Son Konu

Hz. Hüseyinin Arafat Duası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İmam Hüseyinin Arafat Duası,Hz Hüseyin'in Arafat Duası,Arafat Duası,Hz Hüseyinin duaları, Arafat Duası nedir

Hz Hüseyin Arafat dağının sol tarafında durarak yüzünü Kabe'ye çevirdi ve yiyecek isteyen bir sail gibi ellerini yüzünün hizasına kaldırarak şu duayı okumayan başladı:

Galib Esedi'nin Bişr ve Beşir adındaki iki oğlu şöyle söylenti etmişlerdir:

Arefe günü Arafat'ta İmam Hüseyin'in (as) huzurundaydık; İmam, ailesi, çocukları ve izleyicilerinden bir grup beraberinde olduğu halde çadırından gayet huşu ve vakarla dışarı çıkıp Arafat dağının sol tarafında durarak yüzünü Kabe'ye çevirdi ve yiyecek isteyen bir sail gibi ellerini yüzünün hizasına kaldırarak şu duayı okumayan başladı:

Hamd Allah'a mahsustur; öyle bir zattır ama O'nun hükmünü geri çeviren, verdiğini engelleyen olmaz Hiçbir zanaatçının yaptığı O'nun yaptığı şey gibi değildir O'dur büyük cömerttir Her değişiklik mahluk yarattı Hikmetiyle yarattıklarını sağlam kıldı Hiç bir giz O'na dar kalmaz Onun katında emanetler (ameller) katiyen zayi olmaz Herkesi yaptığına karşılık mükafatlandıran; kanat edenin işini düzene koyandır; kendisine yakarana merhamet eden, kullarına yararlı şeyleri ve ayrıntılı Kitab'ı (Kur'an'ı) yayılan nuruyla indirendir Duaları duyan (kabul eden), kederleri gideren, dereceleri yükselten ve zorbaların kökünü kazıyandır O'ndan diğer ilah yoktur Hiç bir şey O'na eşit olamaz Eşi ve sözde yoktur İşitendir, görendir, latif ve habirdir (hiç bir şey O'na rahat kalmaz ve her şeyin inceliğinden haberdardır, agâhtır)

Allah'ım! Ben sana yöneliyorum; rabbaniyetine şehadet ediyor ve ikrar ediyorum ki Rabb'im sensin, değişim sanadır; ben anılacak bir şey değilken kendi nimetinle beni var ettin Beni topraktan yarattın; daha sonra beni sülblere yerleştirdin Beni varolmamı engelleyebilecek her türlü vakıa, asırlar ve yılların değişimi ve olaylarından korudunBöylece geçmiş günlerde ve asırlar boyu beni baba sülbünden anne rahmine aktardın Bana karşı şefkat, lütuf ve ihsanınla beni, senin ahdini bozan ve peygamberlerini yalanlayan küfür ve dalalet önderlerinin saltanat sürdükleri bir zamanda dünyaya getirmedin

Sen beni, senden şefkat ve bana da lütuf olsun diye, hidayette benden öne geçenlerin (Hz Muhammed'in saa) vaktinde dünyaya getirdin, hidayetini bana kolaylaştırdın ve bu hidayetle beni yoğurdun Bundan önce de, güzel yaratılışın ve bol nimetlerinle bana şefkat gösterdin Beni ikinci merhalede nütfeden yarattın Et, kan ve deriden ibaret olan üç zulmet arasına yerleştirdin Yaratılışımı bana göstermedin ve bu hususta bana hiç bir şey bırakmadın Daha Sonra beni, evvelden gerçekleştirdiğin hidayet için bütün ve mükemmel bir yaratılışla dünyaya getirdin Beşikte ufak bir çocuk iken beni her türlü tehlikeden korudun Beni, en pak yiyecek maddesi olan anne sütüyle rızıklandırdın Dadıların kalplerini bana şefkatli kıldın Şefkatli annelerle beni her türlü risk ve cinlerin nüfuzundan korudunBeni hata ve noksanlıktan salim kıldın

