Son Konu

Güzellik Merkezinde Yaptırdığı Lazer İşlemi Sonrası Vücudunda Yanıklar Oluşan Kadın

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-1951c30cb288c6d7939aee4c64bfd41fca171b41.jpg

Diyarbakır'da eylül ayı başında gittiği hoşluk merkezinde lazer süreci yaptırdığı sırada kollarında ve sağ bacağında ikinci derece yanık oluşan Leyla Dalkıran (37), şikayetçi oldu. Mağduriyetinin giderilmesini isteyen Dalkıran, 'Maddi, manevi ve cezai süreç davası açtım. Tüketici hakem heyetine başvurdum' diyerek yaşadığı durumun akabinde başvurduğu hastanede psikolog eşliğinde yaşadığı travmayı atlatmaya çalıştığını söyledi.

Kayapınar ilçesinde oturan Leyla Dalkıran, arkadaşlarının tavsiyesiyle kolundaki tüyler için hoşluk merkezine gitti. Dalkıran, 2 Eylül'de gittiği hoşluk merkezinde uygulama yapıldığı sırada kollarında yanma hissetti. Kolundaki yanık belirtilerini hoşluk merkezindeki yetkililere bildirilen Dalkıran'a kullanması için krem tavsiye edildi. Sol kolunda siyah lekeler oluşan Dalkıran, kullandığı kremlerden sonuç alamayınca tekrar hoşluk merkezine gitti. Siyah lekelerin geçmediğini ve dışarıya bu sebeple çıkamadığı şikayetinde bulunan Dalkıran'a cevap verilmedi. Duruma reaksiyon gösteren Dalkıran, mağdur olduğunu belirterek, savcılığa, hoşluk merkezi hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Tüketici hakem heyetine başvuran ve cezai süreç davası açan Dalkıran, yaşadığı durumun akabinde hastanede psikolog eşliğinde yaşadığı travmayı atlatmaya çalıştığını belirtti.

"Psikolojim bozuldu"

Dalkıran, sağ kolunda önemli, sol kolunda ise daha hafif yanıkların olduğunu söyledi. Dalkıran, 'Ayak kısmında da hafif yanıklar oldu. 2 Eylül'de lazere gittim ve 2 gün sonra da önemli yanıklar başladı. Birebir anda yanıklar başladı. Süreç sırasında hissettim ve söyledim, çalışan dereceyi düşürdü. Devam etti, 3'üncü atıştan sonra yanma başlayınca sürece son verdik. Çalışan da devam etmedi. Sonra önemli biçimde su topladı, yanıklar başladı. Bireyle görüştüm ve bilgi verdim, bu halde oldu diye. Esasen ben salondan çıkınca aygıt başlıklarında sorun olduğunu ve eğitimde olduklarını söylediklerini duymuştum. O formda olmasına karşın süreç almaya devam ettiler. Hoşluk merkezinin bilgisi vardı, kusurlarını kabul ettiler. Aygıt başlıklarında sorun olduğunu lakin yanık derecesi değil de yalnızca çizebildiğini söylediler. İki krem verdiler ve kullandım ancak hiçbir formda tesirini görmedim. Şikayette bulundum, dava açacağız ve izlerim kalıcı. Beni çok önemli formda etkiliyor, olağan hayata dönemiyorum. Herkes kolumu soruyor önemli biçimde psikolojim bozuldu. Koluna ne oldu nasıl bunu yaptın kendine diye. Salon sahibi beni ciddiye almadı, 'geçer' dedi. Sorun değil üzere size krem verelim şunu yahut bunu yapalım dediği için ben şikayette bulundum' diye konuştu.

"Yaz aylarında bu süreçleri önermiyoruz"

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yunus Yakut, hoşluk merkezlerinin bu türlü tıbbı süreçleri yapmalarının yasak olduğunu ve hastaların da bunlara dikkat etmeleri gerektiğini hatırlattı. Dr. Yakut, 'Cildiye uzmanı yahut plastik cerrahi uzmanlarının çalıştığı yahut onların nezaretinde süreçlerin yapılması lazım. Aygıtın uygun olması lazım, yapan kişinin eğitimli olması lazım. Her aygıt her şahsa uygun değildir. Her hastanın deri tipi lazer aygıtına verdiği karşılık hem yan tesir açısından hem de cevap açısından birebir değil. Onlara uygunca dikkat etmek lazım. Bilinçsiz yapılan süreçlerden sonra kalıcı izler, hasarlar, kabarıklık ve deride çöküklük oluşabiliyor. Tedavisi güç, yanık oluşuyor yahut güzelleşiyor ancak yanıktan sonra güzelleşen lekelerin tedavisi bayağı güç. İzler için de lazer yapılıyor. Lakin güçlü soyma tedavilerine karşın lekeler daha makûs hal alabiliyor. Bilhassa oluşan lekelerin net bir tahlili yok. Yaz aylarında bu süreçleri önermiyoruz. Her mevsimde yapıyorlar maalesef. Serin havalarda kış aylarında yapılmasını öneriyoruz. Güneşten korunması gerekiyor. İşin ehli hekimin bulunduğu bir yerde yapılması gerekiyor. Plastik cerrahi yahut dermatoloji uzmanı tercihen daha uygun olur' diye konuştu.

Üst Alt