Son Konu

Hz. Peygamber Mirac Gecesi yaşadıkları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Peygamber Mirac Gecesi yaşadıkları
Mirac gecesinde neler oldu
Mirac kandilinde ne oldu

Efendimiz'in (sav) bu yolculuğuna İsraMirac yolculuğu denir İsra; Mekke ile Kudus arasındaki yolculuğa, Mirac ise Kudus'ten goklere olan yolculuğa denilmiştir

Hz Muhammed( sav) 52 yaşındayken bir gece Mekke'den once Kudus'e oradan da yucelere Sema'ya kaldırılmıştır Bu Yuce Allah'tan gelen davetti Yuceler yucesi olan Allah, en sevdiğini davet ediyordu Hicbir insana nasip olmayacak en şerefli mekana

Mirac, Receb ayının 27 Gecesi Allah Teala'nın daveti uzerine Cebrail (as) rehberliğinde Resul Ekrem (sav) Mescidi Haramdan Mescidi Aksa'ya, oradan semaya, yolculuğa denilmiştir

Resul Ekrem (sav) Mescidi Haramdan (Mekke'den), Mescidi Aksa'ya (Kudus'e) ata benzer beyaz bir Cennet bineği olan Burak semaya cıktı Kudus'e gelmeden yol uzerinde Hz Musa'nın makamına uğradı, orada iki rekat namaz kıldı, daha sonra Mescidi Aksa'ya geldi Orda tum peygamberler kendisini karşıladı Efendimiz ( sav burada peygamberlere iki rekat namaz kıldırdı

Daha sonra da goğe yukselmeye başladı Yedi kat gok tabakalarını gecti Her tabakada yer alan Peygamberlerle goruştu Orada Hz Adem, Hz Yahya, Hzİsa, Hz İdris, Hz Harun, Hz Musa ve Hz İbrahim ile karşılaştı Onlarla sohbet etti
Oradan 'Sidretu'l Munteha'ya cıkarıldı Sidretu'l Munteha, yaratılmış olanların girebileceği son sınırdır Otesi yoktur Kapalıdır Cebrail ( as) Efendimize (sav) şoyle der: Ey Allah'ın Peygamberi Buradan oteye yalnız gideceksin
Peygamberimiz neden yalnız gideceğimdiye sorunca Cebrail şoyle deidi: Yuce Allah bana buraya kadar cıkma izni vermiştir Eğer buradan ileriye bir adım atarsam yanarım
Buradan sonrasında Efendimiz(sav) tek başına yolculuğa devam etmiştir Orada beni bir nur burudubuyurur
Hz Muhammed ( sav) miracta verilen hediyeler Şunlardır;
*Beş vakit namaz
* Bakara Suresinin son iki ayeti, ( AmenerrasUlu )
*Ummetinden Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceği mujdesi

Üst Alt