Son Konu

Garanti Tarif Burma Baklava

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Garanti Tarif Burma Baklava Tarifi İçin Malzemeler

*1 yumurta
*1 çay bardağı sıvı yağ
*Yarım su bardağı sulu yoğurt
*1 yemek kaşığı sirke
*Yarım çay kaşığı tuz
*Aldığı kadar un( orta sert bir hamur olacak)
*Yarım paket kabartma tozu

Üzeri için;

*200 gram tereyağı

Arası için;

*İnce çekilmiş ceviz

Şerbeti için;

*3 bardak şeker
*2 bardak su

Garanti Tarif Burma Baklava Tarifi Yapılışı Öncelikle şerbet kısık ateşte kaynatılır Kaynadıktan sonra limon sıkılır ve 15 dk kısık ateşte kaynamaya devam edilir Yumurta, yağ, yoğurt, sirke ve tuz yoğurma kabına alınır karıştırılır Üzerine yavaş yavaş un ve kabartma tozu ilave edilir yoğurulur İyi yoğurulacak hamur her zaman kolay açılır bu yüzden yaklaşık 5 dk orta sert kıvam olana kadar hamur yoğrulur Daha sonra en az yarım saat hamur dinlendirilir Ben 3 saat dinlendirdim daha kolay açıldı Açma tahtanızın büyüklüğüne göre bezelere ayrılır Ben 8 adet beze yaptım Her biri nişasta ile açılır Ortadan ikiye kesilen hamurlar ceviz serpilip ince oklavayla sarılır ve büzülür Daha sonra dilimleyerek tepsiye dizilir Üzerine 200 gram eritilmiş tereyağı dökerek fırına verilir fırından çıkan tatlı ılınınca soğuk şerbet verilir Sonra şerbetlemek isterseniz strecleyip 1 hafta saklayabilirsiniz Şerbetleyeciğiniz zaman ılık şerbet dökülür
Püf noktalar:??Hamuru iyice yoğurup iyice dinlendirmek hamurun kolay açılmasını sağlar ??Eğer hamur açmakta acemiyseniz bezeleri daha küçük yapmanız daha kolay olacaktır Hamuru açarken nişastayı ilk başta bolca koyup sonra koymamaya çalışın çünkü hamurda kalan nişasta güzel bi tat bırakmaz İlk başta merdane ile büyütebildiğiniz kadar büyütmek daha kolay olur Merdane ile açarken kenarları inceltmek daha iyi olur orta kısımlar zaten incelecektir ??*Oklavanın düz olması hamurun kolay açılmasına sebep olur ve yırtılmasını engeller ??Tereyağını kızdırmak ve üzerindeki beyazlıkları almak tatlılınızın üstünde karalık olmasını engeller ??Tatlıyı pişirirken kızardıktan sonra fırının ayarını düşürüp 20 dk daha pişirmek hamur olmasını engeller Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun*?

Üst Alt