Son Konu

gazetecilik neden tanzimat doneminde ortaya cıkmıştır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tanzimat doneminde gazetecilik neden onemlidir

Tanzimat gazeteciliği; halkın bakış acısının yanı sıra edebiyatın da değişmesinde buyuk etkiye sahiptir Cunku gunluk yaşamın gazeteyle on plana gecmesi, edebiyatımızda da etkisini gosterir Bu gazeteleri okuyanlar, Batı'dan yapılan roman cevirilerini izleyenler, yeni bir dunya goruşuyle karşılaşırlar Tanzimat'la gelen ve gelişen Turk gazeteciliği, Turk edebiyatının yepyeni bir doneme girmesini sağlar
Tanzimat şairleri ile yazarlarının hemen hepsi gazetecilikle uğraşırlar Edebiyatla ilgili ilk yazılar gazetelerde yayınlanır Bu yuzden; Şinasi, Narriik Kemai, Ziya Paşa, Ahmet Mithat, Ahmet Vefik Paşa, Ebuzziya Tevfik, Şemsettin Sami, Recaizade Mahmut Ekrem gazetecilikle edebiyatı kaynaştırırlar Turk edebiyatındaki ilk gazete Takvimi Vekayi'dir 1831'de cıkarılan bu gazete ilk resmi gazetedir

Agah Efendi, edebiyatımızda ilk ozel gazete olan Tercumanı Ahval gazetesini cıkardı Daha sonra Şinasi tek başına Tasviri Efkar gazetesini (1862) yayına hazırladı Ali Suavi'nin yonettiği Muhbir (1866), İstanbul (1867); Namık Kemal'le Ziya Paşa'nın birlikte cıkardıkları Hurriyet (1868), Basiret (1869), Hakayık'ul Vekayi (1870); Namık Kemal'in yayınladığı İbret (1871), Hadika (1872); Ahmet Mithat'ın cıkardığı Devir (1872), Sırac (1873), Vakit (1875); Şemsettin Sami'nin yayınladığı Sabah (1876), Tercumanı Hakikat (1878), Tercumanı Şark (1878) donemin belli başlı gazetelerindendir

İlk ozel gazete olan ve Agah Efendi ile Şinasi'nin cıkağı Tercumanı Ahval'in edebiyatımızda ayrı bir yeri vardır Osmanlı ulkesinde ilk ozel Turkce gazete olan Tercumanı Ahval hem gazetecilik hem de edebiyat ve kultur tarihi yonunden bir donum noktasıdır Sosyal ve siyasal olayların yoğunluk arz ettiği halk tarafından merak ve heyecanla izlenen olaylar bu gazetede yayınlanmıştır Tercumanı Ahval, bir ovgu gazetesi değil, duşunce ve tartışma gazetesi olmuş, fertlerin duşunce ve kanaatlarını acığa vurulmasına katkı sağlamıştır İmtiyazlı baş yazı geleneği ilk bu gazetede başlamış, tefrika ve tartışmalar, haberi on plana cıkaran araştırmalar, eğitim sisteminin aksaklıkları ve siyasi eleştiri ornekleri yine ilk bu gazetede yer almıştır, ilk edebi tefrika da bu gazetede yayınlanır Bu, Şinasi'nin Şair Evlenmesi adlı oyunudur Gercekten o donemde butun yazarlar, ilk edebi yazılarını gazetelerde yayınlamışlardır Bu nedenle Tanzimat doneminde gazetecilik, edebi acıdan cok buyuk onem taşır

Tercumanı Ahval'in actığı yolda cok emek ve titizlikle yayın hayatına giren, daha ileri bir adım atan Tasviri Efkar olmuştur Şinasi'nin kalemiyle ozgurluk duşuncesini yayan bu gazetenin Turk basın tarihinde onemli bir yeri vardır O donemin en ozlu ve kulturlu yazılar onun kaleminden bu gazetede cıkmıştır

Tasviri Efkar'ın eğitim ve edebiyat alanlarında yepyeni bir yaklaşım oluşturduğu da kabul edilir Halk dilini on plana cıkarması, sade anlatım ve keskin fikirli stili, gazetesine izin icin yaptığı başvurusundaki olabildiğince Turkce anlatım ilgisine sadık kaldığını gosterir

Sonucta Batı'dan alınan yeni yazı turlerinin gelişmesinde, yeni edebiyatcıların yetişmesinde, yeni bir sanat ve edebiyat ortamının oluşmasında, cağdaşlamada, yeni bir yaşam tarzının oluşmasında Tanzimat gazeteciliği onemli rol oynamıştır

Üst Alt