Son Konu

Hz. Muhammed Hz. Aişe ile kaç yaşında evlendi?

dersem

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Muhammed Hz Aişe ile kaç yaşında evlendi?

Hz Muhammed Hz Aişe ile kaç yaşında evlendi?

İslam dininde en çok tartışılan konularından bir tanesi muhtemelen bu konudur Özellikle Hz Aişe’nin yaşının oldukça küçük olduğunu iddia eden kaynaklar olduğu gibi bu konunun yanlış olduğunu ve Hz Aişe’nin çok küçük olmadığını ve evlenme yaşında olduğunu iddia eden birçok görüş ve kaynakta bulunmaktadır Bu yazımızda herhangi bir yorum katılmadan bu görüşlere yer verilecektir Özellikle dini düşünce açısından birbirlerine zıt olan düşüncelerin bu konu hakkında ki görüşlerine yer verilecektir

evlilikHz Aişe’nin evlendiğinde 9 yaşında olduğu görüşü?

Birçok kaynak ve bazı düşünürlere göre Hz Aişe’nin evlendiğinde 9 yaşında olduğu görüşüdür Bu bazı islam alimlerinin bu konu hakkındaki günümüze kadar gelen sözleri ve yazılarından çıkarıldığıdır görüştür Ve özellikle Ateizm siteleri ve İslam karşıtı kaynaklarda bu kesin olarak 9 yaş olarak belirtilmektedir Hatta bunlar bazı eski alimlerin bu konu hakkındaki sözleri ile de desteklenmektedir

Özellikle Hz Aişe tarafından söylendiği iddia edilen şu sözlerde buna kaynak olarak gösterilmektedir “Rasûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), ben 6 yaşında iken benimle evlendi Medine’ye geldik Beni’lHâris İbnu’lHazrec kabîlesine indik Ben hummaya yakalandım Saçlarım döküldü (İyileşince) saçım yine uzadı Annem Ummu Rûman, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim Elimden tuttu Evin kapısında beni durdurdu Evimizde, ensârdan bir grup kadın vardı “Hayırlı, bereketli olsun!, “Uğurlu mubarek olsun! diye dualar, tebrikler ettiler Annem beni onlara teslim etti Onlar kılık kıyafetime çeki düzen verdiler Beni, Rasûlullah (ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı Annem beni O’na teslim etti O gün ben 9 yaşında idim Sözleridir

islam evlilikHz Aişe’nin evlendiğinde 1718 yaşlarında olduğu görüşü?

İslam yazarları ve islami sitelerde Hz Muhammed’in Hz Aişe ile evlendiğide Hz Aişenin yaşının kesinlikle küçük olmadığı evlendiğinde ise 1718 yaşlarında olduğu görüşüdür Bunu da şu şekilde açıklamaktadırlar

O zamanki arap yarım adasında kesinlikle kızların yaşları tutulmamakta idi ve yaşlar genel olarak adet görmeye başladıktan sonra sayılmakta idi Buna göre o zamanlarda kızlarda adet görme yaşının yaklaşık olarak 910 yaşları olduğu ve bu yaşlardan itibaren yaşlarının eklendiği bu nedenle adet görmeye başladıktan itibaren yaşlarının hesaplandığı varsayıldığında evlendiğinde yaşının 18 civarı olduğu belirtilmektedir

Ayrıca Hz Aişe’nin ablası olan Hz Esma ile 10 yaş yaş farkı bulunduğu ve Hz Esma’nın yaşının bilindiği ve bu hesaba göre de Hz Aişe’nin evlendiğinde 1819 yaşında olduğu görüşü de bulunmaktadır

Bu iki görüş haricinde Hz Aişe’nin yaşının 12 yaşıda olduğu, 14 yaşında olduğu gibi görüşlerde sık sık bazı kaynaklarda geçmektedir

islamHz Aişe ile evlendiğinde Hz Muhammed kaç yaşında idi?

Bu konu tartışmasız olarak Hz Muhammed’in kaç yaşında olduğu bilinmektedir Buna göre Peygamberliğinin 10 Yılında Hz Aişe ile evlenmiştir Hz Aişe ile evlendiğinde Hz Muhammed 50 yaşında olup, bunda herhangi bir tartışma bulunmamaktadır Ve kesin bir bilgidir

Bunun yanında Hz Aişe ile evlendiğinde Hz Muhammed ile Hz Aişe ile arasındaki yaş farkının en az 30 yaş olduğu bilgisi kesin bir bilgidir

Üst Alt