Şanın yücedir ey Rahim ve Rahman; konuşmaya başladığımda bana bol nimetlerini tamamladın, her geçen yıl beni daha ziyade edep ettin; yaratılışım kemale ulaşıp aklım mutedil olunca, hüccetini bana farz kıldın; şöyle ama seni tanımayı kalbime ilham ettin ve beni kendinin garip hikmetlerine hayran bıraktın Gökte ve yerde yarattığın varlıklar hakkında beni şuurlandırdın, bilinçlendirdin Bana, şükrünü ve zikrini yerine getirmeği tembih ettin; sana itaat ve ibadet etmeği üzerime farz kıldın Bana peygamberlerinin vasıtasıyla gönderdiğin hakikatleri kavrama gücü verdin Rıza ve teslim makamını kabullenmeyi (bu makama ulaşmayı) bana kolaylaştırdın Bu hususlarda, bana destek edip lütufta bulunarak üzerime minnet bıraktın Sonradan beni en üstün topraktan yaratınca, benim için sadece bir çeşit nimete razı olmadın; en ulu lütufla ve ebedi ihsanınla dağıtılmış geçimini sağlama vesileleri, nimet ve yiyeceklerle beni rızıklandırdın Bana bütün nimetlerini tamamlayıp benden bütün belaları uzaklaştırdığında gerçi cehaletim ve sana karşı cüretim, beni sana yaklaştıracak vesileyi bana göstermene ve beni, katına yaklaştıracak şeye muvaffak etmene engel olmadı Seni çağırdığımda bana icabet ettin, hacet istediğimde hacetimi verdin, sana itaat ettiğimde beni mükafatlandırdın, şükrettiğimde bana nimetini artırdın Bütün bunların nedeni bana nimetini tamamlayıp lütufta bulunmandır

Sen her türlü kusur ve noksanlıktan münezzehsin, münezzehsin; varlıkları yaratan ve meydana getiren ve her yerde kendine döndüren sensin Hamda lâyık olan sensin; şanın yücedir; isimlerin mukaddestir; nimetlerin büyüktür Allah'ım! Hangi nimetini sayabilirim, hangisini hatırlayabilirim?! Veya hangi bağışlarının şükrünü yerine getirebilirim?!

Ey Rabb'im! Senin bana nimetlerin sayanların sayıp bitiremeyeceği ve kavramak isteyenlerin bilemeyeceği dek çoktur Allah'ım! Benden giderdiğin ve uzaklaştırdığın zorluk, zarar ve ziyanlar, sahip olduğum nimet ve afiyetten çoktur İlahi! Ben imanımın hakikatiyle, kalbimde yer eden yakinle, ihlaslı tevhidimle, içimde gizli hakikatlerle, gözümün nurunun mecrasının bağlarıyla, anlımın safhasının hatlarıyla, solunum yolumun delikleriyle, burun kemiğimin yumuşak bölümüyle, kulak perdemin ses algılayan organıyla, dudaklarımın içinde bakımlı olan şeyle, dilimin ses hareketiyle, üstteki ve daha aşağı çenemin irtibat merkezleriyle, dişlerimin çıktığı yerlerle, gıda ve içeceklerimi tatma duyumla, beynimi kapsayan kafatasımla, boyun damarlarımla, göğüs kafesimin kapsadığı organlarla, şah damarımla, kalbimin perdesinin avizesiyle, ciğerimin kenarına bitişen parçalarla, kaburgalarımın kapsadığı şeylerle, kaslarımın bağlandığı yerle, aktif uzuvlarımın açılıp kapanışıyla, parmaklarımın ucuyla, etimle, kanımla, saçımla, derimle, asabımla, bağırsağımla, kemiğimle, beynimle, damarlarımla, bütün uzuvlarımla ve bebek oluşumdan itibaren oluşan uzuvlarımla, yeryüzünün benden aldığı şeylerle, uykumla, uyaklığımla, sükunetimle ve yeniden rüku ve secdelerimin hareketleriyle şehadet ediyorum ki, eğer asırlar boyu yaşasam ve senin nimetlerinden birinin şükrünü yerine getirmeye çalışsam,yerine getiremem; bunu ama seni lütfünle yerine getirebilirim ki bunun kendisi de yeni, ebedi ve köklü bir şükrü gerektirmektedir

Evet, ben ve sayanlar senin geçmiş ve gelecek nimetlerini saymaya veya nimetlerinin zamanlarını hesaplamaya çalışsak hiçbir zaman sayamayız Ben kim senin nimetlerini saymak kim? Oysa sen konuşkan Kitab'ında ve vefalı haberinde, Allah'ın nimetlerini saymaya çalışsanız, sayıp bitiremezsiniz buyurmuşsun

Allah'ım! Peygamberlerin ve elçilerine iblağ edilen ve vahiyle onlara indirdiğin ve bu vasıtayla dini onlara yasadığın Kitab'ın ve haberlerin doğrudur Ancak ben bütün çabam ve gayretimle kapasitemce inanarak ve yakin ederek diyorum oysa: Hamd ve iltifat, kendine servet alacak bir evlat edinmeyen, yaratılışta kendisine muhalefet edecek mülkünde ortağı olmayan ve dünyayı yaratışında kendisine yardım edecek bir yardımcısı olmayan Allah'a mahsustur Münezzehtir, münezzehtir çocuğu ve ortağı olmaktan Eğer o ikisinde gökte ve yerde Allah'tan diğer bir ilah olsaydı fesat çıkardı ve dağılırlardı Tek, bir, ihtiyacı olmayan, doğmayan ve doğrulmayan, eşi ve sanki olmayan Allah münezzehtir Allah'a hamdolsun; o kadar bir hamd ama yakınlaştırılmış meleklere ve gönderilmiş peygamberlere denktir Allah'ın salat ve selamı seçtiği kulu, peygamberlerin sonuncusu Muhammed'e ve onun tertemiz, arınmış ve muhlis kılınmış Ehli Beyt'ine olsun

Daha Sonra İmam (birli) gözlerinden yaşlar aktığı halde daha pozitif bir rağbetle şöyle devam etti:

Allah'ım! Seni görüyormuşum gibi beni kendinden korkut ve beni takvayla saadete kavuştur; sana aleyhinde günah işleyerek kalbimi katılaştırma, takdirlerinde bana hayır ve bolluk ver ancak geciktirdiğin şeyin bana acele verilmesini ve acele verdiğin şeyin de geciktirilmesini istemeyeyim

Allah'ım! Nefsime zenginlik, kalbime yakin, amelime ihlas, gözüme nur, dinimde basiret ve bilinç ver ve azalarımı enerjik kıl, kulağımı ve gözümü (işiten ve gözümün nuru çocuklarımı) benim iki mirasçım kıl ve hakkımda zulmedene karşı bana destek et ve bunda intikam ve galibiyetimi bana göster ve gözlerimi aydınlat Allah'ım! Sıkıtımı gider, kusurumu ört, hatalarımı bağışla, şeytanımı benden uzaklaştır,zimmetimi serbestliğe çıkar (üzerimde hiçbir adalet kalmasın); ve ey Rabb'im, dünya ve ahirette benim için yüksek bir derece ver

Allah'ım! Beni yaratıp, duyan ve gören yaptığın için sana hamd olsun Beni yaratmaya ihtiyacın olmadığı halde hakkımda bir rahmet olarak beni yarattığın ve azalarımı birbirine uygun, düzgün kıldığın için sana hamdolsun Rabb'im; beni buluş ettiğin ve yaratılışımı dengelenmiş kıldığın gibi; Rabb'im, beni yarattığın ve yüzümü hoş kıldığın gibi; Rabb'im, bana ihsanda bulunduğun ve sıhhat verdiğin gibi; Rabb'im, afetlerden koruduğun ve muvaffak kıldığın gibi; Rabb'im, nimet verdiğin ve hidayet ettiğin gibi; Rabb'im, seçtiğin ve tüm hayırlardan verdiğin gibi; Rabb'im, beni yedirdiği ve içirdiği gibi; Rabb'im, ihtiyaçsız kıldığın ve memnun ettiğin gibi; Rabb'im, bana destek ettiğin ve izzet verdiğin gibi; Rabb'im, bana keramet elbisesi giydirdiğin ve yarattığın şeylerden yeteri dek bana verdiğin gibi Muhammed ve Ehli Beyt'ine rahmet eyle ve bana zamanın sıkıntıları, gece ve gündüzün çekişmeleri aleyhinde yardım et Beni dünyanın ıstıraplarından ve ahiretin kederlerinden kurtar ve yeryüzünde zalimlerin yaptıkları kötülüklerden beni koru

Allah'ım! Endişelendiğim şeylerden bana güven ver, korktuğum şeylerden beni koru, nefsimi ve dinimi koru, yolculuğumda beni koru, mal ve ailemde benden geriye doğru salih bir evlat bırak Bana verdiğin rızklara bereket ver Beni kendi yanımda alçak gönüllü kıl ve halkın gözünde ise yücelt; cinlerin ve insanların kötülüğünden beni selamet kıl; günahımdan nedeniyle beni rezil etme, içimde gizli olan şeyden dolayı beni cezalandırma, amelimden nedeniyle beni (azap ve belalara) müptela etme, nimetlerini benden alma ve beni kendinden başkasına vazgeçme

Rabb'im! Beni kime bırakıyorsun? Akrabalık bağını koparacak olan bir akrabaya mı? Yahut bana öfkelenen uzaktan ve yabancıya mı? veya beni güçsüz düşürecek olan birine mi? Ama sen benim Rabb'imsin, işlerimin sahibisin; garipliğimi, kimsesizliğimi ve menzilimin uzaklığını ve işlerimin sahibi kıldığın kimse karşısında zilletimi sana şikayet ediyorum Allah'ım! Gazabını bana helal kılma; eğer sen bana gazap etmezsen başkalarından endişem olmaz Münezzehsin sen Senin bana afiyetin geniştir; o halde senden diliyorum ancak ey Rabb'im, yeryüzünün ve göklerin kendisiyle aydınlandığı, karanlıkların aydınlığa kavuştuğu ve öncekilerin ve sonrakilerin kendisiyle ıslah olduğu veçhinin nuru hürmetine beni kendi gazabın üzerine öldürme, öfkeni benim üzerime indirme, bundan (ölmeden) önce benden itirazı olmak için istediğin değin bana zorluk göster Senden başka hah yoktur Mekke'nin, Meş'arul Ham'ın, bereketli ve ahali için tehlikesiz kıldığın Beytul Atik'in Rabb'isin

Ey sabrıyla çok günahları bağışlayan, ey lütfüyle nimetleri indiren, ey kendi keremiyle çok büyük bağışla bulunan, ey kuvvet günlerimde dayanağım, ey yalnızlığımda arkadaşım, ey sıkıntılarımda imdadıma koşan ve ey veli nimetim benim! Ey Rabb'im ve babalarım İbrahim, İsmail, İshak ve Yakub'un Rabb'i ve ey Cebrail, Mikail ve İsrafil'in Rabb'i ve ey peygamberlerin sonuncusu Muhammed'in ve onun seçkin Ehli Beyt'inin Rabb'i ve ey Tevrat, İncil, Zebur'u ve Furkan'ı (Kur'an'ı) indiren, Kâf Ha Ya Ayn Sâd, Tâ Hâ, Ya Sîn ve Kur'anı Hekim'in Rabb'i! Yollar bütün genişliğine rağmen bana zorlaşınca ve yer tüm bolluğuyla bana daralınca sığınağım sensin; eğer senin rahmetin olmasaydı kuşkusuz ben helak olanlardan olurdum Beni hatalardan alıkoyan sensin; eğer benim günahlarımın üzerini örtmeseydin kesinlikle rezil olanlardan olurdumYardımınla düşmanlarıma aleyhinde beni destekleyen sensin; eğer senin yardımın olmasaydı mağlup düşenlerden olurdum

Ey asillik ve üstünlüğü kendine has kılan, izzetiyle dostları aziz olan, ey padişahların boynuna zillet halkasını geçiren ve heybetinden padişahların kendisinden korktuğu zat; ey gözlerin ihanetini ve göğüslerde kuytu olanı, süre ve asırların geleceklerini haberdar olan; ey nasıl olduğunu kendisinden diğer hiç kimse bilmeyen, ey ne olduğunu kendisinden başkası bilmeyen, ey yeryüzünü su üstünde tutan ve gökyüzüyle havayı kapatan, ey en hoş isimler kendisinin olan, ey hiçbir vakit kesilmeyen ihsan sahibi, ey Mısır kervanını Yusufu kurtarmak için Kafr çölünde tutup onu kuyudan çıkaran, ey Yusuf'u kölelikten daha sonra padişah yapan, ey üzüntüden gözleri ağardıktan daha sonra üzüntüsünü sabırla gizleyen Yakub'a Yusuf'u döndüren, ey Eyyub'tan zorluk ve sıkıntıyı gideren ve yaşlandıktan sonra çocuk sahibi olan İbrahim'in elini, oğlunu kesmekten alıkoyan, ey Zekeriyya'nın duasını kabul ederek ona Yahya'yı veren ve onu yalnız ve öksüz bırakmayan, ey Yunus'u balığın karnından dışarı çıkaran, ey denizi İsrailoğulları için yarıp onları kurtaran, Firavun ve ordusunu boğan, ey rüzgarları rahmet yağmuru müjdeleyicisi olarak gönderen, ey kendine karşısında günah işleyen kullarını cezalandırmada acele etmeyen, ey sürekli senin nimetlerinle nimetlendikleri ve senin rızkını yedikleri halde diğerlerine tapmakta olan sihirbazları, uzun bir süre inkâr edip aralıksız kendisine düşmanlık etmeleri, aleyhinde çıkmaları ve peygamberlerini yalanlamalarından daha sonra kurtaran; ya Allah, ya Allah;

Ey kainatı yoktan var eden, ey eşi olmayan marifetli, ey hiçbir süre fani olmayacak sürekli, ey hiçbir diri olmadığı vakit diri olan, ey ölüleri dirilten, ey herkesin başına kazandığını getiren, ey kendisine az şükrettiğim halde beni mahrum etmeyen, hatalarım fazla olmasına karşın beni rezil etmeyen, beni günah işlerken gördüğü halde insanlara tanıtarak haysiyetimi dökmeyen, ey bana sayısız bağışlarda yer alan ve nimetlerini telafi edemediğim; ey bana hayır ve ihsanla yönelen, benim ise kendisine günah ve isyanla yöneldiğim, ey nimetine şükretmeyi öğrenmeden beni imana hidayet eden, ey hastayken çağırdığımda bana şifa veren, çıplakken beni giydiren, açken beni doyuran, susuzken beni suya doyuran, zelilken bana izzet veren, cahilken beni bilgilendiren, yalnızken yalnızlığımı çokluğa dönüştüren, gayıp ve vatanımdan uzakken beni geri döndüren, fakirken beni zenginleştiren, destek istediğimde bana yardım eden, zenginken nimetini benden almayan ve tüm bunları senden istemekten sakındığım halde kendiliğinden vermeye başlayan; o halde hamd ve şükür sana mahsustur;

Ey sıkıntılarımı gideren, duamı kabul eden, hata ve ayıbımı örten, günahımı bağışlayan, beni isteklerime kavuşturan ve düşmanıma karşısında zafere ulaştıran; eğer senin nimetlerini, bağışlarını ve kıymetli ihsanlarını saymaya kalkışsam, sayıp bitiremem

Ey mevlam! Bağışta yer alan sensin, nimet veren sensin, ihsanda yer alan sensin, güzelleştiren sensin, üstün kılan sensin, mükemmelleştiren sensin, rızıklandıran sensin, muvaffak kılan sensin, bağışta bulunan sensin, varlıklı yapan sensin, anapara veren sensin, barınak veren sensin, tatmin edici olan sensin, hidayet eden sensin, hatalardan koruyan sensin, ayıbımı örten sensin, bağışlayan sensin, mazeretimi kabul eden sensin, güç veren sensin, izzet veren sensin, yardımcı sensin, takviye veren sensin, doğrulama eden sensin, başarı veren sensin, şifa veren sensin, afiyet veren sensin, ikram eden sensin, üstünsün, yücesin; o halde hamd sürekli sana hastır, değişmez ve ebedi şükür sana mahsustur Ben ise ya Rabb'im! Günahlarımı itiraf ediyorum, günahlarımı bağışla; fena yapan benim, hata yapan benim, günahına ısrar eden benim, cahillik yapan benim, gaflet eden benim, yanlışlık yapan benim, kendine dayanan benim, günahında kasıtlı olan benim, söz veren ve sözünde durmayan benim, ahdini bozan benim, misakını ikrar eden benim, nimetlerini itiraf eden ve sonradan yeniden günahlarına dönen benim; o halde günahlarımı bağışla;

Ey kullarının günahları kendisine zarar vermeyen, kullarının itaatine ihtiyacı olmayan ve kullarından iyi amel yapanı kendi takviye ve rahmetiyle ona muvaffak kılan!O halde hamd sana mahsustur ey Rabb'im ve mevlam Ey Rabb'im! Sen bana emrettin, ben ise sana itaatsizlik ettim; sen beni sakındırdın, ben ise senin sakındırdığın şeyi işledim; derhal ise bundan böyle ne gösterebileceğim bir bahanem var ve ne de takviye alabileceğim bir desteğim O halde hangi vesileyle sana geleyim ey mevlam?! Kulağımla mı, gözümle mi, dilimle mi, elimle mi, ayağımla mı? Bunların tümü, kendileriyle sana karşı itaatsizlik ettiğim senin nimetin yok mi?!

Ey mevlam! Sen hücceti tamamladın ve yolu ben kendime kapadım haklısın ve ben sorumluyum Ey günahımı babalardan ve analardan örterek onların bana eziyetini önleyen, akrabalarımdan ve kardeşlerimden örterek beni kınamalarını engelleyen, sultanlardan örterek beni cezalandırmalarına mani olan! Ey mevlam! Eğer senin benim hakkımda bildiğin şeyi onlar da bilseydiler yeniden bana bakmaz, beni kendilerinden uzaklaştırır ve ilişkilerini benden keserlerdi

Ey Rabb'im, hemen ben ey mevlam, senin huzurunda huzu içinde, zelil, biçare ve hakirim; ne gerekçe getireceğim bir bahanem, ne destek alabileceğim bir desteğim, ne sebep gösterebileceğim bir delil var; ne de günah işlemediğimi ve çirkin bir meslek yapmadığımı söyleyebilirim ve eğer inkar edecek olsam da ey mevlam, bunun bir yararı olmaz bana! Nasıl yapabilirim oysa bunu, ancak tüm uzuvlarım aleyhime tanıktırlar ve ben kesinlikle biliyorum ama büyük günahlarımdan dolayı sen beni sorguya çekersin; sen zulmetmeyen adil bir hakimsin; senin adaletin beni helak edersin; ben senin adaletinden sana sığınıyorum

Rabb'im! Bana hücceti tamamladıktan sonradan beni cezalandıracak olursan, bu benim günahlarımdan dolayıdır ve eğer beni affedecek olursan, bu da senin sabrın, bağışın ve ihsanından dolayıdır Senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben zalimlerden oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben bağışlanma dileyenlerden oldum; senden diğer ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben seni tek bilenlerden oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben korkanlardan oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben senin azabından üzüntü edenlerden oldum; senden diğer ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben ümit edenlerden oldum; senden diğer ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben yönelenlerden oldum; senden diğer ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben lâ ilahe illallah söyleyenlerden oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben isteyenlerden oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben tesbih edenlerden oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni, ben tekbir söyleyenlerden oldum; senden başka ilah yoktur, tenzih ederim seni; sen benim Rabb'im ve geçmiş babalarımın Rabb'isin

Allah'ım! Bu, seni ululayan senamdır, senin tekliğini anmakta benim ihlasımdır, senin saydığım nimetlerine ikrarımdır; her ne değin ikrar etsem de onların çokluğundan, fazlalığından, açıklığından ve varlıklarının benden önceliğinden dolayı onları saymaya gücüm yetmez; beni yarattığın andan itibaren onların hepsi için benden ahd aldın ve hayatımın başından beni fakirlikten zenginliğe ulaştırdın, ben kendime zulmedenlerden oldum; sıkıntımı giderdin, rahatlık ve rahatlığa sebep oluşturdun, zorlukları defettin, çaresizliğimi giderdin, bedenime afiyet verdin, dinime selamet verdin ve eğer nimetlerini saymam için dünyanın başından ardına kadar tüm herkes bana asistan olsa, ne ben ve ne de onlar nimetlerini sayıp bitirmeye gücümüz yetmez Sen mukaddes ve yücesin; kerim, ulu ve Rahim bir Rabb'sin Nimetlerin sayılmaz, senaların söylenip bitirilmez, ihsanların telafi edilmez; Muhammed ve Ehli Beyt'ine rahmet eyle ve bize nimetlerini tamamla, sana itaatle bizi saadete erdir; Sen münezzehsin, senden başka ilah yoktur

