Son Konu

İlişkilerin katili: Kıskançlık!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier
Hayatı etkileyen kıymetli hislerden biri olan kıskançlık, dozu ayarlanmadığında bağların katili olabilir. Elinde olanı kaybetmeme kıskançlığının kişinin kendine olan güvensizliğini gösterdiğini belirten eksperler, “Sana güveniyorum fakat çevrendekilere güvenmiyorum” söyleminin aslında "Ben sana da güvenmiyorum” manasına geldiğini söylüyor. Kıskançlığın en patolojik halinin Othello Sendromu olduğunu belirten mütehassıslar, terapi desteği alınmasını öneriyor. Eksperler, hasetlikten farklı olan imrenmenin ise patolojik bir yanı olmadığını belirtiyor.

kiskanclik-problemi-iliskiler.jpg

Psikiyatri Mütehassısı Yrd. Doç. Dr. Mahir Yeşildal, kıskançlık hissinin iki farklı boyutu bulunan ve hayatı etkileyen kıymetli hislerden biri olduğuna dikkat çekti. Kıskançlık hissinin iki farklı boyutu olduğunu, bunlardan birinin “elinde olan şeyi kaybetmeme korkusu üzerine heyeti kıskançlık”; oburunun ise “başkasında olanın kendisinde olmasını isteme kıskançlığı” olduğunu kaydeden Psikiyatri Bilirkişisi Mahir Yeşildal, şunları söyledi:

İmrenmenin patolojik tarafı yok

“Elinde olanı kaybetmeme kıskançlığı kendine güvensizliği gösteriyor. Bu durum, değersizlik ve çaresizlik hislerini getiriyor. Gayrısında olup kendisinde de olmasını istemek haset dediğimiz hadisenin de öncülüğü birinci adımı. Bende yoksa onda da olmasının birinci adımı bu. Gayrısında olan bir özelliğin ya da nesnenin kendisinde de olmasını istemeye ise gıpta yani imrenme denir. Bunun patolojik bir ciheti yoktur. Ben de yoksa gayrısında da olmasın niyeti haset dediğimiz bir hadiseyi tetikliyor.”

"Seven insan kıskanır" anlayışı hayatı cehenneme çevirebilir
kiskanclik-sorunu.jpg

Kıskançlık hissinin ikili alakaları büyük ölçüde etkilediğini belirten Psikiyatri Bilirkişisi Mahir Yeşildal, “Eşler arasında ilgiyi ele alalım. ‘Sevgilim, ben sana güveniyorum da muhite güvenmiyorum. Senin yanlış yapmayacağını biliyorum lakin etrafta çok değişik kişiler var ‘ halindeki kelamlar, dışardan bakıldığında ‘Seven insan kıskanır, dozunda kıskançlık iyidir’ üzere bir algıyla karşılanıyor. Topluluk içinde kabul görmüş bir anlayış. Bu çeşit lafların hayatı cehenneme çevirme cihetinde değerli bir basamak olduğu kanaatindeyim. Bu sevgiliniz, eşiniz ya da arkadaşınız olabilir. 'Sana güveniyorum ancak çevrendekilere güvenmiyorum' demenin Türkçesi aslında 'Ben sana da çok güvenmiyorum' demektir” diye konuştu.

Çok denetimli, kıskançlık dozu yüksek bağlantıların iki tarafa verdiği zararlara değinen Psikiyatri Bilirkişisi Mahir Yeşildal, “Sevgiliniz ya da eşinizin Instagram şifresini isteyip ona yazılan bildirileri denetim etmeyin sakın. Kendini bilen insan kendini taşıyacaktır aslında. Eş ya da sevgililik hayatında her iki tarafın karşılıklı olarak birbirinin hayatını zehir etmeye, oburunun hayatı üzerinde hükmetmeye hakkı yoktur” dedi.

Kıskançlığın en patolojik hali: Othello Sendromu

Kıskançlığın en patolojik formunun Othello Sendromu olduğunu kaydeden Psikiyatri Bilirkişisi Mahir Yeşildal, şunları söyledi:

“Othello Sendromu’nda ortada hiçbir şey yokken, hiçbir somut done yokken, kişinin telefonuna o an karşılık verememesi, gittiği konumdan daha evvel söylediği saatten 3 dakika daha geç dönmesi, kıyafetinde bir saç teli bulunması, kimseyi bir kuşkuya değil bir kanaate sevk eder. Othello Sendromu’nda hatunun üzerinde kısa bir saç teli varsa adam için bayan onu kesin aldatmış demektir. Bu sütçü bile olabilir. Bakkal da olabilir, sevgilisi de olabilir, öteki bir şey de olabilir. Othello Sendromu’nda adam için eşinin bir erkeğin fotoğrafını beğenmiş olması kesin bir delildir.”

Cinayetlerin altındaki neden: Othello Sendromu

Othello Sendromu’nun çok dikkat çeken bir rahatsızlık olmadığını kaydeden Psikiyatri Mütehassısı Mahir Yeşildal, “Kişinin işlevselliği yalnızca eşi ya da sevgilisiyle ilgili o kısıtlı meydanla kalmıştır, o kısıtlı meydanda bozulmuştur. Bu kimseler hekim, avukat ya da mesken hanımı olabilir. Lakin ikili münasebetlerde her gün hengame, her gün gürültü, sevdiği bireye hayatı zehir etme durumu vardır. Nispeten önemli bir tablodur. Bazen gazetelerin üçüncü sahifelerine yansıyan 'cinnet getirdi' haberlerinin bir kısmında patolojik kıskançlık vakaları vardır. Hatun cinayetlerinin bir kısmının altında Othello Sendromu vardır. Adama nazaran bayan boşanmak istediyse bunun münasebeti şiddet ya da geçimsizlik değil kesinlikle aldatmadır. Bu vakaların mutlak suretle ruhsal tedavi görmesi gerekir” ikazında bulundu.

Terapi desteği alınmalı

Ağır kıskançlık duygusu yaşayan bireylerin eşini ya da sevgilisini toplumsal medyadan takip etmesinin kimseyi depresyona sürüklediğini kaydeden Psikiyatri Kompetanı Mahir Yeşildal, “Kendini hüzünlü, çaresiz, kıymetsiz, mutsuz hissediyor. Karşı tarafı sıkarak denetimi ele alarak, gittiği her alanı bilmeye çalışarak, arkadaşlarını belirlemeye çalışarak hayatı zindan ediyor. Bu türlü bir sevgi maatteessüf olamaz. Bu tip kıskançlık durumlarında da en azından bir terapi desteği almak gerekiyor. Hayat bu türlü geçmez. Topluluk içerisinde lisana getiren dozunda kıskançlık, seven insan kıskanır kelamlarının her devir masumiyet ve sevgiyi tabir etmeyeceğini vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

Üst Alt