Son Konu

Hayvanat Bahçesindeki Geyiği Kaçırıp Yemişlerdi: Olayın Ayrıntıları Ortaya Çıktı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-60f3ab01548c9e2d01102bda2ae1c7687895ad5e.jpg

Zonguldak'ta 2 kişinin, hayvanat bahçesinde jenerasyonu tükenme tehlikesi altında olan alageyiği çalıp, tüfekle vurduktan sonra keserek yediği olaya ait, hayvanların bakıcıları yaşananları anlattı. Bakıcılardan Satılmış Miyanyedi ailesinden daha fazla hayvanlarla vakit geçirdiğini belirterek, “Dere uzunluğunda kan izlerini gördüm. Dış telin açık olduğunu ve hayvanın oradan alındığını anladım. Amirime geyiğin vurulup araçla alınmış olabileceğini söyledim” dedi.

Gökçebey ilçesindeki seramik fabrikasına ait hayvanat bahçesinde bakılan kuşağı tükenme tehlikesi altındaki alageyik, 22 Şubat gecesi 2 kişi tarafından kafesinin kilidi kırılarak çalındı. Fabrikanın boş yerine götürülen alageyik burada tüfekle vuruldu. Fabrika alanının tellerini keserek girdikleri yerden alageyiği sürükleyerek çıkaran şüpheliler, kamyona yükledikleri hayvanı köye götürdü.

Yakalandılar

Sabah geyiğin kafesinde olmadığını gören hayvanat bahçesi vazifelileri, kaçtığını sandıkları hayvanı etrafta aramaya başladı. Kan izlerini görünce hayvanın çalındığını anlayan vazifeliler, jandarmaya haber verdi. Hayvanat bahçesindeki bakım nedeniyle, güvenlik kameralarının bulunmadığı bölgede yaşanan olayın akabinde jandarma takımları geniş çaplı çalışma başlattı. 

Vilayet ve ilçe jandarma komutanlıklarında misyonlu gruplar, görgü şahitlerinin tabirine başvurdu, hayvanat bahçesine yakın bölgeler ile güzergahlardaki güvenlik kameralarının kayıtlarını inceledi. Gruplar, alageyiğin taşındığı kamyonu tespit etti. Kamyonun plakasından yola çıkan jandarma takımları, şüpheliler Celal Adıbay (57) ile Murat Benli’yi (48) evvelki gün gözaltına aldı.

Meskenin ahırında kesmiş

Jandarmada söz veren şüphelilerden Celal Adıbay, alageyiğin kaçırılmasıyla ilgisinin bulunmadığını tez etti. Adıbay, arkadaşı Murat Benli'nin kendisini almaya gelmesini söylediğinde olayı öğrendiğini söyledi.

Murat Benli ise, alageyiği dışarıda gördüğünü sav ederek, hayvanı silahla vurarak öldürdükten sonra konutunun ahırında kestiği istikametinde tabir verdi. Süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"Ailemden çok hayvanlarla kalıyorum"

Hayvanat bahçesinde misyonlu bakıcılardan Satılmış Miyanyedi, birinci anda geyiğin kaçtığını düşündüklerini söyledi. Miyanyedi, şunları anlattı:

"Sabah arkadaşım geyiğin kaçtığını söyledi. Ben geldim. Hayvanı aramaya çıktık. Dere uzunluğunda kan izlerini gördüm. Dış telin açık olduğunu ve hayvanın oradan alındığını anladım. Amirime geyiğin vurulup araçla alınmış olabileceğini söyledim. Jandarma geldi. İnceleme yaptılar. Burada, ilerideki iş yerlerinin kameralarına baktılar. Oradan aracı tespit etti jandarma. Olağanda 3 tane alageyik vardı. İkisi hastalık nedeniyle daha evvel öldü. Ben çok üzüldüm. Ailemden çok bu hayvanlarla kalıyorum. Çok üzücü bir olay. Biz de zan altında kaldık, mahcup olduk. Olayın aydınlatılmasından ötürü üzerimizden yük kalktı. 8 yıldır bizimleydi. 10 yaşlarında olduğunu düşünüyoruz. Bu vakte kadar hiç bu türlü bir şey olmadı. Fabrikamız bin 500 bireye iş veriyor. Burada bunun olmaması lazım. Çok üzüldük. Planlanmış bir olay. Güvenliklerimiz 15 dakikada bir denetim yapıyor. O ortada bunu yapmışlar. Yoksa yakalanmama imkanları yok."

Üst Alt