Son Konu

IP Adresim Nedir? İşte Tüm Yöntemler

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ip-adresim-nedir-nasil-ogrenilir-1627464987.jpg

İnternet ağınızın, gezdiğiniz internet sitelerinin ve internete bağlandığınız cihazların bazı görünür adları var. Bir de bu ağ, site ve cihaz üçgeninin birbirini tanımasını sağlayan rakamlardan oluşan adresler var. IP adresi olarak adlandırılan bu rakamları sanal kimlik numaraları gibi düşünebilirsiniz. IP adresim nedir sorusu tam da bu noktada önem kazanıyor ve merak edilmeye başlıyor.

IP adresim nedir diye soran herkes aslında basit birkaç adımla uygulayabilecekleri yöntemler sonucu bu adresi öğrenebilirler. Öncelikle belirtmeliyiz ki IP adresi her zaman bilmeniz gereken ya da bir yerlere not almanız gereken bir bilgi değil. Ancak ağ sorunu yaşadığınız zaman ya da cihazınıza uzaktan erişim ve benzeri bir işlem gerektiği zaman IP adresim nedir bilmek zorundasınız. Gelin detaylara yakından bakalım.

73ea68ff24cbe28a7094601d0ff50d2d1e81b3f9.jpeg

IP adresim nedir?

Nasıl bulacağınızı anlatmadan önce IP adresi nedir, türleri nelerdir görmek gerekiyor. Genel olarak her kullanıcı için genel ve yerel olmak üzere iki IP adresinden bahsetmek mümkün. Genel IP adresiniz, internet servis sağlayıcınız tarafından size verilen IP adresi; yerel IP adresiniz, aynı ağa bağlanan cihazlara ayrı ayrı atanan IP adresidir.

Yani genel IP adresiniz yalnızca bir tanedir ve eğer dinamik değilse, ki çoğu zaman statik olur, kolay kolay değişmez. Yerel IP adresi ise ağa bağlanan her yeni cihazda yeniden atanır. Yerel IP adresi de her zaman değişmez ama farklıdır. Birbirine bağlanarak çalışan cihazlarda ortak yerel IP adresleri görülebilir.

Genel IP adresi nasıl öğrenilir?

88bb12af32bbf3c125a227b50823ae79f3bf5bed.jpeg

Genel IP adresi herkese açıktır. VPN kullanmıyor ya da özel bir yazılım üzerinden işlem yapmıyorsanız internet üzerinden yaptığınız her işlem genel IP adresiniz ile imzalanır. Gönderdiğiniz e-postada, giriş yaptığınız internet sitesinde, yaptığınız sosyal medya paylaşımında genel IP adresinizin imzası vardır.

Genel IP adresinizi öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı üçüncü taraf yazılımlar var ama buna gerek yok. Bunun yerine Google arama motorunu açın, “how to find my IP address” yazın ve aratın. Genel IP adresiniz herkese açık olduğu için bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak burada herhangi bir konum bilgisi göremezsiniz. O kadar da herkese açık değil yani.

Yerel IP adresi nasıl öğrenilir?

IP adresim nedir Windows Ayarlar yöntemi:
  • Adım #1: Windows logosu üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #2: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #3: Ağ ve İnternet sayfasını açın.
  • Adım #4: Soldaki sütundan Wi-Fi seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Bağlı olduğunuz modemin üstüne tıklayın.
  • Adım #6: Sayfanın en altına inerek Özellikler satırını bulun.
  • Adım #7: Burada gördüğünüz IPv4 adresi, sizin yerel IP adresinizdir.
  • Adım #8: İşlem tamam.
67a2ee80a9e025bddb86e2c0f19377dbe2b54b72.jpeg

Yukarıdaki adımları izleyerek Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızın Ayarlar sayfası üzerinden yerel IP adresinizi bulmanız mümkün. Burada yalnızca yerel IP adresinizi değil, bağlı olduğunuz kablosuz modemle ilgili pek çok farklı detaya da ulaşmanız mümkün.

IP adresim nedir Windows Komut İstemi yöntemi:
  • Adım #1: Windows arama çubuğuna cmd yazın ve Komut İstemi ekranını açın.
  • Adım #2: ipconfig yazın ve Enter’a basın.
  • Adım #3: Burada gördüğünüz IPv4 adresi, sizin yerel IP adresinizdir.
  • Adım #4: İşlem tamam.
5583076be33010bdf781931cc409dc380f438d1c.jpeg

Yukarıdaki adımları izleyerek tüm Windows işletim sistemi versiyonlarına sahip bilgisayarlarınızın Komut İstemi ekranı üzerinden yerel IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Farklı Windows versiyonlarında IP adresi öğrenme yöntemi değişiklik gösterse bile Komut İstemi yöntemi tüm versiyonlarda işe yarar bir yöntemdir.

IP adresim nedir MacOS yöntemi:
  • Adım #1: Apple menüsünü açın.
  • Adım #2: Sistem Tercihleri seçeneğini açın.
  • Adım #3: seçeneğini açın.
  • Adım #4: Wi-Fi seçeneğini açın.
  • Adım #5: Gelişmiş butonuna tıklayın.
  • Adım #6: TCP/IP sekmesini açın.
  • Adım #7: Burada gördüğünüz IPv4 adresi, sizin yerel IP adresinizdir.
  • Adım #8: İşlem tamam.
da564cd90aaae0490035e4eea508672ceae26c45.jpeg

Yukarıdaki adımları izleyerek MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda yerel IP adresinizi öğrenmeniz mümkün. Farklı işletim sistemi versiyonlarında ya da farklı cihaz modellerinde, adımlarda gördüğünüz seçenek isimleri değişiklik gösterse bile benzer adımları uygulamanız mümkün.

IP adresimi nasıl gizlerim?

8b6db883effb1ce7201fc8691bcef0a90ad66f9b.jpeg

Öncelikle belirtmeliyiz ki işin ustası bir bilişim uzmanı değilseniz birkaç basit yazılım kullanarak internet dünyasında tam anlamıyla görünmez olmak mümkün değildir. Özellikle IP adresiniz hukuki bir nedenle bulunmak isteniyorsa emin olun bir şekilde bulunur. Hatta bir hacker için bu iş çocuk oyuncağıdır.

Yine de olabildiği kadar kendinizi internet dünyasında gizlemek istiyorsanız elinizdeki en etkili seçenek VPN kullanmaktır. Burada listelediğimiz güvenilir VPN uygulamalarından birini tercih ederek IP adresinizin herkes tarafından görünür olmasını engelleyebilir ve çok daha güvenli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz.

IP adresim nedir, nasıl öğrenebilirim diyenler için IP adresinden bahsettik ve uygulayabileceğiniz IP adresi bulma yöntemlerini anlattık. Dediğimiz gibi, IP adresi ezbere bilmeniz gereken bir bilgi değil ancak lazım olduğu zaman nasıl öğreneceğinizi bilmek hayat kurtarıcı olabilir.

Üst Alt