Son Konu

gunumuz devletlerin yonetim şekilleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
eğer bunun cevabını bana verirseniz bana cokk iyi bir iyilik yapmış olursunuz umarım

Oligarşi

Oligarşi, sadece belirli bir zumrenin bir ulkeyi yonetmesiyle ortaya cıkan yonetim bicimidir Yunancadaki 'az' ve 'yonetim' kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir kelimedir
Genelde yonetimdeki grup, askeri, siyasi veya maddi olarak ulkenin onde gelen gruplarından birisidir Bazı siyaset bilimcileri, yonetim şekli ne olursa olsun, her devletin yonetiminde mutlaka bir oligarşi olduğunu belirtirler Oligarşi, kucuk bir azınlığın yonetimde olduğu devlet bicimidir Bu acıdan ele alındığında, oligarşi kavramı, devletin tum kurumlarının kucuk bir azınlığının kontrolunde olması demektir

Bazı Oligarşi Ceşitleri
Meritokrasi
Plutokrasi
Aristokrasi
Teknokrasi
Juristokrasi

Konfederasyon

Konfederasyon, bağımsız devletler tarafından, egemenliklerini muhafaza etmek şartıyla, ortak ve sınırlı menfaatlerini sağlamak maksadıyla, bir antlaşma ile kurulan devletler topluluğu
Konfederasyonda, devletler ancak belli ve sınırlı maksatlarla birleşmişlerdir Konfederasyonu meydana getiren konfedere devletlerin devletlik vasfı, konfederasyon halinde de devam eder Ortak menfaatlerini gercekleştirmeye yarayacak nisbette bir işbirliği yaparlar; bunun dışında mustakil devlet sıfatlarını, hak ve vazifelerini tamamiyle korurlar
Konfederasyona dahil konfeder devletler gerek harici gerekse dahili bakımdan tam manasıyla hakimiyetlerine sahiptirler Uye devletler diğer devletlerle herturlu diplomatik munasebetlerde bulunabilirler Konfeder devletler, konfederasyona dahil devletleri hicbir taahhud altına sokmaksızın başka devletlerle savaşa giriştikleri gibi, aynı konfederasyonda uye olan bir devlet ile savaş yaptığı zaman, bu milletlerarası hukuk bakımından bir ic savaş sayılmaz; iki devletin harbi sayılır
Konfederasyonda uye devletlerin temsilcilerinden meydana gelen bir meclisi vardır Bu meclis tarafından alınan kararları uye devletlerin de tatbik edebilmesi icin her devletin ayrı ayrı bizzat yetkili organınca benimsenerek tasdik edilmesi gerekmektedir
Konfederasyon devlet topluluğu bir antlaşma ile meydana geldiği icin, uye devletler istedikleri zaman konfeder devletten ayrılabilirler Konfederasyon tipi devlet topluluğunun asrımızda artık modası gecmiştir Yalnız, coğunlukta federasyon devlet tipini hazırladığı icin, tarihi bir onemi vardır Gercekten bugun federasyon tipi devletler, bir zamanlar konfederasyon şeklinde idiler Mesela, İsvicre 1848 tarihine kadar konfederasyon halinde idi Bu tarihte bugunku federal devlet durumuna geldi Bugun bir federasyon devlet şekli meydana getiren ABD, 1776'dan 1787 yılına kadar konfederasyon devlet şekli idi Bugunku Birleşik Almanya da 1870 yılına kadar konfederasyon devlet durumunda idi Şu halde tarihi bakımdan konfederasyon, federal devlet şeklini hazırlayan bir merhaledir

Federasyon

Coğrafi yapılarına gore oluşmuş Birden fazla devletin kendi istekleriyle biraraya gelerek dışarıya karşı tek bir siyasal guc olarak gorulmeleri ve bu amacla kurdukları orgutun oluşturan devletlerin uzerinde olması; ic işlerinde ise, gene aralarındaki anlaşmaya gore geniş veya dar olcude ozerk olmalarına Federasyon adı verilir Bu devlet icinde yaşayan ceşitli uluslar da buyuk bir ozerklik icinde ama aynı devlet icinde dışarıya karşı birliklerini bozmadan yaşamlarını surdurebilirler

