Son Konu

Huawei Mate 30 ailesi için kötü haber!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

mate30-brosur02-gaI0_cover.jpg

Tanıtılmasına günler kala Huawei Mate 30 ile ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Telefon ailesi ile ilgili ortaya atılan sav ise nitekim bed olarak tanımlanabilir. Argümanın kaynağı ise Reuters haber ajansına konuşan bir Google yetkilisi.

Huawei Mate 30 ailesi için berbat haber!

Google yetkilisine nazaran Huawei Mate 30 ailesi resmi Android sürümü ile gelmeyebilir. Yetkiliye nazaran şimdi Huawei ve Google arasında Mate 30 modelleri için resmi bir Android mutabakatı yapılmadı. Bu da telefonların Android işletim sistemi ile gelse bile Google pratiklerini içermeyeceği ve mümkün güncellemeleri devrinde alamayacağı manasına geliyor.

Bilindiği üzere Android işletim sistemi açık kaynak kodlu ve isteyen herkes tarafından kullanılabiliyor. Lakin bu işletim sistemi üzerindeki Google servislerini kullanmak için markadan lisans alınması gerekiyor.

Lisans alınamamasının ardında ise ABD hükümetinin Huawei'ye uyguladığı ticaret yasağı yan alıyor. Mayıs ayında başlayan yasak 90 gün ertelenmiş, 19 Ağustos'ta sona eren yasak 90 gün daha uzatılmıştı. Fakat bu 2. 90 günün ahir ne olacağı konusunda net bir malumat yok.

Huawei Mate 30 ailesinin resmi Android sürümü olmadan satışa sunulması önemli zahmetler doğurabilecek ve markanın elini zayıflatacak bir hareket olacaktır. Velev birçok kişi Android telefonları Google'ın sunduğu Gmail, Takvim, Haritalar ve gibisi hizmetler ile güvenlik ve işletim sistemi güncellemeleri için satın aldığından Mate 30 ailesinin satışlarının çok düşük kalması da mümkün görünüyor.

Telefonların resmi tanıtım tarihi şimdi açıklanmasa da 18 ya da 19 Eylül 2019 tarihinde Almanya'nın Münih kentinde duyurulması bekleniyor. O tarihe kadar lisans sorunu çözülürse Huawei Mate 30 telefon modellerinin resmi Android sürümü ile piyasaya çıkabileceğini de belirtelim. 

Üst Alt