Son Konu

ilköğretim haftası nedir

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlköğretim; 614 yaş grubundaki öğrencilere temel hüner kazandırarak onları hayata ve bir sonraki eğitim kurumlarına hazırlayan bir eğitim devresidir

İlköğretim esas öğrenimdir Yasalarımıza kadar zorunlu ve parasızdır İlköğretim, yedi yaşında başlar ve on beş yaşında biter Sekiz yıldır

Okulların açıldığı hafta ilköğretim okullarımızda İlköğretim Haftası olarak kutlanır çoğunlukla bu hafta, Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın radyo, televizyon konuşması ile açılır Okullarımızda törenler düzenlenir Törende konuşan mektep müdürü ve öğretmenler; Eğitimin ve öğretimin değerini, yararlarını açıklarlar Okuma yazma bilmenin önemi üstünde dururlar Fiilen, birey olarak yerine geçmek için en ilk kez okumayı ve yazmayı öğrenmek zorundayız Bilmediklerimizi okuyarak öğreniriz Okuma yazma bilmeyen bir kişinin akıllı olması düşünülemez

Atatürk'ün özlediği modern medenilik düzeyinin üstüne çıkabilmek, oysa data ile olur Bize yaşam boyu zorunlu olan veri ve becerilerin temeli ilköğretimde atılır İlköğretim Haftası; bu gerçeklerin konuşulduğu, ilköğretimin, okuma yazma öğrenmenin kişiye, topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır

Kendimize, ailemize, çevremize, ulusumuza, insanlığa yararlı olmak okuma yazma öğrenmekle başlar İlköğretimin önemine inanan Atatürk, cumhuriyetin ilanından sonradan harf devrimini gerçekleştirdi Okunması ve yazılması çok zor olan Arap yazısı yerine bugün kullandığımız Türk yazısını getirdi Harf devrimi sonucu, yurdumuzda okuma yazma bilenlerin sayısı gitgide artarak çoğaldı

İlköğretim okulunun birincil beş yılı ilköğretim 1kademe (ilkokul) bölümüdür, altıncı yıldan itibaren 2kademe (ortaokul) bölümüne devam edilir Öğrenimlerini başarıyla tamamlayanlara sekizinci yılın sonunda diplomaları verilir İlköğretimi tamamlayan öğrenciler, diploma notları göz önüne alınarak lise veya dengi okullara kabul edilirler Orta öğrenimini tamamlayanlar sınavlara girerek Yüksek mektep ya da üniversitelerde öğrenime başlar Yüksek okullarda ve üniversitelerde öğrenim süresi iki yıldan altı yıla değin değişmektedir

Orta öğretime devam etmeyenler, edemeyenler, dilerlerse hayata ve iş alanlarına hazırlanmak için bütünleyici, hazırlayıcı, yetiştirici kurslara katılırlar Sanat okullarından yararlanırlar, veya bir iş yerine çırak olarak girerler Kurslarda, işyerlerinde edindikleri becerilerle bir meslek sahibi olurlar Burada kazandıkları para ile aile bütçesine katkıda bulunurlar

Milli Eğitim Bakanlığı; okuma yazmayı yaygınlaştırmak amacı ile yetişkinler için kurslar açmakta, bu kurslara her yıl fazla sayıda yurttaşımız katılmaktadır Sonuçta okur yazar oranımız artmaktadır Yakın gelecekte öbür ilerlemiş ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da okuma yazma bilmeyen kalmayacaktır
İlköğretim Haftası'nda çevremize okuma yazmanın gerekliliğini, değerini, önemini anlatmalıyız Öğrenme, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlar Bilgisiz, eğitimsiz ahali daha çok kabahat işleme eğilimindedirler çoğunlukla eğitim ve öğretim suç işleme oranını azaltır

Gün gelecek vatandaşlarımızın tamamına yakını okuma yazma öğrenecek, okuyarak edindikleri bilgileri jurnal yaşamlarında uygulayacak, bu nedenle işlerinde daha bereketli ve başarılı olacaklardır

Kısacası ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün dediği gibi İlköğretim davası insan olma, kamu olma davasıdır*

Üst Alt