Son Konu

Girişimcilik Haftası İle İlgili Hikayeler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Girişimcilik Haftası İle İlgili Hikaye

Girişimcilik hikayeleri Yaşanmış Başarı Hikayelerinden bazılarını paylaşıyorum sizlerleSizlerde eğer bu hikayeler gibi girişimcilikle ve başarı ile hikayelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz arkadaşlar

Tarlada balık yetiştiriyor

Bir ciftci, 8 dekarlık tarlasını golet haline getirip, deneme amacıyla urettiği sus balıklarının 15 binini hasat etti

Adana'nın Yumurtalık ilcesinde Kırmızıdam koyunde yaşayan ciftci Mustafa Boyacı, karpuz ve pamuk gibi yoreye ozgu urunlerin uretiminden istediği geliri elde edemeyince, başka arayışlara girdiğini kaydetti

Yaklaşık 2 yıl once, bu konudaki merakı ve hobisinin de etkisiyle, sus balığı yetiştirmek icin araştırma yapmaya başladığını ifade eden Boyacı, ''Sus balığı yetiştiriciliği uzun zamandır ilgimi cekiyordu Tarlamın bir kısmını golete donuşturdum ve havuzlar oluşturdum Ardından, Adana'daki akvaryumculardan 400450 adet anac Japon Balığı getirerek, golete bıraktım Yaklaşık 10 bin TL masraf ettim'' dedi

İlk başta acemilikten dolayı bazı sorunlar yaşadığını dile getiren Boyacı, ''Tamamen kendi cabamla uretim yapmaya calıştığım icin bazı konuları yaşayarak oğrendim Balıklar uzun sure yumurta bırakmayınca, konuyu araştırdım Ortamda yabancı balık ya da canlı olduğunda yumurtlamadıklarını oğrendim Yaptığım araştırmada golette kaplumbağa bulunduğunu ve araya başka balık turlerinin karışmış olduğunu gordum Onları havuzdan cıkarınca, balıklar yumurtladı'' diye konuştu

Calışmaları sonunda, yavru elde ettiğini ve onceki gun hasadını gercekleştirdiğini ifade eden Boyacı, ''Yaklaşık 15 bin adet yavru balık elde ettim Bu balıkları, Mersin'de faaliyet gosteren bir toptancıya deneme amacıyla verdim Ancak, balıklar yeterince kaliteli olmadığı icin henuz satılıp satılmayacağı belli değil Satılsa da ancak masrafı karşılayacak Turkiye, Endonezya ve Singapur gibi ulkelerden yılda 1 milyar dolarlık sus balığı ithal ediyor Hedefim uretimi kaliteli hale getirip hem ciftciliğe gore daha yuksek gelir elde etmek, hem de ulkeme katkı sunmak Bu konuda devletten de destek bekliyorum'' dedi

Balıkları alan Mersinli iş adamı Caner Ozkurt ise Turkiye'de sus balıklarına karşı yoğun ve tutarlı bir talep olduğunu ifade ederek, şunları soyledi:

Turkiye sus balığı ihtiyacının hemen tamamını yurt dışından karşılıyor Tarım ve Koyişleri Bakanlığı'nın bu alanda uretim yapmak isteyen girişimcileri desteklemesi ve bu konuda somut projeler gercekleştirmesi sektor acısından cok olumlu bir adım olacaktır

Renkli olan bu balık halkımız tarafından en fazla tercih edilen balık turu Burada havuzlardan topladığımız balığı icine su doldurduğumuz buyuk poşetlerle sevk ediyoruz Balıkların yolculuk sırasında zarar gormemesi icin poşetlere saf oksijen ilave ediyoruz'

Üst Alt