Son Konu

İnşaat Mühendisliği Nedir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnşaat mühendisliği nedir ? Adlı bir yazı uzun zaman önce yazmalıydım aslında Bir çok mühendislik hakkında bilgilendirici yazılar yazdım fakat inşaat mühendisliği nedir isimli bir yazı yazmamıştım Bu yazımda inşaat mühendisliği ile ilgili aklınıza gelen her soruya cevap vermeye çalışacağım İnşaat mühendisliği nedir, inşaat mühendisliği ne iş yapar, inşaat mühendisinin görevleri nelerdir gibi bir çok soruya bu makalemde cevap vermeye çalışacağım Umarım sizler için faydalı bir yazı olur Lafı çok uzatmadan başlamak istiyorum

Yazı İçeriği
İnşaat Mühendisinin Görevleri Nelerdir?
Nasıl İnşaat Mühendisi Olunur?
İnşaat Mühendisliği Okumak Zor mu?
İnşaat Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Özellikler
İnşaat Mühendisliği İş İmkanları
İnşaat Mühendisliği Alt Dalları
İnşaat Mühendisliği Kadınlara Göre mi, Kadınlar İnşaat Mühendisliği Okumalı mı?
SON SÖZLER
Mühendislik kavramı, insanlığın doğuşu ile başlamıştır İnsanlar göçebe hayat sürerken genelde askeri alanda mühendislik çalışmaları yapıyorlardı Çünkü o yönde ihtiyaçları vardı Avlanma,kendilerini savunma ihtiyaçlarına karşılık veriyorlardı Daha sonra zaman geçtikçe insanlarda yerleşik hayata geçtiler ve insanoğlu yerleşik hayata geçtikten sonra da askeri mühendisliğin yanında sivil mühendislik kavramı da ortaya çıktı İnsanlar barınaklar, tapınaklar, heykeller yapmaya başladı Böylece inşaat mühendisliğinin de temelleri atılmış oldu İnşaat mühendisliğinin İngilizce’sine bakınca Civil Engineer olduğunu görürüz Aslında bu kavramın tam çevirisi medeniyet mühendisliğidir

Size biraz inşaat mühendisliğinin tarihinden,nasıl ortaya çıktığından bahsettim Şimdi de asıl sorumuzu cevaplamak istiyorum İnşaat mühendisliği nedir ? Sorusuna inşaat mühendisliğinin tanımını yaparak cevap verelim

İnşaat mühendisliği, mühendisliklerin en eskilerinden birisidir Temel bir mühendisliktir Malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların planı,projesi ve yapımı ile uğraşan mühendislik dalına inşaat mühendisliği denir İnşaat mühendisliğinin tanımını bu şekilde yapabiliriz

İnşaat mühendisliği nedir sorusuna cevap verdik Gelin biraz da inşaat mühendisinin görevlerinden bahsedelim

İnşaat Mühendisinin Görevleri Nelerdir?
İnşaat mühendislerinin görevleri,çalıştıkları kuruma , çalıştıkları konuma , yaptıkları işe göre farklılık gösterir Ama nerede çalışırsanız çalışın her inşaat mühendisinin ortak görevleri vardır Gelin inşaat mühendisinin görevleri nelermiş bakalım :

Yapılması istenen yapının planını,projesini hazırlamak, yapının yapılacağı alanın uygunluğunu kontrol etmek
Bir yapının inşa edilmesinde en başından sonuna kadar aktif görev almak
İş planlaması yapmak
Şantiye yönetimi, yapılacak işleri ve işçileri yönetmek
Çalıştığı yerdeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarını kontrol etmek, isg şartlarını uygulatmak
İnşaat işlerinde bilirkişilik yapmak
Yeri geldiğinde işveren ile işçi arasındaki diyaloğu kurmak
İnşaat mühendislerinin görevlerinden bir kaçıdır

İnşaat mühendisliği nedir, inşaat mühendisinin görevleri nelerdir öğrendik Peki nasıl inşaat mühendisi olunur ? İnşaat mühendisi olmak için ne gerekir ? Gelin bu sorulara da cevap verelim

TAVSİYE YAZI : İnşaat Mühendisliği Maaşları

Nasıl İnşaat Mühendisi Olunur?
İnşaat mühendisi olmak için öncelikle üniversite sınavlarına girmeniz lazım Bu sınavlardan istediğiniz üniversitedeki inşaat mühendisliği bölümüne girmeye yetecek bir puan elde etmeniz lazım Daha sonra üniversitede 4 senelik inşaat mühendisliği lisans eğitimini tamamladıktan sonra inşaat mühendisi olarak mezun olmaya hak kazanırsınız Fakat eğitim hayatı birazcık zordur İnşaat mühendisliği okumak biraz (!) emek ister

İnşaat Mühendisliği Okumak Zor mu?
İnşaat mühendisliği okumak zor mu sorusuna cevap vermeden önce eğer inşaat mühendisliği okumak hakkında hiçbir fikriniz yoksa buraya tıklayarak 10 maddede inşaat mühendisliği okumak isimli yazımı okuyabilirsiniz

Peki inşaat mühendisliği okumak zor mu ? Mühendislik okumak genel olarak zordur Ne mühendisliği okursanız okuyun çok çalışmak zorundasınız İnşaat mühendisliği de mühendislik disiplinleri arasındaki en zor mühendisliklerden birisidir Bir çok ağır inşaat mühendisliği dersi alırsınız Genelde inşaat mühendisliği dersleri fizik ve matematik temellidir Ama bunların yanında ezber isteyen dersleriniz de olacak Böyle anlatıyorum diye gözünüz korkmasın eğer düzenli olarak çalışırsanız hem kendinize vakit ayırabilir hem de derslerinizi geçebilirsiniz Yani evet inşaat mühendisliği okumak zor ama siz çalışırsanız üstesinden gelirsiniz

TAVSİYE YAZI : Mühendislik Okumak Gerçekten Zor mu?

