Son Konu

İmamoğlu'ndan İBB Meclisi'ne İSKİ çağrısı: Kendilerini mahcup etmesinler

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin Çatalca’da 35 milyon liralık yatırımla inşa ettiği yeni hizmet binasını, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında açtı. İmamoğlu, gelecek hafta toplanacak İBB Meclisi’ne İSKİ için ek bütçe teklifinde bulunacaklarını belirterek, “İSKİ'nin bütçesi, İSKİ'nin tarifesi siyaset dışıdır. Milletimizin musluğundan su akıtılması işidir. Bu bağlamda mecliste kümesi bulunan bütün siyasi partilerin, İSKİ'nin bu kavramların dışında tutulması noktasında ihtimamlı davranmalarını diliyorum. Kendilerini mahcup etmesinler. Ve İstanbul'a yakışan, milletimize yakışan rasyonel bütçe kararlarını almalarını buradan diliyorum” dedi.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin 16 Nisan 2020’de imaline başlanan Çatalca’daki yeni hizmet binasını, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında bugün hizmete açtı. İmamoğlu, Ferhatpaşa Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 75 bin vatandaşa hizmet verecek olan hizmet binasının açılışında şunları söyledi:

'9 Eylül çok değerli bir tarihtir'

9 Eylül, Cumhuriyet'imizle yaşıt, Cumhuriyet’imizin kurucusu ve ulu başkan Atatürk'ün bizlere emanet ettiği CHP’nin de kuruluşu. Siyasete karar verdiğim birinci an milletimize, Cumhuriyet’imize, Atatürk unsurlarına ve ihtilallerine olan bağlılığımla ‘CHP’de siyaset yapacağım’ diyerek yola çıktığım partimin 99. yılında kadim kent İstanbul'umuza hizmet etmenin, bir CHP’li olarak milletimizin gurur duyacağı işler yapabilme çabasını verebilmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum, bir CHP’li olarak, CHP’nin bir evladı olarak.

'Parti devleti anlayışıyla uğraş etmekteyiz'

Partili olmak, milletine hizmet etme noktasında vazifesini yerine getirmek manasına gelir. Âlâ partili olmak, hoş partili olmak, partili olmanın hakkını vermek bu manaya gelir. Bir partinin mensubu olmak, parti ismine her şeyi yapmak, ‘her yol mübahtır’ anlayışı değildir. Partili olmak, o partinin değil milletin, devletin, Cumhuriyet’in kutsallarını korumak ve geliştirmek manasına gelir. Bu bağlamda partilerin hizmet için bir araç olduğunu ve temel olan devletimiz ve milletimizin bekası olduğunu unutmamak gerekir. Bugün ülkemizde, bu anlayışın karşısında bir anlayışla uğraş etmekteyiz. Parti devleti anlayışıyla gayret etmekteyiz. Hatta parti her şey. Hatta bugün burada harcadığımız bir projeyi, bir bütçeyi burada diğer bir partinin ismine konuşan kişi olsaydı ‘AK Parti projesi’ olarak, ‘AK Parti yaptı, AK Parti'nin işi’ diye tariflerlerdi. Bunu ben söylemiyorum, kendileri meydanlarda söylüyorlar. Biz ne diyoruz? ‘CHP’li olarak biz, milletimizin bütçesini bize emanet eden halkımıza mahcup olmamak ismine en edepli bir formda, en tasarruflu bir formda, en kaliteli ve en hoş bir biçimde milletimizin bütçesiyle yaptığımız İSKİ'nin bu hizmetini milletimize armağan etmeye geldik’ diyoruz. CHP’li olmak böyledir. Eminim ki her halkını, milletini düşünen, milleti ismine uğraş eden her partinin de unsuru, tıpkı doğrultuda bakışı gerektirir. Bu bağlamda, bunun aksi bir bakışa partisini kutsallaştıran; partisinin önderini, devletinin başında olsa da kutsallaştırıp, değişik bir yere koyup ‘her şey partidir’ diyen bir mantığın tam aksine, ‘her şeyimiz milletimizdir, Cumhuriyet’imizdir, bayrağımızdır, devletimizdir’ diyen anlayışa, Cumhuriyet’imizin 100. yılına giderken hizmet etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum, CHP’li olarak.