Teokrasi

Teokrasi dine dayalı yonetim bicimini tanımlamak icin kullanılan terimdir (Din erki) Daha doğru bir anlatımla, dini otorite organlarının siyasi otorite organları yerine devlet idaresini elde tuttuğu devlet bicimidir Her ne kadar farklı algılanış bicimleri ve yorumları mevcut olsa da, teokrasi en yalın anlamda devlet işlerinden bir tur ruhban sınıfının sorumlu olduğu ve devlet işlerinin dini temellere dayandırılmaya calışıldığı sistemolarak tanımlanabilir

Kelimenin Kokeni
Theokrasi teriminin kokeni Yunanca θεοκρατία (theokratia)'dan gelmektedir Tanrı Duzeni (Josephus) demektir Kelime Yunanca Teos'dan donuşmuştur Theos kelimesinin kokeni Hint Avrupa dillerinde dini kavramlar icinde yer alır Theos'un anlamı tanrı, Kratos'un anlamı ise duzen demektir Kelime Yunancada Tanrı'nın Duzeni anlamına gelir Teokrasi kelimesi hicbir şekilde İngilizcede gercek anlamında kullanılmamıştır İngilizcede kaydedilen ilk kullanım 1622 tarihlidir İlahi Esin Altındaki Papazların Hukumeti olarak (Tevratda Krallardan once kullanıldığı şekliyle) anlaşılmıştır 1825'ten sonra ise Din adamlığına ve dine dayalı politik ve sivil guce teokrasi denilmiştir
Din kurallarının gecerli olduğu sistem olan teokraside, kurallar ya dini kuralların aynısıdır, ya bunlardan buyuk olcude etkilenmiştir ya da dini kurallarla celişik olsa dahi dini temellere dayandırılır veya meşrutiyet icin dayandırılması gerekir Teokrasi ile yonetilen ulkelerde hukuk sistemi dine dayandırılması gerekir, hukuki kararların en yuksek mercii bir tur ruhban sınıfıdır Teokratik sistemin dayandırıldığı dine gore ağırlığı ve onemi ceşitli olsa da, bu sistemde doğma mantığı ve akli durum goz onunde tutulur; coğu zaman mantıki, akli ve pratik durumlar kabul edilen dogmalara adapte edilmeye calışılır Teorik anlamda, sistemin temeli dogmadır, diğer her turlu bilgi ikincil onem ve plandadır Toplumsal yapı, hukuki yorumlar, eğitim ve kişisel hak ve ozgurlukler dini kurallara gore uygulanır

Cumhuriyet

Cumhuriyet, egemenliğin halka ait olduğu devlet bicimidir Hukumet başkanının, kamu tuzel kişiliğini temsil eden bir heyet tarafından belli bir sure icin ve belirli yetkilerle secildiği yonetim bicimidir Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu oligarşi kavramının zıddıdır
Latince respublica, klasik kullanımda Devletanlamındadır Toplumun butunu namına kamu otoritesini kullanan tuzel kişiliği ifade eder Avrupa siyasi duşuncesinde respublica Jean Bodin'den (15301596) itibaren, egemenlik hakkını kullanan hukumdardan ayrı olarak devletin soyut kişiliğianlamında kullanılmış, 1640'lı yıllardan itibaren de populer kullanımda hukumdarsız devlet biciminiifade etmiştir

Monarşi

Monarşi bir hukumdarın devlet başkanı olduğu bir yonetim bicimidir Bu hukumdar, Turkcede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir, kont, oymakbeyi gibi ceşitli adlar alabilir Bir monarşiyi diğer yonetim bicimlerinden ayıran en onemli ozellik, devlet başkanının bu yetkiyi yaşamı boyunca elinde bulundurmasıdır Cumhuriyetlerde ise devlet başkanı secimle işbaşına gelir “Monarşi sozcuğu dilimize Fransızca Monarchie kelimesinden gelir Cezalandırma ve bağışlama yetkileri sadece hukumdarın elindedir
Siyasal otoritenin genellikle miras yoluyla bir kişinin (kral,imparator vb) ustunde toplandığı yonetim bicimidir
Monarşi kendi dışında yerleşmiş yasal ya da geleneksel bazı kuralları dikkate almak zorunda olmasından dolayı tiranlıktan ya da diktatorlukten ayrılır

Üst Alt