Son Konu

İnsan Vucudu Organları Ve Gorevleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnsan Vucudu Organları,İnsan Vucudu Gorevleri
İnsan Vucudu Organları Ve Gorevleri Nelerdir

Organ Nedir? Canlı bir vucuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir butun oluşturduğu, belirli bir gorev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vucut bolumune organ denir
Organlarımız ic organları, duyu organları gibi de gruplandırılabilir

Vucudumuzdaki organlar nelerdir? İnsan vucudunda pek cok organ gorev alır Bu organları gorevlerine ve bulundukları sistemlere gore sınıflandıracak olursak:

İc Organlarımız: Soluk borusu, yemek borusu, akciğerler, kalp, mide, karaciğer, safra kesesi, oniki parmak bağırsağı, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, dalak, bobrek, apandisit

Sindirim Organları: Temel sindirim sistemi organları, sırasıyla, ağız, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak sayılabilir Sindirim sistemine yardımcı organlar ise karaciğer ve pankreastır

Ureme Organları: Kadın ve erkekte ureme organları birbirinden farklıdır Erkek ureme organları; penis, testisler ve prostat (erbezi)'tan oluşur Kadın ureme organları ise; vajina, rahim ve yumurtalıklardır

Boşaltım Organları: Boşaltım sisteminde gorev alan temel organlar bobrekler, ureterler ve idrar kesesidir

Solunum Organları: Ağız, burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğer solunum sistemini meydana getiren organlardır

Dolaşım Organları: Kalp ve kan damarları dolaşım sistemini meydana getirir

Duyu Organları: Goz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarımızdır

Üst Alt