Son Konu

Hilye-i Şerif Nedir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hilyei Şerif neye denir
Hilyei şerif ne demek
Hilyei şerif nedir manası

Hilye Arapca’da ‘zinet, sus, yaratılış, sıfat, şekil’ manalarına gelir Peygamberimizin sıfatlarını anlatan manzum veya nesir halindeki yazılara, kitaplara ve tablolara Hilyei Saadet veya Hilyei Şerif denilir

Peygamber Efendimiz (sav) dunyadan ahirete goc edecekleri zaman ashabı kiram ''Ya Resulallah'Senden sonraya kalıp da cemalini goremezsek halimiz nice olur?'' diye ağlaştılarSonra kızı HzFatıma boynuna sarılıp ''Ey Babacığım! Senin cemalini cemalini goremeyeceğiz halimiz nice olur''diye ağladıO zaman Resullullah Efendimiz şu sozleri soyledi:''Ey kızım Fatıma,ashablarım gelinizSize vucudumun cevmini yazdırayımBeni gormek istediğiniz vakit okuyup yuzunuze surun,hemen beni gormuş gibi olursunuzBen dahi sizden razı olurum
Her kim ummetimden olup da beni gormek istediği vakit okuyup yuzune surerse cehennem ona haram olur
Her kim onları yukseğe kaldırıp bakarsa ve bana muhabbetle bağlanırsa Allahu Teala ona cehennemi haram kılar,o kişi kabir azabından emin olur
Mahşer gunu cıplak olarak haşre girmez,sırat koprusunu yıldırım gibi gecer ve benimle birlikte cehennete girerO kişi yonetici ise muradına erer
Allahu Teala ona duşmanlarına karşı yardım ederButun şeytanların şerrinden korurHer korkusundan emin olurHer kim bunları yanında taşırsa Allahu Teala And cennetlerini ona konak yapar
Ulemanın beyanına gore icinde Peygamber Efendimiz (sav) in cemali şerifi bulunan eve felaket uğramaz,şeytan ve fakirlik girmez,ateşte yanmaz
Uzerinde taşıyan kişi her turlu musibetten korunur
Omur ve devleti uzun olur
Ahiret belalarından emin olurHer ne niyetle kırk gun okursa muradı hasıl olur
Olumden sonra kefenine koyduan kabir azabı gormezYetmiş melek ona dua ve istiğfar eder

Üst Alt