Son Konu

Gastrit belirtileri

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Gastrit, mide astarının iltihaplandığı yahut tahriş olduğu devirlerde görülür. Kısa periyotlu olursa akut gastrit, aylara, yıllara yayılan uzun periyotta görülürse kronik gastrit ismi verilir. Gastritin en yaygın nedenleri; uzun periyotlu ilaç tasarrufu (aspirin, ibuprofen gibi), ölçüsüz alkol tüketimi ve midede görülen bakteriyel enfeksiyonlardır. Gastritin daha az görülen gayrı nedenleri ise, bağışıklık sistemi sıkıntıları, uyarıcı unsur tasarrufu, haddinden fazla gerilim, viral enfeksiyonlar ve safranın mideye (safra reflüsü) gelmesidir. Gastrit birtakım kişilerde rastgele bir belirtiye neden olmazken, birtakım bireylerde iştah kaybı, mide bulantısı, kusma ve karın nahiyesinde ağrılarla kendini muayyen edebilir.

Gastrit Belirtileri

Mideyi ilgilendiren bir sıhhat sorunu olmasına rağmen gastrit çoğunlukla rastgele bir belirtiye yol açmaz. Birçok gastrit teşhisi öteki bir hastalık nedeniyle, kişinin mide mukozasından örnek alındığında tespit edilmektedir. Saf bu durum herkes için muteber değildir ve gastrit belirtileri günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Gastritin en sık görülen belirtileri mide ağrıları, yanma hissi, bu ağrılara eşlik eden mide bulantısı ve/veya kusma, aralıklarla görülen ishaldir. Kişi, belirtilerin arttığı periyotlarda iştah kaybı yaşayabilir, şişlik oluşabilir ve geğirme görülebilir. Koyu renkli, katran gibisi dışkı gastritin belirtisi olabilir. Bu belirtilerin hepsi bir anda ortaya çıkmaz ve kronik gastrit ilerledikçe görülen belirtilerin sayısı ve şiddeti artabilir.

Gastrit Tedavisi

Gastrit teşhisi için hekiminiz tam kan sayımı isteyecektir. Başkaca endoskop kullanarak üst sindirim nahiyesinin muayenesi (esophagogastroduodenoscopy) ve biyopsi (mideden modül alınarak laboratuvar ortamında denetim edilmesi) teknikleri kullanılabilir. Başkaca dışkıda kan bulunup bulunmadığı denetim edilebilir.

Gastritin tedavisinde kullanılacak formül, nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Mahsusen akut gastrite neden olan ilaç tasarrufu yahut sistemsiz, şiddetli yağlı yahut tuzlu, hazır besinlerle beslenme bırakıldığında gastrit belirtileri de resen ortadan kalkar. Bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak gelişen kronik gastrit için antibiyotik tedavisi kullanılabilir. Gastrit belirtilerini şiddetlendiren mide asidi üretimini denetim altında tutabilmek için, mide asidi dengeleyici “antacid” ilaçlar kullanılabilir.

Gastriti Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Gastrit belirtileri gerçek bir beslenme programıyla kıymetli nispette denetim altına alınabilir. Bunun için olağandan ziyade mide asidi üretimine neden olan asitli tüketilmemelidir. Gastrit şikayeti olanlara gazlı, şekerli içecekler, kahve, çay, şiddetli yağlı ve baharatlı besinler önerilmez. Alkol direkt olarak gastriti tesirler, bu nedenle içilmemelidir. Aspirin üzere mide astarını etkileyen ve tahrip eden ilaçlar kullanılmamalıdır. Son olarak; yatmadan en az 2 saat evvel yeme ve içmeyi bırakmanız geceleri yaşanabilecek mümkün gastrit ağrılarından korunmanıza yardımcı olur.

Üst Alt