Son Konu

Intel'den çip üretimine 100 milyar dolar yatırım

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Son aylarda yaşanan çip tedarik sıkıntıları artarak devam ederken, şirketler bu sorunu tahlile kavuşturmak için yatırımlarını artırdı.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Intel, Avrupa'nın çip kapasitesini artırmak için önümüzdeki 10 yıl içinde 80 milyar euroya kadar yatırım yapacağını daha evvel açıklamıştı.

ABD'ye 100 milyar dolarlık tesis

Intel, ABD'nin Ohio eyaletinde büyük bir üretim tesisi kurmayı planlıyor. Bilindiği üzere ABD, yarı iletken üretimine teşvik sağlayacak CHIPS yasasını yakın vakitte yürürlüğe getirdi.

Yeni yasanın kelam konusu projeye finansman sağlaması beklenirken, ABD Lideri Joe Biden ve Intel CEO’su Pat Gelsinger’ın iştirakiyle tesislerinin temel atma merasimi geçtiğimiz günlerde yapıldı.

intel_575.jpg

1000 dönümlük bir site içerisinde inşa edilecek yeni tesis, toplamda sekiz fabrikaya sahip olacak. Intel, yeni yasanın geçişi ile birlikte projenin 100 milyar doları aşan bir yatırımla sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Böylece yeni üretim tesisleri ABD pazarı için yarı iletken kullanılabilirliğini arttırırken, TSMC ve Samsung üzere üreticilere olan bağımlılığı da azaltacak.

2025 yılında tamamlanacak ve 3 bin kişiyi istihdam edecek yeni üretim tesisi; otomotiv teknolojisi, bilgisayarlar ve taşınabilir aygıtlar için yarı iletkenler ve öbür bileşenler üretecek.

CHIPS yasası nedir

ABD'de ay başında yürürlüğe giren Amerika için Yarı İletkenler Üretmek Maksadıyla Yardımcı Teşvikler Yaratma (CHIPS) ve Bilim Yasası hayli kritik ehemmiyete sahip.

Söz konusu CHIPS ve Bilim Yasası 9 Ağustos'ta ABD Lideri Joe Biden tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

Yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa, arabadan elektroniğe kadar birçok bölümde üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık takviyenin yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için 4 yıllığına yüzde 25'lik vergi indirimini içeriyor.

Üst Alt