Son Konu

Hz. Nuh (a.s) Peygamberin Kıssası Özet

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Nuh (as) Peygamberin Kıssası Özet

Hz Nuh (as) İnsanları Allah Teal'nın emrettiği doğru yola iletmeye çalışan peygamberlerden birisi de Hz Nuh’dur (as) O bıkıp usanmadan kavmini bir olan Allah Teala inanmaya çağırıyordu Bu durum Kur’an’da şöyle bildirilmiştir: “Kendilerine yakıcı bir azap gelmeden önce kavmini uyar, diye Nuh’u kendi kavmine gönderdik6 Nuh (as) kendisine inanmayan kavmini bıkıp usanmadan uyarmaya devam ediyordu

Bir gün Nuh Peygamber, kavmini bir olan Allah’a davet ederken Hz Nuh (as), kavmi ona inanmayınca, onlara büyük bir azaptan söz etti “Ey kavmim! Şüpheniz olmasın ki ben, sizi ‘Allah’a kulluk edin O’na karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin ki Allah bir kısım günahlarınızı bağışlasın ve sizi belli bir vakte kadar ertelesin’ diyerek apaçık uyaran bir kimseyim Bilinmeli ki Allah’ın tayin ettiği vade gelince artık o ertelenmez Keşke bilseydiniz!7 Uyarısını yaptığı halde kavmi onun sözlerine kulak asmadı, söylediklerini doğrulamadı

Hz Nuh (as) üzgün bir şekilde evine döndü Allah Teala'ya yakararak “Rabbim! Doğrusu kavmimi sürekli doğru yola çağırdım Ne var ki kendilerini her çağırışımda öğütlerimi dinlememek için kulaklarını tıkadılar Tek tek ve toplu hâlde onlarla konuştum Açıktan ve gizliden görüştüm ‘Allah’ın göğü yedi kat üzerine nasıl yarattığını görmüyor musunuz? Güneşi ve ayı göğe nasıl yerleştirdiğini, sizi yeniden dirilteceğini düşünmüyor musunuz?’ dedim

Yüce Rabbim, doğrusu onlar bana karşı geldiler Korkarım ki bu insanlar yaşadıkça başkalarına kötü örnek olacaklar Onlar hakkında en doğru kararı mutlaka sen verirsin İman eden erkek ve kadınları bağışla, sadece zalimleri yok et dedi Yüce Allah (cc), Hz Nuh’un (as) duası üzerine ona büyük bir gemi yapıp beklemesini buyurdu

Nuh Peygamber nasıl gemi yapacağını bilmiyordu Allah (cc), Hz Nuh’a (as) onun ilmini de öğretti Nuh Peygamber (as) gemi yapmaya başlayınca ona inanmayanlar, Ne oldu Nuh, peygamberliği bırakıp marangozluğa mı başladın, diyerek onunla alay ettiler Hz Nuh (as) ise onlara aldırmayıp gemiyi bitirdi Allah’ın (cc) buyruğunu beklemeye başladı Sonunda Allah (cc), Hz Nuh’a (as) kendisine inananları ve her hayvandan birer çifti gemiye almasını emretti Derken aylarca yağmur yağdı Yeryüzü sularla kaplandı Gemiye binen Hz Nuh (as) ve ona inananlar kurtuldular Yağmur kesildikten sonra sağ salim gemiden indiler İnanmayanlar ise suda boğulup gittiler8

6 Nuh suresi, 1 ayet
7 Nuh suresi, 24 ayetler
8 bk Nuh suresi, 128 ayet

Üst Alt