Son Konu

İlköğretim Haftası İle İlgili Yazı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlköğretim Haftası yazıları, İlköğretim Haftasıyla ilgili yazı örneği

İlköğretim temel öğrenimdir Yasalarımıza göre gerekli ve parasızdır İlköğretim, yedi yaşında başlar ve on beş yaşında biter Sekiz yıldır

Okulların açıldığı hafta ilköğretim okullarımızda İlköğretim Haftası olarak kutlanır genelde bu hafta, Ulusal Eğitim Bakanlığı ’nın radyo, televizyon konuşması ile açılır Okullarımızda törenler düzenlenir Törende konuşan okul müdürü ve öğretmenler; Eğitimin ve öğretimin değerini, yararlarını açıklarlar Okuma – yazma bilmenin önemi üstünde dururlar Gerçekte, kişi olarak başarmak için en öncelikle okumayı ve yazmayı öğrenmek zorundayız Bilmediklerimizi okuyarak öğreniriz Okuma – yazma bilmeyen bir kişinin akıllı olması düşünülemez

Atatürk ’ün özlediği çağdaş medenilik düzeyinin üzerine çıkabilmek, ancak data ile olur Bize yaşam boyu gerekli olan data ve becerilerin temeli ilköğretimde atılır İlköğretim Haftası; bu gerçeklerin konuşulduğu, ilköğretimin, okuma – yazma öğrenmenin kişiye, topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır

Kendimize, ailemize, çevremize, ulusumuza, insanlığa yararlı olmak okuma – yazma öğrenmekle başlar İlköğretimin önemine inanan Atatürk, cumhuriyetin ilanından sonradan harf devrimini gerçekleştirdi Okunması ve yazılması çok baskı olan Arap yazısı yerine bugün kullandığımız Türk yazısını getirdi Harf devrimi sonucu, yurdumuzda okuma – yazma bilenlerin sayısı artan bir şekilde çoğaldı

İlköğretim okulunun ilk beş yılı ilkokul bölümüdür altıncı yıldan itibaren ortaokul bölümüne devam edilir Öğrenimlerini başarıyla tamamlayanlara sekizinci yılın sonunda diplomaları verilir İlköğretimi tamamlayan öğrenciler, diploma notları göz önüne alınarak Lise veya dengi okullara kabul edilirler Orta öğrenimini tamamlayanlar sınavlara girerek Yüksek mektep ya da üniversitelerde öğrenime başlar Yüksek okullarda ve üniversitelerde öğrenim süresi iki yıldan altı yıla kadar değişmektedir

Orta öğretime devam etmeyenler, edemeyenler, dilerlerse hayata ve meslek alanlarına hazırlanmak için bütünleyici, hazırlayıcı, yetiştirici kurslara katılırlar Sanat okullarından yararlanırlar, ya da bir iş yerine çırak olarak girerler Kurslarda, işyerlerinde edindikleri becerilerle bir meslek sahibi olurlar Burada kazandıkları para ile aile bütçesine katkıda bulunurlar

Ulusal Eğitim Bakanlığı; okuma – yazmayı yaygınlaştırmak amacı ile yetişkinler için kurslar açmakta, bu kurslara her sene fazla sayıda yurttaşımız katılmaktadır Sonuçta okur – yazan oranımız artmaktadır Yakın gelecekte öbür ilerlemiş ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da okuma – yazma bilmeyen kalmayacaktır

İlköğretim Haftası ’nda çevremize okuma – yazmanın gerekliliğini, değerini, önemini anlatmalıyız Öğrenme, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlar Bilgisiz, eğitimsiz millet daha fazla kabahat işleme eğilimindedirler çoğunlukla eğitim ve öğretim kabahat işleme oranını azaltır

Gün gelecek vatandaşlarımızın tamamına yakını okuma – yazma öğrenecek, okuyarak edindikleri bilgileri jurnal yaşamlarında uygulayacak, böylece işlerinde daha bereketli ve başarılı olacaklardır

Kısacası ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ’nün dediği gibi İlköğretim davası insan olma, millet olma davasıdır *

Üst Alt