Son Konu

Fotoğraf Çekiminde Aydınlık ve Karanlık Oranı Nedir

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Resim Çekiminde Parlak ve Karanlık Oranı Nedir
Bence çirkin insan yoktur Fotoğraflarda güzel çıkmayan insan vardır Cümbür Cemaat aynı şeyi söylemekte ben güzelim de fotoğraflarda çirkin çıkıyorum diye Içten da söylenmiş, ben de ara sıra fotoğraflarda fazla çirkin çıkıyorum Işık nasıl yüzüme vuruyorsa bazen nurlu gibi, bazen cadı gibi, ara sıra de peri kızı gibi çıkabiliyorum Son zamanlarda sürekli olarak gazetelerde, internette fotoğraflarda nasıl güzel çıkılır ile ilgili haberler yer alıyor Fotojenik nasıl olunur? Bu yazıları okuduğumda anladım fotoğraf çekilirken güzel ya da çirkin olmamız çok manâlı yok ışığı iyi ayarlamamız gerekiyormuş

Fotoğrafçılık bir sanat işi Amatörce bile bu işi yerine getirmek istiyorsak kuşkusuz fotoğrafçılık kursuna gitmemiz lazım Temel fotoğrafçılık terimleri bile bize fazla yabancı gelebiliyor Oysa öyle da resim çekmeye meraklıyızdır Fotoğraf çekilirken duyduğumuz açı bir objektifin gördüğü alanın dereceyle ifadesi anlamına gelmektedir Tarafsızlık fotoğraf makinesinde ışığın girebildiği delik, alan, alan açısı, bölge derinliği, algoritma, daha alçak açı, altın oran, aps, apz, ara banyo, arkadaki ışık, arka netlik, art bölge, arkadan gösterim ve buna aynı saymakla bitiremeyeceğim fotoğrafçılık terimleri bulunmakta Bunları bir bir açıklamaya kalksam da bu işi profesyonel olarak yapanlar değin anlamamız olası yok Ama fotoğraflar da hoş çıkabilmemiz için parlak ve karanlık oranları kayda değer Azıcık buna dikkat edersek bizde güzel fotoğraflar çekebiliriz

İyi bir fotoğraf çekmede en önemlisi ışıktır Türkçede yüksek devingen aralığı anlamına gelen HDR en aydınlık piksel ile en karanlık piksel arasında ki farktır Bu HDR oranının yüksek olması ise fotoğrafın ne değin nitelikli olduğunu gösterir Reel ile kaydettiğiniz resim arasında fakat doku kaybı ne değin pozitif olursa kalite o kadar düşer Özetle bir resim gördüğümüz süre aa ne dek da gerçekçi diyoruz ya tam da bahsettiğimiz HDR oranı ile alakalı bir durumdur Bu olayın bir başka tanımı olarak ise farklı derecelerde pozlanmış olan fotoğrafları benzer dokuda birleştirip doku kayıplarını en üye indirmektir Bu olayı ne dek nitelikli yapabilirseniz o kadar nitelikli bir resim elde edebilirsiniz *

Üst Alt