Allah'ım! Sen sıkıntısı olanlara icabet edersin, kötülüğü giderirsin, kederi olanlara destek edersin, hastaya şifa verirsin, fakiri zenginleştirirsin, kırığı onarırsın, küçüğe merhamet edersin, büyüğe yardım edersin; senden diğer yardım yoktur, senden üstün bir kudret yoktur, sen yücesin, büyüksün; ey esirleri kurtaran, ey küçük çocuğa rızk veren,

Ey korkup barınak dileyenlerin sığınağı, ey ortağı ve veziri olmayan! Muhammed ve Ehli Beyt'ine rahmet eyle ve bu ikindi vakti kullarından birine verdiğin nimetlerin en üstününü bana ver Kullarına verdiğin zahiri nimetlerden ve kesintisiz yenilediğin batini nimetlerden, bertaraf ettiğin belalardan, giderdiğin sıkıntılardan, duyduğun (kabul ettiğin) dualardan, kabul ettiğin iyiliklerden ve örttüğün günahlardan (bana bu nimetlerden ver); gerçekten sen lütuf sahibisin, her şeyden haberin var ve sen her şeye kadirsin

Allah'ım! Sen kendisinden istenilen en yakın kişisin, en süratli icabet edensin, en eli bol affedensin, en fazla bağışta bulunansın, kendisinden istenileni en iyi duyansın; ey dünya ve ahiretin esirgeyen ve bağışlayanı; senin gibi bir istenilen yoktur, senden diğer bir amaç ve açlık yoktur Çağırdığımda bana icabet edersin, senden istediğimde bana verirsin, sana yöneldiğimde bana şefkat gösterirsin, sana yakardığımda bana yetersin

Allah'ım! Kulun, elçin ve peygamberin Muhammed'e ve onun tertemiz Ehli Beyt'inin tümüne rahmet eyle, nimetlerini bize tamamla, bağışlarını bize tatlı kıl, bizi sana şükredenlerden ve senin nimetlerini ananlardan yaz; amin ey alemlerin Rabb'i Allah'ım! Ey malik olan ve zor yetiren, güç yetiren ve kahreden, kendisine karşısında günah işlenen ve günahı örten, kendisinden bağışlanma dilenen ve bağışlayan, ey istek eden yönelenlerin hedefi, ümit edenlerin ümidinin zirvesi, ey ilmi her şeyi kuşatan ve rafeti, şefkati ve sabrı özür dileyenleri kapsayan

Allah'ım! Peygamberin, elçin, yaratıklarının arasından seçtiğin, vahyine belirli kıldığın, müjdeleyici ve korkutucu, aydınlık hidayet lambası olan ve kendisiyle Müslümanlara minnet bıraktığın ve alemlere rahmet kıldığın Muhammed'le şereflendirdiğin ve yücelttiğin bu ikindi vakti sana yöneliyoruz

Allah'ım! Muhammed ve Ehli Beyt'ine rahmet eyle; nitekim Muhammed senin rahmetine lâyıktır; ey ulu Ona ve seçkin, tertemiz Ehli Beyt'ine rahmet eyle ve bizi bağışlama hediyenle ört Feryat ve figanlar çeşitli dillerle sana yükselmektedir O halde Allah'ım, bu ikindi vakti kulların aralarında taksim ettiğin bütün hayırlardan, hidayet ettiğin nurdan, yaydığın rahmetten, giydirdiğin sıhhat elbisesinden ve yaydığın rızktan bize de pay ver; ey merhametlilerin en merhametlisi

