Son Konu

iPad Sıfırlama Nasıl Yapılır?

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Hangi markanın hangi modelini kullanıyor olursanız olsun birinci vakitler bir düş üzeredir. Aygıt tıkır tıkır çalışır, uygulamalar problemsizdir. Lakin vakit içinde ister istemez birtakım problemler ortaya çıkar ve tahlil aygıtı sıfırlamak olabilir. Apple iPad tablet kullanıcıları da vakit zaman bu çeşit meselelerle karşılaşıyorlar. Bu türlü bir durumda aygıtı tekrar başlatmak ya da en tesirli olan iPad sıfırlama süreci yapmak gerekebilir.

Cihazı yine başlatmak ufak sıkıntıları kısa mühlet içinde çözmenizi sağlarken iPad sıfırlama süreci yazılım kaynaklı daha büyük problemlerin tahlili için uygulayabileceğiniz bir prosedürdür. Yazılım kaynaklı sorun ayrıntısına dikkat çekmek gerekiyor zira donanım kaynaklı problemler maalesef bu kadar kolay çözülmeyecektir. Gelin iPad sıfırlama nasıl yapılır adım adım inceleyelim ve bilmeniz gereken kıymetli ayrıntıları görelim.

iPad sıfırlama nasıl yapılır?

Yöntem #1: Evvel aygıtı yine başlatın:

Yöntem #2: Kapalı aygıtı yine başlamaya zorlayın:

Yöntem #3: Ayarlar üzerinden iPad sıfırlama:

Yöntem #4: Bilgisayarınız üzerinden iPad sıfırlama:

iPad sıfırlama neden yapılır?

iPad sıfırlama öncesi bilgilerinizi yedekleyin

Yöntem #1: iTunes ile yedekleme

Yöntem #2: iCloud ile yedekleme

a7602e7b525af3b9cf2664d33fc4bf4662367a6a.jpeg

Yöntem #1: Evvel aygıtı yine başlatın:
  • Adım #1: Kaydırma ekranı açılana kadar iPad tabletinizin güç tuşuna basılı tutun.
  • Adım #2: Kaydırma ekranındaki butonu sağa kaydırarak aygıtı kapatın.
  • Adım #3: Birkaç dakika bekleyin.
  • Adım #4: Apple logosu görünene kadar iPad tabletinizin güç tuşuna basılı tutun.
  • Adım #5: Cihazı tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.
Eğer iPad tabletinizde yazılım kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız daha güç tekniklere başvurmadan evvel yılların klasiği kapatıp açma formülünü kullanın. Aygıt tekrar başlatılırken önbellek temizlenecek ve ufak yanılgılar sistemin kendisi tarafından düzeltilecektir. Elbette, düzeltilenler hayli ufak kusurlardır. O yüzden alternatif prosedürleri de deneyebilirsiniz.

Yöntem #2: Kapalı aygıtı tekrar başlamaya zorlayın:
  • Adım #1: Güç düğmesine ve ana sayfa düğmesine tıpkı anda basın.
  • Adım #2: Bir mühlet basılı tutun. ya da
[*]Adım #3: Ses açma düğmesine basın ve bırakın. [*]Adım #4: Ses kısma düğmesine basın ve bırakın. [*]Adım #5: Güç düğmesine bir müddet basılı tutun. [*]Adım #6: Cihazın ekranı değişene kadar düğmelere basmayı sürdürün. [*]Adım #7: Cihaz açıldığı vakit kullanmaya başlayabilirsiniz.
Eğer Apple iPad tabletiniz bir formda klasik sistem ile kendini tekrar başlatmıyorsa ya da ekran kapandıysa ve hiçbir halde açılmıyorsa yukarıdaki adımları uygulayarak zorla yine başlatmayı deneyin. Birinci adımlar ana sayfa düğmesi olan, öteki adımlar ise ana sayfa düğmesi olmayan modeller içindir. Aygıtınıza uygun adımları izleyerek sistemi uygulayabilirsiniz.

b11ee934b7b6fc45747ade5035ae3e8813d3fdec.jpeg

Yöntem #3: Ayarlar üzerinden iPad sıfırlama:
  • Adım #1: iPad Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım #2: Genel sayfasını açın.
  • Adım #3: Sayfanın altındaki Sıfırla seçeneğini bulun.
  • Adım #4: Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun.
  • Adım #5: Cihaz parolanızı girin.
  • Adım #6: Apple kimliği parolanızı girin.
  • Adım #7: Karşılama ekranı çıkana kadar bekleyin.
  • Adım #8: Cihazı tekrar kurun.
Tabletinizin Ayarlar sayfası üzerinden iPad sıfırlama süreci yapmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Bu süreç sonrası aygıtınız kutudan birinci çıktığı haline dönecek. Yani aygıtta kayıtlı tüm datalarınız silinecek. Bu nedenle iPad sıfırlama süreci öncesi en azından değerli bilgilerinizi yedeklemek isteyebilirsiniz.