'Çocuklarımız özgür, hoş bir ülke istiyor'

Bizim hoş çocuklarımız; özgür, keyifli kentler, geleceğe dair çağdaş, yeterli hizmet verilen hoş bir ülke bizden istiyor. Bu bağlamda bizim onlara gerçekleri, üniversal kıymetleri; hak, hukuk, adaletin herkese lazım olduğunu; bireylere, kurumlara nazaran değil, her bireyin eşit bir biçimde adaletin müdafaası altında olduğunu onlara anlatan, onlara öğreten beşerler olmalıyız ki geleceğimiz daha teminat altında olsun. Kaldı ki çocuklarımız ve gençlerimiz, emin olunuz ki en az bizim kadar üniversal bedelleri takip ediyorlar. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı inanılmaz dirençli bir kimliğe ve kişiliğe sahipler. Bu bağlamda ben, ülkemizin geleceğine dönük, çocuklarımızın ve gençlerimizin de hak ettiği bir süreci İstanbul'a kazandırmak konusunda sonsuz uğraş vereceğimi, en üst düzeyde hizmet edeceğimi, buradaki o yüzü gülen Çatalca'nın o işçi tarlasından eserini çıkartan, kentinde hem İstanbul'da lakin hem de İstanbul'un dışında memnun bir kent olmayı kendisine unsur edinmiş, nitekim insanın içine huzur veren, huzur katan Çatalcalı dostlarımızın huzurunda söylemenin de onurunu ve gururunu yaşıyorum.

'İstanbul’u yönetmek yüksek bir güçle mümkündür'

Şimdi, İstanbul'un vakitle yarışan bir kent olduğunu söz etmek isterim. Bu kentin nitekim o denli ihmal edilmiş ve devir dönem vakti boşa harcanmış birtakım süreçler sonrasında gecikmiş işleri var. Doğal bu sıkıntıları nasıl aşarsınız? Süratle harekete geçerseniz ve imkanlarınızı âlâ kullanırsanız, verimli kullanırsanız, bu problemleri aşarsınız. İstanbul'u yönetmek, lakin ve lakin yüksek bir güçle mümkündür. Bizim üç yıldır İstanbul’u yeni bir bakış açısıyla, yeni bir idare anlayışıyla ve emin olunuz ki sizlerden aldığımız o manevi kuvvet ile büyük bir güçle yönettiğimizin altını çizmek istiyorum.

'İBB'de yeni bir idare anlayışını hakim kıldık'

Bütün birimlerimizle daha süratli iş üretmeye, daha süratli sonuç almaya odaklandık. ‘150 günde 150 proje’, aslında bu karakterimizin öne çıkan bir devrini anlatıyor. ‘150 günde 150 proje’ derken daha evvelki devirlerimizde de onlarca açılışı sizlerle yaptığımızı siz de biliyorsunuz. Bundan sonraki 150 günlerde de 150 projeleri açmaya devam edeceğiz. Zira artık İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yeni bir idare anlayışını hakim kıldık. Nedir bu? İsraftan uzak; ayırmacılıktan, kayırmacılıktan uzak bir idare anlayışı. Herkesin fikrini alan, ‘ben iktidarım, ne dersem o olur’ değil akıllı, planlı, süratli iş yapmak ismine ortak akıl masalarını hâkim kılan, yani Çatalca'ya gelip ‘Çatalca Belediyesi bizim partiden değildir’ deyip kapısının önünden geçmeyen bir belediye lideri değil İBB Lideri, Çatalca'nın sıkıntılarını gelip birinci Çatalca'nın Belediye Başkanı’yla konuşan bir büyükşehir belediye lideri olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu ortada söyleyeyim; bu yahut gibisi hangi ilçede etkinliğimiz var ise kesinlikle o ilçenin belediye liderini da davet ederiz. Buraya da etmişizdir, gelip gelmeme elbette kendilerine aittir. Geldiklerine de onlara da kelam hakkı veriyoruz, onu da söyleyeyim. Çıkıyorlar, burada hislerini söz ediyorlar. Bunu vermeye de devam edeceğiz. Zira dediğim üzere, gelip gelmeme hakkı elbette kendilerinin takdiridir, ona biz bir şey diyemeyiz. Zira biz, buranın bu idarenin, bu koltuğun halka ilişkin olduğunu biliyoruz. Motamot Çatalca'da bu devir seçilmiş arkadaşımızın koltuğunun da halka ilişkin olduğunu bildiğimiz üzere. Münasebetiyle Çatalca'daki belediye lideri arkadaşımız da milletini temsil ediyor, ben de milletimizi temsil ediyorum. Ha diyorsa ki ‘yok ben yalnızca partimi temsil ediyorum’, o farklı bir şey. Biz o denli demiyoruz, kabul etmiyoruz. Her gittiğimiz yere davet ediyoruz. Bunu Çatalca için demiyorum, 39 ilçenin 39’u için söylüyorum.

'5 yıl boyunca ne davet edildik ne de ziyaret edildik'

Sayın Hasan Akgün, Büyükçekmece'de, bilirler. Ben de hani Beylikdüzü'nde beş yıl belediye başkanlığı yaptım. Bilirim ki biz ne yazık ki ne çağrıldık ne davet edildik ne de ziyaret edildik beş yıl boyunca. Çok acı değil mi bu? Ben, bunu ıstırapla söylüyorum. Hasebiyle biz bunun tam aksisini yapıyoruz ve bunu yaptığımız için makul bölümler, yalnızca belli bölgeler, muhakkak köyler, muhakkak mahalleler değil tamamına hizmeti kendisine ideoloji edinmiş bir idareyiz. İstanbul'un dört bir yanı için hem hizmet var hem tahlil var hem üretim var bizim idaremizde. 150 proje içerisinde metro çizgileri da var, devasa yeşil alanlar da var, arıtma tesisleri de var, büyük altyapı projeleri de var, motamot Çatalca'da olduğu üzere. Tıpkı vakitte kreşlerimiz de var, hiç olmayan bugüne kadar, öğrenci yurtlarımız da var; kütüphanelerimiz, sıhhat merkezlerimiz, spor tesislerimiz de var. Otoparklar, caddeler, meydan düzenlemeleri; tümüyle İstanbul'un layık olduğu projeleri hayata geçirme süreci var. Doğal birebir vakitte maneviyatımızı koruyan; tarihi yapıtları, mescitleri ve bunun üzere birtakım bize emanet edilmiş surlarıyla miraslarımızı da koruyan bir anlayış var. Yeni Halk Ekmek Fabrikası'ndan kent lokantalarına varıncaya kadar hem istihdam sağlayan hem de vatandaşımızın güç günlerinde yanında olan tesislerimiz de var. İstanbulluların hayatını her alanda kolaylaştıracak, güzelleştirecek ve İstanbul'un her noktasına bedel katacak projelerimiz var. Elbette bizden evvel de projeler yapıldı, bitirildi. Yapılan her güzel proje milletimize kalıyor. Yapılan her eksik ya da yanlış iş, milletimizin sırtına yük olarak kalıyor. Bu bağlamda bizden evvel başlamış birtakım projeleri de en düzgün biçimiyle tahlil edip vatandaşa kazandırma noktasında titiz bir çalışma yürüten belediyeyiz biz birebir vakitte.

'Bir kişinin bile hizmet alması için su getirmek zorundasınız'

Bakın, bir örnek vermek istiyorum. Örneğin Çatalca'ya 2004 yılında doğal gaz geldi, teşekkür ediyoruz. O periyotta buraya yapılan doğal gaz yatırımı için emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Fakat tıpkı vakitte 18 yıldır Çatalca'nın iki mahallesine doğal gaz gelememesinin de önemli bir ayıbı var. Bunu nasıl anlatabilirsiniz? İstanbul'un göbeğinde, Çatalca'nın Kızılcaali'sine, Yalıköyü'ne, oradaki vatandaşlara ‘senin 18 yıldır doğal gazın yoku’, nasıl anlatabilirsiniz? İşte biz, gelir gelmez, değil, 18 yıl değil, 18 ay değil, üç aylık bir çalışmayla biz 18 yılda çözülmeyen sıkıntıyı, ‘yok efendim teknik bir sorun var, yok efendim kara yolu geçiş sorunu var’ vesaire, ‘mühendislik sorunu var’, hiçbirini mazeret kabul etmeyip bütün problemlerini çözerek hem Çatalca'ya hem Kızılcaali'ye gerekli altyapıyı yaparak doğal gazını getirdik, milletimize sunduk. Yalnızca üç ayda. İGDAŞ’ın idaresine teşekkür ediyorum. Hasebiyle kaygı ederseniz o hesabı yapmazsanız, ‘orada kaç kişi var, âlâ oy gelir mi’ demezseniz bir kişinin bile hizmet alması için o kapıya su getirmek zorundasınız. Bir kişinin bile, şayet yasal bir yerleşim alanındaysa ve ona orada yaşama hakkını tarz olarak da tanımışsanız kapısına yolunu getirmek zorundasınız. Lokal yöneticilik bu türlü bir şey.

'Bu binamız da güzel ve uğurlu olsun'

Biz, Çatalca'daki İSKİ'nin burada hizmetlerinin hem az evvel Genel Müdür’ümüzün anlattığı üzere depremsel problemlerini çözmek, daha sağlıklı binaya gelmesini sağlamak hem de kalıcı bir hizmet binasını oluşturmak hem de geleceğe dönük hakikaten yakışan bir hizmet binasıyla Çatalca'yı buluşturmak, birebir vakitte Çatalca üzere alanı geniş, özel ilgiye muhtaç ve tıpkı vakitte Büyükşehir Belediyesi’nin işlerinin daha âlâ koordine olabilmesi ismine da bir uyum ünitesi; Çatalca'da, Şile'de Silivri'de, bunun üzere alanlarda başlattık. Bu bölgeyi de kapsayan bir ünitesi de yeniden bu binanın içerisinde hizmete kavuşturduk ve bu uyum ünitemizde Büyükşehrimizin bu çeşit geniş alanlarda biraz daha merkezden çeperlere kalan özel noktalarda hizmet vermesi ismine bu alanı da tahsis etmenin keyfini yaşıyoruz. Bu binamız da güzel ve uğurlu olsun.

'İSKİ’nin bütçesi, tarifesi siyaset dışıdır'

İSKİ, Büyükşehir Belediyemizin ve kentimizin özel kanunla kurulmuş çok özel bir kurumdur. Siyasetin dışında, günlük tartışmaların, münazaraların dışında tutulması gereken bir kurumdur. Bakınız, bu kurumumuz, büyük zorluklarla gayret ederek az evvel bahsettiği üzere Genel Müdür’ümüzün, yüz milyonlarca liralık yalnızca Çatalca'ya, neredeyse 600 milyon liraya yakın bir yatırımı yapmıştır bu süreç içerisinde, bu periyot içerisinde. Böylesi bir kurumun elin üstünde tutulması lazım, korunması lazım. Bakın, İSKİ kurumunun çok az, merkezi yönetimden aldığı hissenin dışındaki gelirinin büyük bir kısmı su faturalarıdır. Su faturasıyla yalnızca size suyu sunmaz İSKİ. Tıpkı vakitte su havzalarını korur, tıpkı vakitte suların biriktiği barajları korur, bakar; tıpkı vakitte orada biriken sularımızı temizleyerek size pak suyu ulaştırır. Musluğunuzdan içilen suyu sağlar. Tıpkı vakitte, hepimizin konutundan atık su çıkıyor, bu atık suyu temizler ve bu atık suyu temizlendikten sonra ya geriye döndürerek fakat endüstride fakat bazen sulamada kullanır ya da temizlenmiş o atık suyu denize deşarjla birlikte tekrar tabiata ziyan vermeden sürecini tamamlamak için bu hizmetlerin tamamını yapar İSKİ.

'Su faturalarınızla elektrik faturalarınız neredeyse aynıydı'

İSKİ'ye gelir gelmez, olağan aylık artırım, yani neye nazaran, TEFE-TÜFE'ye nazaran aylık artırım yapılan sistemi meclisteki kararla bu idare kaldırdı. Niye kaldırdı? ‘Efendim vay siz niçin indirim istiyorsunuz? İndirim istiyorsunuz, alın indirim, ancak biz de sizin artırım usulünüzü kaldırıyoruz’. ‘Niye?’ ‘Mecliste biz çoğunluğuz, gelip bize artırımı getireceksiniz, biz karar vereceğiz.’ ‘Peki olsun.’ Kaç kez getirdiysek suyla ilgili elli tane mazeret, yüz tane mazeret, birden fazla defa vermediler. Çok az seferde başlarına nazaran anlamsız artırımlar vesaireler oldu. Ve bugün baktığımızda İSKİ kurumumuz, Türkiye'nin kentleri ortasında en değerli hizmet sunmak zorunda kalan… Zira bakın ta Melen'den de buraya su basılıyor, Terkos'tan da. Yani yüz kilometrelerce suyun basılarak İstanbul'a getirildiği, yeni arıtma tesislerinin yapıldığı… Bakın, ‘Sadece 600 milyon lira Çatalca'ya’ diyorum. Birçok ilçemizde bir milyarı aşan yatırımların yapıldığı ve yapılmaya devam ettiği bir kurumdan bahsediyoruz. Böylesi bir kurum, şu anda büyükşehirler ortasında neredeyse son sıralara inmiş durumda, tarifedeki su parası. Kalkıyor birileri, su parasının da insanlarımıza çok büyük yük olduğunu söylüyor. Bakın, ben bütün hemşerilerimize söyleyeyim; biz misyona geldiğimizde su faturalarınızla elektrik faturalarınız neredeyse birebirdi. Bugün konutunuza gelen su faturasıyla elektrik faturasını bakın, neredeyse beşte biridir, altıda biridir. Pekala su faturası ücretsiz mı? Hani bunu birkaç defa ‘su bedava’… O vakit elektrik de parasız. Elektrik de hidroelektrik santrallerinden akan sudan yapılıyor, lakin o denli değil. Su da buraya parayla geliyor. Nasıl geliyor? Örnek vereyim size. Ocak ayında -öyle bir sene, iki sene, üç sene değil bakın- İSKİ'nin su faturası 200 yüz milyon lira civarındayken -eski parayla söylemeye utanıyorum; 200 yüz trilyon- şu anda aylık su faturası 600 yüz milyon liraya yaklaştı. Bu kadar devasa bir artırımla uğraş ediyoruz. Ve bakınız, biz yeni bir bütçe, ek bütçeyi meclise sunmak zorundayız önümüzdeki hafta. Münasebetiyle İSKİ'nin bütçesi, İSKİ'nin tarifesi siyaset dışıdır. Milletimizin musluğundan su akıtılması işidir.

'Devletin memuru olan bu dostlarımız yapılan yanlışı görüyorlar'

Bu bağlamda mecliste kümesi bulunan bütün siyasi partilerin, İSKİ'nin bu kavramların dışında tutulması noktasında ihtimamlı davranmalarını diliyorum. Bu tarafıyla de önümüzdeki hafta İSKİ'nin sağlıklı bir bütçeye kavuşarak milletimize hizmet eden… Bakın, dün İSKİ diğer bir siyasi parti periyodunda yönetiliyordu, bugün diğer siyasi parti periyodunda yönetiliyor. Bakın, benim burada bürokrat arkadaşlarım var, genel müdürüm, genel müdür yardımcılarım, daire liderlerim, kendileri kendilerini biliyorlar. En az yüzde 80’i, 90’ı daha evvelki devirden gelen arkadaşlarımız. Milletin çalışan memuru, partinin memuru değil ki, milletin memuru. Münasebetiyle devletin memuru olan bu dostlarımız bu yapılan yanlışı görüyorlar. Dünden bugüne adalet terazisi olan her vatandaşımız gördüğü üzere devletimizin o değerli memurları da bunu görüyorlar. Kendilerini mahcup etmesinler. Ben, o mecliste kümesi olan siyasi partilere söz ediyorum. Kendilerini mahcup etmesinler. Ve İstanbul'a yakışan, milletimize yakışan rasyonel bütçe kararlarını almalarını buradan diliyorum"

Başa: Çatalca sağlıklı bir altyapıya kavuşacak

Esenler ve Zeytinburnu’ndan sonra üçüncü hizmet binasını Çatalca’ya kazandırmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirten İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa da 16 Nisan 2020’de başlayan inşaatın 35 milyon liralık bir yatırımla tamamlandığını kaydetti. İSKİ olarak Çatalca’da 3 yıl içinde kıymetli projeler gerçekleştirdiklerini aktaran Başa, “Kısaca söz etmek gerekirse ilçe genelinde 61 kilometre uzunluğunda yeni içme suyu sınırı ve 34 kilometre uzunluğunda atık su ve yağmur suyu sınırı inşa ettik. Bu yatırımlarımızın toplamı yaklaşık 350 milyon liradır. Yaklaşık 110 milyon liralık yatırımla 9 kilometre içme suyu sınırı ve 18 kilometre atık su ve yağmur suyu çizgisi inşa etmeye devam ediyoruz. Böylelikle biten ve devam eden yatırımlarımızın, Çatalca yatırımlarımızın toplamı 45 milyon liranın üzerine çıkmış oluyor. Ayrıyeten ilçe genelinde 190 kilometre daha yeni altyapı yatırımı yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili de arkadaşlarımız projelerini tamamladılar. En yakın vakitte inşallah ihalesini yapacağız. Tüm bu yatırımlarımız ile Çatalca ilçemiz, sağlıklı bir gelecek için sağlıklı bir altyapıya kavuşmuş olacaktır” dedi.

Eski bina zelzele riski nedeniyle yıkıldı

Konuşmaların akabinde İmamoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Büyükçekmece Belediye Lideri Hasan Akgün ve İSKİ Genel Müdürü Başa ile birlikte tesisi hizmete açtı.

Çatalca’daki eski İSKİ hizmet binası zelzele riski nedeniyle yıkılmıştı. Yeni binanın imaline 16 Nisan 2020’de başlandı. Yeni bina ilçe içinden ilçe girişine alınarak kent içi trafikte rahatlama sağlandı. Yeni bina, sahip olduğu 40 araçlık otoparkla hizmet verecek. İlçede İSKİ’nin 40 bin abonesi bulunuyor. 4 kat olarak inşa bina, yaklaşık 3 dönümlük alana sahip. Bina, bölgede yaşayan 75 binden fazla şahsa hizmet verecek.

Üst Alt