Son Konu

İkinci El Tablet Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 7 Nokta

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Döviz kurunun önlenemez yükselişi devam ettiği için teknoloji eserlerinin fiyatları her geçen gün daha da artıyor. Artık kimse zorunda olmadığı sürece teknoloji alışverişi yapmıyor. Lakin bilhassa tabletler eğitim gayeli kullanıldığı için mecburî muhtaçlık haline geldi. Sıfır fiyatları hayli can sıkıcı olduğu için de pek çok kullanıcı artık ikinci el tabletlere yöneliyor. İkinci el tablet alışverişi hiç olmadığı kadar yaygın hale geldi.

İkinci el tablet ve gibisi teknoloji eserleri almak elbette çok daha avantajlı bir ödeme yapmak demektir. Lakin ya karlı bir alışveriş yaptığınızı düşünürken dolandırılıyorsanız ya da düşündüğünüzden berbat bir eser alıyorsanız? Bu durumda dikkat etmeniz gereken kimi noktalar ve üzerinde düşünmeniz gereken ayrıntılar var. Gelin ikinci el tablet alırken dikkat etmeniz gereken kıymetli noktalara yakından bakalım ve güzel bir ikinci el tablet nasıl alınır tüm ayrıntılarıyla görelim.

İkinci el tablet alırken dikkat etmeniz gerekenler:

Şarj girişini ve düğmeleri denetim edin

Tabletin fabrika ayarlarına döndürüldüğünden emin olun

Tabletin ekranını denetim edin

Tabletin gövdesini denetim edin

Eski modellerden uzak durun

İkinci el tableti inançlı bir ödeme tekniği kullanarak satın alın

Satın alacağınız ikinci el tabletin gereksinimlerinizi karşılayacağından emin olun

768322383312812e7297d4fb859ffeb8fdc27d2b.jpeg

Şarj girişini ve düğmeleri denetim edin:

Teknoloji eserlerinin en kolay hasar alan noktaları düğmeleri ve şarj girişleridir. Zaman içinde gelişen bu hasarları kullanıcının kendisi bile fark etmeyebilir zira alışmıştır. Fakat ikinci el bir tablet alıyorsanız bu çeşit ufak hasarların olup olmadığına bakmalısınız. Parmak izi okuyucusu üzere donanımlarda da bu durum geçerli. Her bastığınızda çalışıyor mu, reaksiyon verme mühleti olağan mi, her durumda şarj oluyor mu yoksa giriş portu oynadığı için sırf tek bir açıda mı şarj oluyor üzere soruları tableti elinize aldıktan sonra cevaplandırmaya çalışın. Elbette sıfır üzere olmayacaktır lakin tekrar de hasarlı olmaması gerekir.

Tabletin fabrika ayarlarına döndürüldüğünden emin olun:

Bu noktaya rastgele bir teknoloji eserini hem alırken hem de satarken dikkat etmelisiniz. Tüm teknoloji eserleri, o aygıtı şahsileştirilmiş özellikleriyle kullanmanız için bir hesap açmanızı ister. Kelam konusu hesaplarda kullanıcıya ilişkin sayısız şahsî data vardır. Şayet tabletinizi satıyorsanız bu bilgilerin diğer birinin eline geçmesini istemezsiniz. Birebir biçimde satın alanlar da bu türlü bir sorumluluk almak istemez. Bunun yanı sıra sıfırlanmamış bir aygıt, önceki kullanıcının ayarladığı özelliklere sahiptir. Aygıtı fabrika ayarlarına döndürerek kendi ayarlamalarınızı yapmanız son derece kıymetli.

Tabletin ekranını denetim edin:

Kullanıcıların büyük bir kısmı ellerindeki teknoloji eserini rastgele bir hasarı olmadığı halde yalnızca artık kullanmak istemedikleri ya da yenisini almak istedikleri için satıyorlar. Ancak kimileri ellerindeki eser hasarlı olduğu ve tamir masrafı yüksek olduğu için satmak isterler. Örneğin kırılmış bir ekran, düşme sonrası yaşanan piksel kaybı ya da dokunmatik ekran problemleri. Satın alacağınız ikinci el tabletin bu türlü bir hasarı olup olmadığına dikkat edin. Kılcal çatlaklar bile ileride farklı sıkıntılara neden olabileceği için bu tıp eserleri tercih etmekten kaçının.

9b3a8a76e30335dbb83353689e8026b7b5093eac.jpeg

Tabletin gövdesini denetim edin:

İster alüminyum ister plastik bir gövdeye sahip olsun, satın alacağınız ikinci el tabletin gövdesinde rastgele bir ezilme ya da çatlama olmamasına dikkat edin. Ufak bir ezik ya da çatlak birçok vakit zararsız göründüğü için ikinci el tablet alan kullanıcılar görmezden gelirler. Fakat o küçük hasar çok daha büyük bir sorunun habercisi olabilir. Örneğin sık sık düşürülüp ufak gövde hasarları almış bir tabletin iç donanımları bu düşmeden hasar almış ve her an büyük bir sorun doğuracak olabilir. Yani gövde hasarı göz zevkinizi bozmaktan daha büyük sıkıntıların işareti olabilir.

Eski modellerden uzak durun:

Çok daha uygun fiyata satıldıkları için pek çok kullanıcı ikinci el tablet alırken eski modellere yöneliyor. Elbette yeni modeller ucuz olmaz ancak eski modeller her vakit sıkıntısız olmayabilir. Şöyle ki bir teknoloji eserinin ömrü ortalama 5 yıldır. Üreticiler de güncelleme ve güvenlik takviyesini bu mühlet boyunca verirler. Eski lakin sağlam bir tablet elbette bulabilirsiniz lakin güvenlik ve güncelleme dayanağı almadığı için düşündüğünüz kadar verimli kullanamayabilirsiniz. Bu türlü bir eser satın almadan evvel ortalama kaç yıl daha güvenlik ve güncelleme dayanağını alacağını kesinlikle öğrenmeye çalışın.

a7b672a61b74f59945e1b4bca9e3aaf23a86745e.jpeg

İkinci el tableti inançlı bir ödeme formülü kullanarak satın alın:

İşte geldik ikinci el tablet alırken dikkat etmeniz gereken en kritik noktalardan bir adedine. İkinci el tablet satın aldığınız bir mağazanın yeri yurdu muhakkak olduğu için biraz daha sağlamdır. En azından gidip bir sorun olduğunu söyleyebilirsiniz. Fakat son yıllarda ikinci el teknoloji alışverişleri daha çok internet üzerinden yapılıyor ve her vakit bir alışveriş sitesi aracılığıyla yapılmıyor. Parayı gönderdiniz, tablet geldi, bozuk çıktı, adamı orta ki bulasın. Bu türlü bir durum yaşamamak için siz alışverişi onaylayana kadar paranızı satıcıya teslim etmeyen ve dayanak hizmeti veren internet sitelerini kullanmalısınız. Tahminen aracı ödemesi yapmanız gerekebilir fakat en azından inançlı bir alışveriş yapmış olursunuz.

Satın alacağınız ikinci el tabletin gereksinimlerinizi karşılayacağından emin olun:

Yalnızca ikinci el tablet satın alırken değil, hangi teknoloji eserini alıyorsanız alın kendinize sormanız gereken en kıymetli soru, ben bu esere tonla para veriyorum lakin gereksinimlerimi karşılayacak mı, olmalı. Her yıl yeni bir tablet modeli tanıtılıyor ve her yeni model eşsiz özellikler sunuyor. Satın alacağınız ikinci el tablet sadece bugün değil, ilerleyen vakitlerde da istediğiniz özellikleri sunacak mı emin olmalısınız.

Kaç inç bir tablet istiyorsunuz, iOS mu olsun Android mi, dahili belleği kâfi mi yoksa genişletilebilir mi olsun, Wi-Fi kâfi mi yoksa SIM kart takviyesi de mi olsun, harici donanım seçenekleri neler, ileride satmak istersem çok ziyan eder miyim, istediğim uygulamaları ve oyunları çalıştıracak mı ve daha birçok soru ile satın alacağınız ikinci el tabletin gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamayacağı üzerine düşünün ve sorunun karşılığını bulmaya çalışın.

Sıfır eserlere yüksek fiyatlar ödemek istemeyenler için ikinci el tablet alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik ve ikinci el teknoloji alışverişi hakkında bilmeniz gerekenleri anlattık. Daha evvel ikinci el tablet ya da öteki bir teknoloji eseri aldınız mı, şad musunuz? Tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Üst Alt