Yöntem #4: Bilgisayarınız üzerinden iPad sıfırlama:
  • Adım #1: iPad tabletinizi USB kablo aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.
  • Adım #2: Güç düğmesi ve ana sayfa düğmesine basılı tutun. ya da
[*]Adım #3: Güç düğmesi ve ses düğmelerinden birine basılı tutun. [*]Adım #4: Kurtarma modu ekranı çıkana kadar bekleyin. [*]Adım #5: Bilgisayarınızda bağlı aygıtı bulun. [*]Adım #6: Geri Yükle seçeneğine tıklayın. [*]Adım #7: İşlemi onaylayın ve tamamlanmasını bekleyin. [*]Adım #8: Cihazı yine kurun.
Tabletinizi USB kablosu ile bağladığınız bilgisayarınız üzerinden iPad sıfırlama süreci yapmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Bu süreç sonrası aygıtınız kutudan birinci çıktığı haline dönecek. Yani cihazda kayıtlı tüm bilgileriniz silinecek. Bu nedenle iPad sıfırlama süreci öncesi en azından kıymetli datalarınızı yedeklemek isteyebilirsiniz.

iPad sıfırlama neden yapılır?

013366093e0877466e743dce06d907fe06b04a5d.jpeg

Hiç kimse olağan bir halde çalışan iPad tabletini sıfırlamaz. iPad sıfırlama sürecinin en yaygın nedeni, cihazın garip davranıyor olmasıdır. iPad olağandan daha yavaş çalışıyorsa, uygulamalar donup duruyorsa, birtakım uygulamaları yüklerken ya da kaldırırken sorun yaşıyorsanız lakin aygıt düğmelerinde rastgele bir sorun yoksa nedeni yazılım kaynaklı olabileceği için iPad sıfırlama süreci yapılabilir.

Cihazı yine başlatmaya zorlamanın ya da bilgisayar üzerinden iPad sıfırlama süreci yapmanın nedeni ise tabletin artık kullanıcı dokunuşlarına karşılık vermiyor olmasıdır. Elbette bu bir donanım sorunu da olabilir lakin öncelikle yazılımdan şüphelenmek gerekiyor. Şayet iPad bilinen metotlarla kendini tekrar başlatmıyor ve hatta yine başlatmaya zorlandığında bile karşılık vermiyorsa iPad sıfırlama süreci yapılabilir.

Elbette tüm bunların yanı sıra iPad sıfırlama sürecinin en çok uygulanma nedeni, cihazdaki tüm dataları ve ayarları bir anda silmektir. Apple iPad tabletinizi sattıysanız ya da artık öteki biri kullanacaksa var olan kullanıcının ayarlarının temizlenmesi gerekir. Bilhassa aygıtı satacaksanız iPad sıfırlama süreci yaptığınızdan ve tüm bilgileri sildiğinizden emin olmalısınız.

iPad sıfırlama öncesi datalarınızı yedekleyin:
  • Yöntem #1: iTunes ile yedekleme
  • Yöntem #2: iCloud ile yedekleme
2ef7369d1a96ced79321d2e00f58e26314548a93.jpeg

Yöntem #1: iTunes ile yedekleme:
  • Adım #1: iPad tabletinizi USB kablo aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.
  • Adım #2: Her iki aygıtın da birebir Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
  • Adım #3: iTunes’u açın ve inanç ekranını onaylayın.
  • Adım #4: Cihaz ismine tıklayın.
  • Adım #5: Yedekleme seçeneğine tıklayın.
  • Adım #6: Şimdi Yedekle yazısına tıklayın.
  • Adım #7: Yedekleme süreci bilgisayarınızdaki dataların yoğunluğuna nazaran değişen bir müddet sonunda tamamlanacak.
iPad sıfırlama süreci öncesi cihazınızdaki dataları iTunes ile yedeklemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Bu usulü uygulamadan evvel iTunes’un son sürümünü kullanıyor olduğunuzdan emin olun.

Yöntem #2: iCloud ile yedekleme:
  • Adım #1: Cihazınızın Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
  • Adım #2: iPad Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım #3: Cihaz ismine dokunun.
  • