Son Konu

ilk yardım malzemelerinin anlamı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
flaster,duduk suni solunum maskesi

Buyuk sargı bezi
Yaranın uzerine konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır Ayrıca kırıklarda, bolgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak icin de kullanılır Bunlardan başka yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri onlemek amacıyla da kullanılır

Ucgen sargı
Yaralı organı sarmak amacıyla kullanılır

Steril gazlı bez
Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır Ancak ambalajından cıkarılırken yaraya gelecek yuzeyine el surulmemelidir

Hidrofil pamuk
Yara uzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin ustunu, ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılırLiflerinin yapışmaması icin doğrudan acık yara uzerinde kullanılmaz

Plaster
Yaranın uzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır

İlk yardım kitabı
Ceşitli ilk yardım uygulamalarının , ilk yardımla ilgili daha fazla bilginin oğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya yardım etmek icin kullanılır

Buz torbası
Yaralı veya da hastanın eğer ateşi varsa ateşini duşurmek icin kullanılır Aynı zamanda vucudun herhangi zedelenen ya da bir yere carpılan bir bolgesinin şişliğini indirmek icin de uygulanır

Vucut termometresi
İnsanın vucut sıcaklığını kontrol eder ve bu kontrole gore kişinin yaşayıp yaşamıyacağı anlaşılır

Üst Alt