İnşaat Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Özellikler
Eğer inşaat mühendisliği tercihi yapacak bir mühendis adayıysanız bu meslek bana uygun mu diye düşünüyor olabilirsiniz Acaba bende inşaat mühendisinin özellikleri var mı diye kendi kendinize soruyor olabilirsiniz Bu yüzden ben de inşaat mühendisliği nedir isimli yazımda inşaat mühendislerinin sahip olması gereken özelliklere de yer vermek istedim

Peki inşaat mühendisinin özellikleri nelerdir?

Analitik düşünebilmek
Matematiksel zekaya sahip olmak
Zaman yönetimi konusunda iyi olmak
Problem çözme odaklı
İletişimi kuvvetli
Bilgisayar becerisi gelişmiş
Çetin şartlara karşı dayanıklı
Bir inşaat mühendisi yukarıda saydığım özelliklere sahip olmalı Bu özellikler şu an benim aklıma gelenler Bu konuyla ilgili detaylı bir yazı hazırlamıştım Genel olarak mühendislerin sahip olması gereken özelliklerden bahsetmiştim Buraya tıklayarak o yazımı da okuyabilirsiniz

Hazır inşaat mühendisliği ile ilgili her şeyden bahsediyorken, inşaat mühendisliği çalışma alanları, inşaat mühendisliği iş imkanlarından da biraz bahsetmek istiyorum Aslında bu konuyla ilgili detaylı bir yazı yazmıştım ama yine de burada kısaca değinmek istiyorum

İnşaat Mühendisliği İş İmkanları
İnşaat mühendisliğinin bir çok alt dalı vardır Nasıl ki bir doktor mezun olduktan sonra TUS sınavına girerek belli bir alanda uzmanlaşıyorsa, inşaat mühendisleri de belli bir alanda uzmanlaşırlar Genelde inşaat mühendisliği okurken seçtiğiniz seçmeli derslere bağlı olarak uzmanlaşırsınız İnşaat mühendisliği iş imkanlarından bahsetmeden önce inşaat mühendisliği alt dallarından bahsetmek istiyorum

İnşaat Mühendisliği Alt Dalları
Geoteknik Ana Bilim Dalı
Ulaştırma Ana Bilim Dalı
Mekanik Ana Bilim Dalı
Hidrolik Ana Bilim Dalı
Yapı Ana Bilim Dalı
Bu alt ana bilim dallarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak inşaat mühendisliği ana bilim dallarını açıkladığım yazımı okuyabilirsiniz

İnşaat mühendisi olursanız yukarıda saydığım inşaat mühendisliğinin alt dallarından birisine uzmanlaşmanız gerekiyor Uzmanlaştığınız dala göre çeşitli iş imkanlarınız vardır Genel olarak inşaat mühendisliği iş imkanları şu şekildedir :

Ofiste proje mühendisi olarak
Çeşitli şantiyelerde şantiye şefi olarak
Şantiyelerde kaba işler ya da ince işler şefi olarak
Kendi proje ofislerini ya da kendi inşaat şirketlerini kurmak
Çeşitli devlet kurumlarında ( Bayındırlık bakanlığı, DSİ,Karayolları vs)
Enerji Santrallerinde
Yurt dışında
Aklınıza gelebilecek her türlü yapının yapılmasının her aşamasında
İnşaat mühendisi olarak, inşaat mühendisleri çalışabilir

İnşaat Mühendisliği Kadınlara Göre mi, Kadınlar İnşaat Mühendisliği Okumalı mı?
Böyle bir soruya bu yazımda cevap verdiğim için çok utanıyorum aslında Hiçbir mesleğin cinsiyeti yoktur Kadınlarda erkeklerde her mesleği yapabildikleri gibi inşaat mühendisliği de yapabilirler Genelde üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümlerinde kız sayısı azdır Erkek sayısı daha çoktur Ben inşaat mühendisliği 3 sınıf öğrencisiyim ve gözlemlerim şu yönde her sene bölümdeki kız sayısı artıyor Bu da insanların bilinçlendiği anlamına geliyor Eğer inşaat mühendisi olmak istiyorsanız ben kadınım yapamam düşüncesi asla olmasın Staj yaptığım yerde kadın şefimiz vardı ve gerçekten çok başarılı bir mühendisti Hayallerinizden vazgeçmeyin

SON SÖZLER
Bu yazımda inşaat mühendisliği nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım İnşaat mühendisliği ile ilgili aklınıza gelebilecek her soruyu cevaplamaya çalıştım Umarım faydalı bir yazı olmuştur İnşaat mühendisliği ile ilgili her sorunuzu bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz Her birini cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz

Üst Alt