ışıklandırılmış bir şey yok Televizyonda komedi denemelerim oldu ama bunlar uzun süremedi Televizyonda her meslek ardına kadar gitmiyor Benzer anda iki ayrı Fikret'i oynamak nasıl bir şey? Bu dizinin reyting sorunu değil galiba Üç yıldır oynuyorum Fikret'i Şu lahza yeni bir versiyon içindeyim Fikret yabancı yok bana Zaman değişse de Fikret aynı Fikret Kardeşler içinde en mantıklısı Otoriter, fazlasıyla babacı ve ailenin bir arada olması için çabalıyor Bizlere tanıdık olmayan bir figür yok Bu hikâye fiilen birçoğumuzun hikâyesi Dizide günümüzün problemleri anlatılıyor 'Yaprak Dökümü', çatısı sağlam bir metin Reyting iyi gidiyor Oysa reyting benim için bir anlam taşımıyor Önemli olan kendimi iyi hissetmem Keşke bu dek çok dizi olmasa Keşke vakit harcanmış, kafa yorulmuş işler izlesek Cümbür Cemaat yoğun çalışıyor, akılda kalacak hangi işleri yapıyoruz acaba? Bu dönem çekilen diziler 10 sene sonra aynı zevki verecekler mi? Niçin sekiz senedir sinemada teklif almadığınızı merak ediyorum Ben de Yaptığım işler görülmeyecek gibi değil Önerge gelse değerlendiririm Görebildiğim kadarıyla belirli insanlar, emin yerlerde toplanıyor ve onlarla bu iş devam ediyor Ekranda ne kadar sık görünürseniz filmlerde yer almanız öyle basit Yeri geldiğinde illaki bana da bir rol verirler (gülüyor) Bayağıdır bekliyorum 'bir şey' almak için (gülüyor) Galiba mücadeleci ve artı sabırlıyım Tam anlamıyla gelişmiş bir sektör olsa sinemayı tercih edebilirim Bir oyuncunun kendisiyle baş başa kalabildiği, kendini geliştirebildiği yer ise tiyatro Dünya çapında oyuncular iki üç yılda bir kendilerini tiyatroya atıyorlar temizlenmek için Kendimce Türkiye'nin şartlarında her şey güç, oyuncu edinmek da, işçi edinmek da En büyük şikâyetim, bilimsel eleştirinin oturmaması Fakat ben yaptığım işe eleştirel bakar, aralıksız yetersiz bulurum Sadece kendi rolümle değil, bütünle ilgilenirim Neden bir kamu kurumunda çalışıyorsunuz? Özel tiyatroda da olabilirim Fakat daha artı insana varmak için 90 takvim bir kurumda çalışıyorum Bilet fiyatları herkesin alabileceği dek mantıklı Tiyatroda gerçekleştirmek istemediğim bir şey olmadı Tiyatroyu sevgisiz yaparsanız kesin olur Oyuncunun gözleri her şeyi anlatır Içten mu söylüyor, yalan mı? Birilerine oyunculuk yaptırılıyor, başkaları da seslendiriyor Benim inanamadığım, Aaa, kendi sesinizi kullanıyormuşsunuzdemeleri Evet kendi sesim! Oyunculuk ses ve bedenin bir bütünüdür Seslendirme aşamasında yüzümle karşılaştığımda, bir yandan 'İyi oynamış mıyım?' diye düşünüyorum Gıptayla bakıyorum, 'Şunu da yaptım, bunu da yaptım' diyenlere Hiçbir zaman böylece olamayacağım İyi yapılmış işlerden büyük aaaif alırım Lakin kötü bir işi seyrederken hak sistemim işler 26 yillik tiyatro sanatcisi Bennu Yildirimlar, “Dizi oyunculugunda egitim onemli degil, oynayabilecegini dusunen oynuyor dedi Yaprak Dökümü dizisindeki roluyle dikkatleri uzerinde toplayan sanatci Mankenle oynamam diyor Super Baba dizisindeki, cilgin, çılgın doymuş Elif ismindeki genc bir kizi canlandirdigi donemde kendisiyle tanistigimiz Bennu Yildirimlar, guclu oyunculugu ile Yaprak Dökümü dizisinde Fikret karakteri ile yeniden izleyenlerin karsisinda Kendisini bir tiyatro asigi olarak goren Yildirimlar'a gore tiyatrosuz bir hayat olamaz Tiyatronun dizi oyunculugunu da besledigini savunan sanatci, sektordeki kargasayi 0 izleyicinin saglikli dusunememesine bagliyor Bennu Yildirimlar'la kisa lakin oz bir sohbet yaptik Dizi oyunculugunu mu tiyatroyu mu daha cok seviyorsunuz? Tiyatro bolumu mezunuyum Bir oyuncunun beslenecegi yerin tiyatro olacagina inaniyorum Yani ben eger tiyatrodan iyi bir sekilde besleniyorsam bunu dizide iyi bir sekilde gosteriyorum Bu ikisi de birbiriyle ilintili Benim hayatim yalnızca dizi degil ast oysa Lakin her sene duzenli bir sekilde dizide oynuyorum Projeyi secerken nelere dikkat ediyorsunuz? Öncelikle mantıksal bağ emrindeki Sonra da projede yer alacak diger oyunculara bakiyorum Siz rol aldiginiz