Son Konu

George R.R. Martin'e Göre Hayran Tepkileri, Winds o Winter'ın Sonunu Etkilemeyecek

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Game of Thrones'un final sezonunu ardımızda bıraktık. Son sezon hayranların büyük bir çoğunluğunu hayal kırıklığına uğratsa da sekiz sezon boyunca yaşanılan hisleri çöpe atmamak lazım. Dizinin finalinin hayranlarda yarattığı olumsuz etki Game of Thrones'un yaratıcısı George R.R. Martin'e de sorulmuş, usta yazar hayranların tepkilerinin kitapları etkilemeyeceğini belirtmiş. 

Entertainment Weekly'e konuşan R.R. Martin, internetin çok ciddi boyutlara ulaştığını ve bu zamana kadar hiç böyle bir etkisi olmadığından bahsetmiş. Kitaplarda yarattığı sürprizlerin, gizemlerin internette paylaşılması yoluyla sürprizlerin bozulduğuna değinen yazar, kitapları yazarken her zaman bildiğini okuyacağının altını çizmiş. 

İnternetin kitapların tadını kaçırdığından bahseden R.R. Martin,  "İnternet bu konuyla ilgili her şeyi etkiliyor, hem de hiç olmadığı kadar. Örneğin Jon Snow'un ebeveynleri konusunda kitaplarda birkaç ipucu bırakmıştım. Fakat bunu yüz okuyucudan sadece birisi kafasında tamamlayabilecekti, internetten önce kalan 99 okuyucu için işin sonunda ortaya çıkan sürpriz oldukça harika olacaktı. Fakat internet çağında o bir okuyucu bulduğu şeyi paylaşıyor, diğer okuyucular bunu görüp 'oh, bu oldukça mantıklıymış' diyor ve işin sürprizi kaçıyor." diyerek, okuyucularına bir bakıma internete çok takılmayın mesajı verdi. 

Yazmaya devam ettiği Winds of Winter kitabıyla ilgili de konuşan George R.R. Martin, "Ayrıca ortada gelecek olan kitapların değişmesi için bir algı var, 'inanamıyorum bu işin içine ettiler, ben daha farklı şeyler bekliyordum.' şeklinde düşünceler mevcut. Fakat bu yanlış, çünkü kafanızda bir son belirliyorsunuz ve eğer bu sonu sırf bazıları keşfetti diye veya beğenmedi diye değiştirecek olursanız yarattığınız bütün yapıyı mahvetmiş olursunuz. Yani şunu söyleyebilirim ki ben hayran sitelerini okumuyorum. Ben sadece yazmak istediğim şekilde bu kitabı yazıyorum ve kitap yayınlandığında isteyen bu işi beğenir, istemeyen de beğenmez." diyerek Game of Thrones okuyucularına rest çekti. 

Son olarak dizinin son sezonuyla ilgili de açıklamalarda bulunan R.R. Martin, "Geride bıraktığımız üç yıl boyunca garip şeyler olmaya başladı. Bunun sebeplerinden birisi de dizinin kitaplardan ileride geçmesiydi. Evet ben dizinin yürütücüleri David Benioff ve Dan Weiss ile konuştum. Onlara yıllar önce birkaç şey söyledim, bunların bazılarını yaptılar. Fakat aynı zamanda ortaya farklı şeyler de çıkardılar. Benim kafamda yazarken oldukça düzenli fikirler var. The Winds of Winter ve ötesinde işlerin nereye gideceğini kestirebiliyorum. Bu biraz iki farklı alternatif gerçekliğe benziyor. Yan yana var olabiliyorlar. Benim yapmam gereken kendi versiyonum üzerinde yoğunlaşmak ki ben de şu an bunu yapıyorum." diyerek kitaplar ve dizilerin bir noktadan sonra bambaşka yollara gittiğini kabul etti. 
  • 2019 Emmy Ödülleri Adayları Belli Oldu - Game of Thrones Rekor Kırdı
  • George R.R. Martin Üç Yeni Game of Thrones Yan Dizisinin Sorunsuz İlerlediğini Söyledi
Ben bu tarz konularda biraz daha yazardan yana oluyorum. Hatta işin Star Wars kısmında da başka bir George olan Lucas'a da bazı yerlerde hak vermiştim. Sonuçta ortaya çıkan eserler, onların yaratıcılarına ait. Yani R.R. Martin olmasa Game of Thrones diye bir şeyin varlığından haberimiz olmayacaktı. Dizinin son sezonu hayranları üzmüş olabilir ancak dizi ve kitap uzun zamandır birbirlerinden ayrı şekilde ilerliyor. O yüzden sırf dizinin son sezonuyla koca bir evreni çöp atmamak gerekiyor. Bakalım "Kış Rüzgarları" yayınlandığı zaman hayranlar son sezonu unutmayı başarabilecek mi? 

Üst Alt