Son Konu

Hz Ali'nin Olumu Hz Ali Nasıl Vefat Etmiştir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hz alinin olumu
hz ali nasıl olmuştur

Hz Ali'nin yaralandığı gece fecir doğduğu zaman muezzini İbn Teyyah ve Bennac gelip namaza cağırdılar Hz Ali (ra) ise ağırlaşmış yatıyordu İkinci bir defa namaza cağırıldığımızda Hz Ali yine o haldeydi Ucuncu defa tekrar gelince Hz Ali kalkarak yurudu ve şu şiiri okudu:

Olum icin kolonlarını sağlamca bağla! Muhakkak olum sana gelecektir Senin sahalarına indiğinde olumden korkma!

Hz Ali (ra) kucuk kapıya vardığında İbn Mulcem91 Hz Ali'ye hucum ederek hancerledi Bunun uzerine Hz Ali'nin kızı Ummu Gulsum dışarı cıktı ve şoyle dedi: 'Benimle sabah namazına ne oluyor? Kocam muminlerin emiri Hz Omer sabah namazında olduruldu Babam Hz Ali sabah namazında olduruldu'

Kureyş'ten olan bir kişiden şoyle rivayet ediliyor: Hz Ali'yi (ra) İbn Mulcem vurduğunda Hz Ali şoyle haykırdı: 'Kabe'nin rabbine yemin ederim ki kazandım'
Muhammed b Ali'den şoyle rivayet ediliyor: Hz Ali vurulduğunda oğullarına vasiyetini yaptı sonra ruhu kabzoluncaya kadar La ilahe illallah'ı tekrar etti

Hz Ali'nin oğlu Hasan (ra) ağırlaştığında Hz Huseyin onun yanına vardı ve 'Ey Kardeşim! Nicin boyle kıvranıyorsun? Sen babaların olan Hz Peygamberin Ali b Ebi Talib'in huzuruna gidiyorsun Huveylid'in kızı Hatice'nin Muhammed'in kızı Fatıma'nın huzuruna gidiyorsun ki onlar da senin annelerindir Hz Hamza ile Hz Cafer'in yanına gidiyorsun ki onlar da amcalarındır' dedi

Bunun uzerine Hz Hasan şoyle şoyle dedi: 'Ey kardeş! Ben oyle bir şeye (olume) hazırlanıyorum ki daha once onun gibisiyle hic karşılaşmamıştım'
Muhammed b Hasan'dan şoyle rivayet ediliyor: İbn Ziyad'ın askerleri Hz Huseyin'in etrafını kuşattıklarında Hz Huseyin de onların kendisiyle savaşacaklarını anladığında kalkıp arkadaşlarına bir hutbe irad etti Allah'a hamd ve sena'da bulundu ve sonra şoyle dedi: Olanları goruyorsunuz Muhakkak ki dunya bozuldu Onun iyiliği gitti Oyle ki ancak kabın sızıntısı gibi kaldı Hakkın terkedildiğini batılın yasaklanmadığını muşahede etmiyor musunuz? Mu'min bir kimse Allah'ın mulakatına rağbet gostersin Ben olumu saadet olarak zalimlerle beraber yaşamayı da curum olarak goruyorum

Üst Alt