Allah'ım! Bu anda bizi kurtuluşa ermiş, saadete kavuşmuş, iyiliğe ulaşmış ve faydalanmış kıl; bizi ümitsizliğe kapılanlardan kılma, bizi rahmetinden mahrum etme, bizi arzuladığımız lütfünden nasipsiz etme, bizi rahmetinden mahrumiyet, ihsanından ümit ettiğimiz lütfünü bizden müdahale etme, bizi meyus geri çevirme, kapından kovulmuşlardan etme; ey cömertlerin en cömerdi ve ye kerimlerin en kerimi! Yakinle sana yüz tuttuk, Beyti Haram'ına davetine lebbeyk dedik ve onun ziyaretini kastettik; o halde onun amellerinde bize muavin ol, haccımızı kemale erdir, bizi affet ve bize sıhhat ver; elimizi sana uzattık ve zilletle günahlarımızı itiraf etmekteyiz

Allah'ım! Bu ikindi vakti senden istediğimiz şeyi bize ver ve senden yapmanı niyaz ettiğimiz şeyi yap; bize senden başka yetecek yoktur, senden başka Rabb'imiz yoktur; hükmün hakkımızda geçerlidir, ilmin bizi kuşatmıştır, hakkımızda hükmün adalettir; bizim için hayrı takdir et ve bizi hayır ehlinden kıl Allah'ım! Cömertliğinle bize büyük mükafat, iyi birikim ve sürekli rahat ver; bizim bütün günahlarımızı bağışla, bizi helak olanlarla helak etme, rahmetini ve rafetini bizden çevirme; ey merhametlilerin en merhametlisi

Allah'ım! Bu anda bizi, senden hacet istemeleri peşinden hacetlerini verdiklerinden, sana şükretmeleri peşinden kendilerine nimetlerini artırdıklarından, sana tevbe ettiklerinde tevbelerini kabul ettiklerinden, tüm günahlarından uzaklaştıklarında bağışladıklarından eyle; ey celal ve ikram sahibi

Allah'ım! Bize galibiyet ve zorlama ver; ey kendisinden istenilenlerin en hayırlısı, yakarışımızı kabul et, ey merhametlilerin en merhametlisi Ey kirpiklerin kapanışı, gözlerin kırpışı, içlerde dar olan ve kalplerde saklı olanlar kendisine kuytu olmayan; evet, senin ilmin bütün bunları saymış ve hilmin kapsamıştır; sen zalimlerin söylediklerinden münezzeh ve fazla yücesin Yedi kat gökler, yerler ve bunların arasındakiler seni tesbih etmekteler; seni tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur O halde hamd, soyluluk ve fayda senindir, ey celal ve ikram sahibi, ey lütuf ve ihsanların ve büyük bağışların sahibi! Sen cömert ve kerimsin, yumuşak ve rahimsin

Allah'ım! Helal rızkını bana artır, vücuduma ve dinime sağlık durumu ver, korkuma emniyet ver ve beni cehennem ateşinden kurtar

Allah'ım! Beni hilene müptela etme (tedbirinle beni cezalandırma), pat diye gelen azaba duçar etme, beni rezil etme; cinlerin ve insanların kötülüğünü benden uzaklaştır

Sonra İmam, kutsal başını gök yüzüne içten kaldırdı ve gözlerinden yaşlar aktığı bir halde yüksek sesle şöyle devam etti:

Ey duyanların en iyi duyanı, ey görenlerin en iyi göreni, ey en süratli hesaba çeken ve ey merhametlilerin en merhametlisi! Muhammed'e ve değerli ve kutlu Ehli Beyt'ine rahmet eyle

Allah'ım! Senden, bana verdiğinde, benden alıkoyduğun şeylerin artık bana hasar dokundurmayacağı ve benden alıkoyduğunda bundan böyle verdiğin şeylerin bana yararı olmayacağı hacetimi istiyorum Beni cehennemden kurtar; senden diğer ilah yoktur; teksin, ortağın yoktur; mülk senindir, hamd sana mahsustur ve senin her şeye gücün yeter; ey Rabb'i, ey Rabb'i, ey Rabb'i!
neten özel baskı *

Üst Alt