Son Konu

Google’dan eski bilgisayarı Chromebook’a dönüştürme fırsatı!

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
eski-bilgisayari-chromebooka-donusturme.jpg

İster eski bir Windows bilgisayarınız isterseniz macOS 12 Monterey ile başa çıkamayan bir Mac’iniz olsun, Google tüm bu eski bilgisayarları Chromebook’a dönüştürme fikrini açıkladı: ABD’li yazılım devi, Chromebook’larda bulunan Chrome OS işletim sistemini Mac veya Windows PC’ye indirilebilir hale getiren Chrome OS Flex’e erken erişimi duyurdu.

Chrome OS Flex temel olarak, Google’ın 2020’de Neverware’i satın aldığında edindiği CloudReady’nin resmi Google sürümüydü. Flex; bireylerin, okulların veya işletmelerin Chrome OS’i bir USB sürücüsüne ücretsiz olarak indirmesine olanak tanıyor.

Chrome OS Flex ile eski bilgisayarı Chromebook’a dönüştürme

Google, Chrome OS Flex’i, bilgisayarın kendi işletim sisteminin son sürümüne güncelleyemeyen veya cihazları değiştirmek için bütçesi yetmeyen kullanıcılara bir yanıt olarak konumlandırıyor. Tüketiciler veya BT departmanları yeni bir bilgisayar satın almak yerine, eski cihazları için Chrome OS Flex’in en son sürümünü tercih edebilir.
chrome-os-96-cesitli-yeni-ayarlarla-geldi-3.jpg
Yıllar boyunca, Chrome OS alternatifi olan Chromium OS tabanlı CloudReady; tüketicilerin, işletmelerin ve okulların eski donanımını dönüştürmenin bir yolu olarak konumlandı. Chrome OS Flex, Chromebook’lar tarafından kullanılan Chrome OS ile aynı kod bazında çalışacak şekilde ayarlanmıştır.

Bir Google temsilcisi, Google’ın şu anda Google Play Store ve Android uygulamalarını Chrome OS Flex’e ekleme planı olmadığını, çünkü Google’ın “öncelikle işletim sisteminin temel deneyimine odaklandığını” söyledi. Ancak yazılım devi bu seçeneği değerlendirmeye devam edecek.

Google, Chrome OS Flex’in CloudReady’den farklı olduğunu da açıkça söylüyor. Chrome OS Flex, Google Asistan, Chrome tarayıcı ve Nearby Sharing’e ek olarak eğitim ve kurumsal müşteriler için bir Linux geliştirme ortamına sahip. Ancak Chrome OS Flex, Shell ve teletype aracılığıyla komut satırı erişimi dahil olmak üzere CloudReady’nin desteklediği sistem düzeyinde erişime izin vermiyor.

Google Ürün, İşletme ve Eğitim Direktörü Thomas Riedl’in blog gönderisine göre Chrome OS Flex, Google çalışanları ve diğer büyük müşterilerle test edildi. Blog, işletim sisteminin kararlı bir sürümünün önümüzdeki aylarda başlayacağını söyledi.

Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Üst Alt