Son Konu

Fırında Kadayıf Sarması (Tatlısı)

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Fırında Kadayıf Sarması (Tatlısı) Tarifi İçin Malzemeler 1 tepsi için malzemeler;

*650 gr kadayıf
*400 gram yakın çekilmiş ceviz (ne çok ince nede çok iri çekilmeyecek)

Üzeri içinde;

*200 gr margarin
*100 gr tereyağı

Şerbeti içinde;

*6 su bardağı şeker
*6 su bardağı su
*Yarım limon
*1 kaşık margarin (parlak olması için)

Fırında Kadayıf Sarması (Tatlısı) Tarifi Yapılışı Sarma işlemine başlamadan önce kadayıflarımızı tel tel oluncaya dek didikleyip yeteri kadarını avuç içimize alıp cevizinide koyup yaprak sarması sarar gibi saralım (Ben elimden geldiğince resimlerdede anlatmaya çalıştım) ve margarinle yağlamış olduğumuz tepsiye sarma işlemi bitip tepsimiz doluncaya kadar devam edelim Daha sonrada margarini ve tereyağını pembeleşinceye kızartıp her birinin üzerine kaşık kaşık döküp 175 derece önceden ısıtılmış fırına verelim Kızarmaya yakında derecesini 150 ye düşürelim Nar gibi kızarıncada fırından çıkartıp, ılımasını bekledikten sonrada önceden hazırladığımız şerbetini ılık olarak dökelim (Ben tatlımı 1 gün öncesinden yaptığım için tatlım soğuktu serbetide ilk sıcaklığı çıktıktan sonra döktüm Eğer siz hemen yapıp pişirdikten sonra dökmek istersenizde tatlıda şerbetide elimizi yakmayacak şekilde ılık olacak Şerbetin koyuluğuda şerbet kaynarken belli bir süre sonra kabarcıklanmaya başlar iste o an kaşığınızı şerbete sokup çıkardıktan sonra kaşıkta kalan şerbet kaşığa bulaşıyorsa olmuş demektir ) yapacaklara afiyet olsun ?

*
*

Üst Alt