Son Konu

Hz. Musa'nın Duası

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Musa'nın Duası Hz Musa'nın Duaları

İsrailoğulları'na elci olarak gonderilen Hz Musa, Firavun'un zulmunden kurtulması icin, henuz bebek iken annesine gelen vahy uzerine bir nehre bırakılmıştı Firavun ve ailesi nehirde buldukları Hz Musa'yı evlat edindiler (Kasas Suresi, 78) Hz Musa'ya Firavun'un sarayında ergenlik cağına geldiğinde diğer peygamberler gibi Allah'tan ilim ve hikmetverildi (Kasas Suresi, 14)

Kuran'da Hz Musa'nın Allah'a yonelerek dua etmesine neden olan bir olay şoyle anlatılır:

(Musa) Halkının haberi olmadığı bir zamanda şehre girdi, orda kavga etmekte olan iki adam buldu; bu kendi taraftarlarından, şu da duşmanlarından Derken taraftarlarından olan, duşmanlarından olana karşı ondan yardım istedi Bunun uzerine ona bir yumruk attı ve işini bitiriverdi (Sonra daimageshzmusaninduasi5afe729b60855png Bu şeytanın işindendir; o, gercekten acıkca saptırıcı bir duşmandırdedi (Kasas Suresi, 15)

Ayette anlatılan olay sonucunda Hz Musa Allah'tan bağışlanma diledi ve bir daha suclu ve gunahkarlara destek olmayacağına dair Allah'a soz verdi:

Dedi ki: Rabbim, gercekten, ben kendi nefsime zulmettim, artık beni bağışlaBoylece (Allah) onu bağışladı Şuphesiz O, bağışlayandır, esirgeyendir Dedi ki: Rabbim, bana verdiğin nimetler adına, artık suclu gunahkarlara destekci olmayacağım(Kasas Suresi, 1617)

Soz konusu olayın duyulması uzerine, bulunduğu şehrin onde gelenleri Hz Musa'yı yakalayarak oldurmeyi planladılar Bunu oğrenince Hz Musa yine Allah'a dua etti:

Boylece oradan korku icinde (cevreyi) gozetleyerek cıkıp gitti: Rabbim, zalimler topluluğundan beni kurtardedi (Kasas Suresi, 21)

Hz Musa ’nın duası kabul edildi ve Allah ’ın yonlendirmesiyle Firavun ’un şehrinden ayrılarak daha guvenli bir yere gitmek uzere yola koyuldu Bu sırada da surekli Allah ’a yonelmiş, hep O ’na dua etmişti:

Medyen'e doğru yoneldiğinde de: Umarım Rabbim, beni doğru bir yola yoneltip iletirdedi Medyen suyuna vardığı zaman, su almakta olan bir insan topluluğu buldu Onların gerisinde de (hayvanları su başına goturmekten cekinen) iki kadın buldu Dedi ki: Bu durumunuz ne?Cobanlar surulerini sulamadıkca, biz surulerimizi sulayamayız; babamız, yaşı ilerlemişbir ihtiyardırdediler Hemencecik onların surulerini suladı, sonra yine golgeye cekilerek dedi ki: Rabbim, doğrusu bana indirdiğin her hayra muhtacımCok gecmeden, o iki (kadın)dan biri, (utana utana) yuruyerek ona geldi Babam, bizim icin suruleri sulamana karşılık sana mukafaat vermek uzere seni davet etmektedirdedi Bunun uzerine ona gelip de olup bitenleri anlatınca o: Korkmadedi Zalimler topluluğundan kurtulmuşoldun(Kasas Suresi, 2225)

Bu olayların ardından Hz Musa Medyen ’de yerleşti Ardından gecen 810 yıldan sonra ailesiyle birlikte Medyen ’den ayrıldı Yolda Tuva Vadisi denilen yere geldiğinde ilk vahyi alacaktı Allah ona Firavun ’a gitmesini ve kendisine dini tebliğ etmesini emretti Hz Musa ’nın Kasas Suresi ’nde Allah ’a bu konuda şoyle dua ettiği bildirilir:

Dedi ki: Rabbim, gercekten onlardan bir kişi oldurdum, beni oldurmelerinden korkuyorum Ve kardeşim Harun; dil bakımından o benden daha duzgun konuşmaktadır, onu da benimle birlikte bir yardımcı olarak gonder, beni doğrulasın Cunku onların beni yalanlamalarından korkuyorum(Kasas Suresi, 3334)

Kuran ’da bildirildiğine gore Hz Musa icinde duyduğu heyecanın tebliğ gorevini yerine getirmesine engel olmasından cekinmişti Bunun icin de Allah ’a dua etti:

Dedi ki: Rabbim, benim goğsumu ac Bana işimi kolaylaştır Dilimden duğumu coz; ki soyleyeceklerimi kavrasınlar Ailemden bana bir yardımcı kıl, kardeşim Harun'u Onunla arkamı kuvvetlendir Onu işimde ortak kıl, Boylece Seni cok tesbih edelim Ve Seni cok zikredelim Şuphesiz Sen bizi goruyorsun(Taha Suresi, 2535)

Hz Musa'nın bu samimi duasına karşılık Allah onu ve kardeşini ozel bir koruma altına aldığını şoyle bildirmiştir:

(Allah) Dedi ki: Pazunu kardeşinle pekiştirip guclendireceğiz; sizin ikinize de oyle bir 'guc ve yetki' vereceğiz ki, ayetlerimiz sayesinde size erişemeyecekler Siz ve size uyanlar galip olanlarsınız(Kasas Suresi, 35)

