Son Konu

Göğüste Hırıltı Neye İşaret ?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Göğüste hırıltı akut bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonlarından ya da kalp yetmezliği, amfizem gibi hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Solunumla ilgili sorunları olanlarda göğüs hırıltıları hayatın bir parçası Bilhassa de saman nezlesi sezonu açılınca hırıltılar da artıyor Lakin uğultu sesiyle birlikte gelen hırıltı, astımın en esas belirtilerinden
Hırıltı için birçok tedavi yolu var Tabii ama uyumlu olarak doktor kontrolü gerekiyor Doktorunuz da hırıltınızın nedenine tarafından size çare uyguluyor
Göğüste Hırıltı Neden Olur ?

Hırıltıyı tanım eden şey göğüsten gelen uğultulu ses Hava çıkış yolları daralıyor, nefes borunuz da tıpkı bir flüt gibi ses çıkarıyor Astımda bu daralmanın nedeni genel olarak solunum yolundaki iltihaplanma veya kasların kasılması sonucu oluşan spazmlar olabilir Gelin dahası hırıltıya neden olan hastalıkların neler olduğunu görelim:
AstımPolenlere, kimyasallara, hayvan tüylerine, kire, toza, yiyeceklere ya da böceklere karşı alerjilerSolunum yollarını tıkayan akut ya da kronik bronşitNadiren de olsa hırıltıya niçin olan hastalıklar:Kistik fibrozSolunum yoluna kaçan yabancı bir maddenin solunumu güçleştirmesiAkciğerlerde oluşan bir tümörKonjestif kalp yetmezliğiGöğüste Hırıltı Belirtileri Neler ?

Göğüste oluşan hırıltının en bariz işareti nefes alıp verirken uğultu sesi çıkarması Bu bilhassa de nefes verirken artar Bazen göğüste sıkışma hissi de hırıltıyla birlikte kazanç Ciğerlerinizden gelen hırıltıyı en iyi şekilde duymanızın yolu kulaklarınızı tıkayıp hızlıca nefes vermekten geçiyor Doktorun sizi tetkik ederken kullandığı stetoskop da hırıltıyı en iyi şekilde duyması için tasarlanmış
Göğsünüzde hırıltı hissettiğinizde doktora başvurmanızı gerektiren belirtiler:
Astım gibi bir hastalığınız olmamasına rağmen hırıltı başlamışsaAstımınız varsa ve hırıltıya nasıl müdahale edeceğinizi bilmiyorsanızZatürre, akut bronşit, sinüzit gibi nedenlerden dolayı oluşan hırıltı yüksek ateşle birlikte gelmişseGöğüste hırıltı

Amfizem, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya kronik bronşit nedeni olan hırıltı fazla yoğunsa ve öksürük esnasında yeşil veya gri balgam çıkıyorsa anında bir bilirkişi doktora görünün
Hırıltısı olan bir yakınınız acil servise götürmeniz gereken belirtiler:
Nefes almakta zorlanıyorsa veya hırıltı boğucu bir hal aldıysa hemencecik doktora götürmelisiniz Çünkü bu önemli bir astım krizinin veya anafilaksi gibi ciddi bir alerjinin belirtisi olabilir
Hırıltı bir anda başladıysa ve köpüklü açık pembe veya beyaz balgam gördüyseniz de onu doktora götürmelisiniz Çünkü bu bir yürek yetmezliği belirtisi
Öksürdüğü süre kanlı balgam gördüyseniz, üstelik göğsün muhakkak bir bölgesinde fazla sancı varsa da hemencecik ivedi servise gitmelisiniz Çünkü bu da pulmoner embolizm belirtisi
Cildinde döküntüler varsa, yüzünde kızarıklıklar varsa, deri mavimtırak bir renge büründüyse, kafa karışıklığı oluyorsa ve dengesini kaybediyorsa da yakınınızı derhal hastaneye götürmeniz gerekir
Göğüste Hırıltının TedavisiDoktorunuz hırıltınızı tedavi olabilmek için ilk kez onun nedenini belirleyecektir Örneğin hırıltınızın nedeni astımsa doktorunuzun önereceği ilaçlar iltihaplanmayı giderecek ve solunum yollarını açacak nitelikte olacaktır Mesela:
Etkisi süratli görülen bronkodilatör astım spreyiKortikosteroidUzun süreli etkin bronkodilatör ve kortikosteroid birleşimiİltihaplanmaları iyileştiren astım denetim haplarıSakinleştirici etkisi olmayan antihistaminlerHastalığınız akut bronşitse doktorunuzun önereceği hap türleri:Keza enfeksiyonu ayrıca de hırıltıyı değil etmeye tezgâhtar bronkodilatörBakteriden kaynaklanan bronşit için doktorun önereceği antibiyotik ilaçlarBebeklerde hırıltı için de diğer makalemizi okuyun

Üst Alt