Son Konu

Holter Cihazi Takiliyken Neler Yapilmamali?

Editör

Editor
Katılım
22 Ağu 2023
Mesajlar
8,854
Tepkime
5
Puanları
38
Yaş
36
Credits
5,025
Geri Bildirim : 1 / 0 / 0

Holter Cihazı Takılıyken Neler Yapılmamalı?​

Holter cihazı takıldıktan sonra günlük yaşantınıza normal şekilde devam edebilirsiniz ancak banyo veya duş yapmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca gece yüz üstü veya cihazın üzerine yatmayınız. Cihaz üzerinizdeyken çok fazla güvenlik geçişlerinden geçmeyiniz, cep telefonunuzu kullanmayınız ve MR cihazına girmeyiniz.


Kadınlara Holter Nasıl Takılır?​

Test için hemşire ya da doktor tarafından hastanın göğsüne 4 adet elektrot yapıştırılır ve bu elektrotlara kablolar bağlanır. Bu sebeple eğer holter takılacak ise üst kısmı dar olan kıyafetler giyilmemelidir. Holter takıldıktan sonra kişiler günlük hayatlarına kaldığı yerden devam edebilirler.

Holter Ne Kadar Sürede Ölçüm Yapar?​

Tansiyon Holter manşon (kola sarılan kılıf) ve ölçülen değerleri hafızada tutan bir kontrol cihazı olmak üzere iki parçadan oluşur. Cihaz gereken miktar ve sıklıkta tansiyon ölçmeye programlanır (gece uyku sırasında 60 dk da, gündüz uyanık olunan zaman diliminde 30 dk da bir olacak şekilde ölçüm programlaması yapılır).


24 saatlik holter izlemi nedir?

Holter, kalp ritimlerindeki bozukluğu ölçen bir cihazdır. 24 saat boyunca takılı kalarak hastanın tansiyon ve kalp ritimlerini takip eden holter cihazı, jel ile vücuda tutturulmaktadır. Ritim ölçen holter cihazı hastanın dış vücut yüzeyine genelde 24 saat süreyle bağlanır.


Holter rahatsız eder mi?

çarpıntı, baş dönmesi, bayılacak gibi olma, göz kararması, nefes darlığı gibi şikayetlerde bu düğmeye basılır ve saat not edilir.. bu cihaz hastanın üstündeyken hasta günlük aktivitelerini kısıtlamaz.. ancak manyetik alanlardan uzak durması gerekir..


Holter Takılıyken Ne Giyilir?​

Holter takılmadan önce ve takılıyken bol ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Holter takılıyken ne tür şikayetlerin hangi zamanda meydana geldiği hasta tarafından bir kağıda not edilmelidir.

Holter Testi Sonuçları Nedir?​

Holter Testinin Okunması Sizin kayıt sırasındaki günlüğünüz ve kayıt verileri birlikte değerlendirilir. Elde edilen verilerin analizi ritim bozukluklarını tespit edebilir. Ancak, holter takılı iken aritmi olmamış ise var olan bir ritim bozukluğu tespit edilemeyebilir.

Holter Ölçüm Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?​

Tansiyon Holter İncelemesinde Dikkat Edilecek Noktalar -Banyo veya duş yapmayınız. -Uyku sırasında manşetin takılı olduğu kolunuzun üzerine yatmayınız. -Çekim için MR cihazına girmeyiniz. Ölçüm esnasında manşetin takılı olduğu kolunuzu avuç içi yukarı bakacak şekilde serbest bırakmanız gerekmektedir.

Tansiyon holter sonucu ne zaman çıkar?

24 saat sonunda cihaz çıkarılır ve kaydedilen bilgiler değerlendirilir. Böylece tüm gün boyunca kişinin tansiyon profili ortaya çıkar. Kesin tanı konması ve uygun tedavinin planlanabilmesi açısından tansiyon holteri önemli bir tanı yöntemidir.

Holterde ne belli olur?

Ritim Holter, kalp ritminin genellikle genelde 24 saat bazen de daha uzun süreyle EKG kaydının alınması sağlamaktadır. Ritim Holteri ile çarpıntın, ritim bozuklukları, kalp krizi sonrasında ölümcül ritim bozukluğunun olup olmadığı gibi sorunların tanısını koyabilmeye yarar.

Holter Takılıyken Neden Telefon Kullanılmaz?​

Holter takılıyken cep telefonu kullanımının sınırlı olması gerektiğine inanılmaktadır. Ancak cep telefonu kullanımı Holter cihazında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamaktadır. Bu nedenle Holter varken cep telefonu kullanılabilir.

Holterde Sve Ne Demek?​

Atriyal Prematür (erken) Atımlar (APA, APS, APC, SVE): Bunlar kulakçıklarda zamanından önce oluşan ekstra atımlardır. Çoğunlukla zararsızlardır ve tedavi gerektirmezler. Ancak sık olursa atriyal fibrilasyon denen önemli bir ritim bozukluğunun habercisi olabilir.

Kalp Holter Cihazı Neden Öter?​

Tansiyon Holteri neden öter? Tansiyon Holteri dijital olduğu için ölçüm yapılırken manşona hava basıncı giderken bir ses çıkmaktadır. Manşon boşalırken hastanın kolu rahatlar ve kan akışı devam eder. Akışın başladığı sırada cihazdan bir ses gelir.
 
Üst Alt