Hz Musa ’nın Firavun ’a gostermişolduğu mucizeler, Firavun ’un yanındaki bazı kişilerin iman etmesine vesile olurken, Firavun ve kavminin buyuk kısmı Allah ’a karşı buyuklenmekte ısrar ediyorlardı Bunun uzerine Hz Musa ’nın Allah ’a şoyle dua ettiği Kuran ’da bildirilir:

Musa dedi ki: Rabbimiz, şuphesiz Sen, Firavun'a ve onde gelen cevresine dunya hayatında bir cekicilik (guc, ihtişam) ve mallar verdin Rabbimiz, Senin yolundan saptırmaları icin (mi?) Rabbimiz, mallarını yerin dibine gecir ve onların kalblerinin uzerini şiddetle bağla; onlar acı azabı gorecekleri zamana kadar iman etmeyeceklerAllah, Hz Musa'nın duasına şoyle karşılık verdi: İkinizin duası kabul olundu Oyleyse dosdoğru yolda devam edin ve bilgisizlerin yoluna uymayın(Yunus Suresi, 8889)

Hz Musa'nın yukarıdaki duasının ardından Firavun ve tum inkarcı cevresi helak edilmişve İsrailoğulları Mısır'dan ayrılmışlardır Mısır'dan cıkmalarından bir sure sonra, Hz Musa kardeşi Hz Harun'u yerine bırakarak, kırk gunluğune Tur Dağı'na cıktı Burada kendisine vahyin gelmesini bekledi (A'raf Suresi, 142) Vahy gelince de Allah'a şoyle dua etti:

Rabbim, bana goster, Seni goreyim (A'raf Suresi, 143)

Allah, Hz Musa'nın bu isteğine şoyle karşılık verdi:

(Allahimageshzmusaninduasi5afe729b60855png Beni asla goremezsin, ama şu dağa bak; eğer o yerinde karar kılabilirse, sen de Beni goreceksinRabbi dağa tecelli edince, onu paramparca etti Musa bayılarak yere duştu Kendine geldiğinde: Sen ne Yucesin (Rabbim) Sana tevbe ettim ve ben iman edenlerin ilkiyimdedi Ey Musadedi Sana verdiğim risaletimle ve seninle konuşmamla seni insanlar uzerinde seckin kıldım Sana verdiklerimi al ve şukredenlerden ol(Araf Suresi, 143144)

Hz Musa Tur Dağı'na giderken kavminden sorumlu olarak kardeşi Hz Harun'u bırakmıştı Ancak kavmi Hz Musa'nın gidişi ile birlikte gevşeklik gostererek Mısır'daki putperest inanışlara donuş yaptılar Kendilerine bir buzağı heykeli yaptılar ve ona tapındılar Hz Musa kavminin buzağıya tapması uzerine aralarından muminleri ayırarak Allah'ın daha onceden vahyettiği buluşma yerine doğru yola cıktı Ancak buluşma yerine gelmeden bunları da ayetin ifadesiyle dayanılmaz bir sarsıntıtutunca, Allah'tan kendisi ve yanındaki muminler icin bağışlanma diledi:

Dedi ki: Rabbim, eğer dileseydin, onları ve beni daha onceden helak ederdin (Şimdi) İcimizdeki beyinsizlerin yaptıklarından dolayı bizi helak edecek misin? O da Senin denemenden başkası değildir Onunla Sen dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirirsin Bizim velimiz Sensin Oyleyse bizi bağışla, bizi esirge; Sen bağışlayanların en hayırlısısınBize bu dunyada da, ahirette de iyilik yaz, şuphesiz ki biz Sana yoneldik Dedi ki: Azabımı dilediğime isabet ettiririm, rahmetim ise herşeyi kuşatmıştır; onu korkupsakınanlara, zekatı verenlere ve Bizim ayetlerimize iman edenlere yazacağım(A'raf Suresi, 155156)

Kuran'da Hz Musa ile ilgili olarak anlatılanlara baktığımızda, Hz Musa'nın dualarında en cok dikkat ceken noktalardan birinin, onun icten samimiyeti ve acıksozluluğu olduğunu goruruz Allah'a samimi bir bicimde dua etmişve O'ndan yardım dilemiştir Allah, Hz Musa'yı zamanla ve olaylarla eğiterek buyuk guc sahibi bir peygamber haline getirmiştir

Yani, onceden de vurguladığımız gibi, duanın en onemli şartlarından biri samimiyetle ve ictenlikle yapılmasıdır İnsanı bu noktada yanıltabilecek engellerden biri, Allah'a karşı utanarak O'na bazı gunah ya da kusurları itiraf etmeme eğilimidir Bazı insanlar bu eğilimin etkisiyle Allah'a dua ederken cok resmibir ruh hali icinde olurlar ve belki utanma duygusundan belki de kibirlerinden dolayı Allah'a herşeylerini acmazlar Oysa Allah bizim her turlu kusurumuzu, yaptığımız, hatta aklımızdan gecen her turlu yanlışve anormal fiil ya da duşunceyi zaten bilmektir

O halde yapılması gereken şey, acıksozlulukle ve samimiyetle Allah'a yonelip her sırrımızı O'na acmaktır Allah'a karşı duyulması gereken icli korku, Allah ile kulu arasına resmiyetsokacak bir engel değil, kulunu Allah'a teslimiyetli ve samimi bir bicimde yakınlaştıracak bir teşviktir

Üst Alt