Son Konu

Görme engelli Bager'in kusursuz kulağına Erdoğan'dan piyano sürprizi!

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
gorme_engelli_bagerin_kusursuz_kulagina_erdogandan_piyano_surprizi_1653898299_9933.jpg

Muş'ta duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine sahip "Kusursuz Kulak" olarak bilinen görme engelli Bager Çalışcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hediye ettiği akustik piyano ile kendi bestelerinin çalmanın mutluluğunu taşıyor.

Muş'ta Muratpaşa Caddesi'nde yaşayamına devam eden 10 yaşındaki görme engelli kusursuz kulak sahibi Bager Çalışçı, gelecekte ünlü bir piyanist olmanın hayalini kuruyor. Ludwig Van Beethoven, İdil Biret ve Fazıl Say gibi ünlü sanatçıların eserlerini çalan Çalışcı, şimdilerde kendisine cumhurbaşkanından hediye olarak gönderilen akustik piyano ile devam ediyor.

B10EU_1653898306_6956.jpg
bager çalışcı

"HEDİYE SAYESİNDE PİYANO DA ÇOK İLERLEDİM"

Bilim ve Sanat Merkesi'nde eğitim alan Bager, hayatını adadığı piyanosunda profesyonelleşmek için konservatuar okumak istediğini açıkladı. Piyano merakına babasının telefonuna indirdiği bir uygulama ile başladığını belirten küçük Bager "Benim parçayı çaldığımdan babamın haberi yoktu. 'Acaba televizyonu mu açık bıraktım?' diye odaya geldiğinde gördü. Sonra Bilim ve Sanat Merkezine gittik. Orada benim absolut kulak olduğum anlaşıldı. Cumhurbaşkanımızın gönderdiği piyano sayesinde daha çok ilerledim. Melodileri bana zevk veriyor. Bestelerimi ve çalışmalarımı burada yapıyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu.

6GB6x_1653898344_8624.jpg
bager çalışcı

"MÜZİK HAYATIMIN EN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN BİRİ"

Bilim ve Sanat Merkezinden başka bir yerde müzik eğitimi almadığını belirten Çalışcı "Gelecekte bir üniversitenin konservatuvar bölümünde üst düzey eğitim almak istiyorum. Aklımdan bazen melodiler geçiyor. Bunlara eklemeler yaparak onları notaya çeviriyorum. Sonra hızla piyanoya koşuyorum. Şu ana kadar kendime ait 3-4 beste yaptım. Ünlü sanatçıların parçalarını da çalıyorum. Türk müziğinden daha çok batı müziğiyle ilgileniyorum. Hafızamda 300 parça kayıtlı. Piyano ile mutlu oluyorum. Müzik hayatımın en önemli parçalarından biri." şeklinde konuştu. 

OdLwC_1653898355_1614.jpg
bager çalışcı

"YETKİLİLERİN ÖN AYAK OLMASINI İSTİYORUZ"

Bager'in babası Mehmet Çalışçı ise oğluna bu hediyenin gelmesinin ardından adeta piyano başında kendini kaybettiğini ifade ederken "Bager müzik konusunda kısıtlı destek alabiliyor. Üniversitede konservatuvar bölümünde piyano eğitimi almak istiyor. Beste çalışmalarına da başladı. Bazen kafasında ezgiler oluşuyor. Kafasındaki besteyi piyanoya aktarıyor. Bütün hayatı piyano diyebiliriz. Üzüldüğü ve sevinçli olduğu zamanlarda piyano çalıyor. Eğitimi ve kendini geliştirmesi konusunda yetkililerden ön ayak olmalarını istiyoruz." açıklamasıyla cumhurbaşkanına çok teşekkürlerini iletti.

Üst Alt