her projede oyunculugunuzla taktir topluyorsunuz Bunun egitimle dogrudan alakali oldugunu soyleyebilir miyiz? Bunun ulkemizde öyle yansimasinin olduguna inanmiyorum Yani egitim pek taktir edilmiyor ve onemsenmiyor Bilhassa dizi sektorunde oyunculuk yapabildigini dusunen yapmaya calisiyor Dizilerde oyuncu secimi de tartisiliyor Herkes oyuncu oldu deniyor Siz ne soyleyeceksiniz? Bazilari gercekten basarili ve kendini gelistiriyor Aslinda oyunculuga emek harcayan herkese saygim var Onlarin icinden de egitim almaya calisanlar oluyor Evet, medyatik elde etmek basarilarini da artiriyor olabilir lakin katiyen bu tek basina tatmin edici olamaz Oyunculuga daha cok hislerimizle yaklasiyoruz Neticede bir seyleri gec de olsa buluyoruz Bazilari da bir sure sonradan bu kulvardan cekiliyorlar DİZİLER TİYATROYU ÖLDÜRMÜYOR Çoğunlukla huzunlu rollerde yer aliyorsunuz Gercek hayatta da Bennu Yildirimlar huzunlu mudur? İzleyenler ozel hayattaki halinizi gercekten cok merak ederler Gercek hayatta insanlarin nasil bircok ruh hali varsa bende de oyledir Benim de surekli neseli olmam veya surekli huzunlu olmam mumkun degil Bazi arkadaslarim benim icin cok neselidirder, bazilari da cok asik yuzlu Mesala cok yogun bir gun gecirmisimdir suratim asiktir ama bazen de her sey rayinda gitmistir o süre da neseliyimdir Ben gercek yasamimda katiyen rol yapmiyorum Esofmanlarimla dolasirim ve makyaj bile yapmam Diziler tiyatroyu olduruyor mu sizce? Hayir kendimce oldurmuyor Tiyatro olecek bir sey degil Çunku tiyatronun canliligini dizide yakalayamazsiniz Tiyatro insanlik kadar eski Dunyada iki insan da kalsa tiyatro devam edecek Tiyatronun sorunlari maalesef yillardir kotu uygulanan kultur politikalarindan kaynaklaniyor Turkce ile derdimizi anlatamaz olduk! Sokaktaki ırk dertlerini ifade edecek Turkce'yi bile dogru konusamiyorlar maalesef Ben ve benim gibiler ekranlarda ve sahnede buna uyarı etmeye calisiyoruz Bununla insanlara guzel Turkce konusmayi nasil saglariz bilmiyorum fakat egitim ve kulturun ic ice gectigi bir gercek Okullarda kucuk yaslarda sanat ve kultur asilanmali Bunun kimseye zarari olmaz Herkes oyuncu olmaz fakat ufku genisler ve derdini anlatabilen bir nesil yetisir BÖYLECE BİR PROJEDE OLMAM Size bir proje gelse ve kadroda tartisma konusu olan oyunculuga adim atmis mankenlerden bir ad olsa kabul eder misiniz ? Acikcasi ben oyle bir projede yer almam Bu benim icin bir ilke meselesi Maalesef ulkemizde oyunculuk herkesin yapabilecegi bir iş olarak goruluyor Ben, bir sekilde benzer karede o insanlarla gorulmeme sansim varsa bunu kullanirim Bunun da benim en dogal hakkim oldugunu dusunuyorum Yaprak Dökümü BENİM İÇİN YENİ DEĞIL Yaprak Dökümü dizisi projesi size geldiginde neler hissettiniz, dusundunuz? Aslinda bu proje benim icin yeni degil Ben zaten 3 yil Kent Tiyatrosu'nda sahnelenen Yaprak Dökümü'nde oynadim Keza de aynı karakteri oynadim Seyircimiz her oyunu bu dek yildir daima doldurmustur Bu öykü bizim toplumda gercekten kabul goren, kendini bilen bir hikaye olmus durumda Çunku yasanmamisliklar, soylenmesi gerekip de soylenmeyen sozler, babadan ve anneden saklanan sirlar bizim toplumumuza gercekten uyuyor daha sonra da ah keskeler soyleniveriyor yan Bu yuzden romanin cektigimiz bu yeni versiyonu, gunumuze uyarlanmis seklini de halkimiz derhal kabullenmekte zorlanmadi Bu dizide de aile gunumuz sorunlariyla bogusuyor Dizinizde cok kuvvetli bir oyuncu kadrosu goze carpiyor sizce dizinizin diger dizilerden farki yalnızca bu mu? Ben butun dizileri izlemiyorum Bazilarina soyle bir baktigimda ha bu da tutabilir, guzelmisdiyorum Ben yalnızca oyunculuk olarak gorevimi yapiyorum fakat acikcasi kriterleri bilemiyorum Bir dizinin kriterleri neye gore secilir onu bilemiyorum Bazi diziler beni cogu vakit gercekten cok sasirtiyor Ara Sıra de iyi olan bir sey devam edemeyebiliyor Bunlar neler bilmiyorum ama bildigim bir sey var bizim dizimizin digerlerinin yaninda ozel bir yeri oldugu  

Üst Alt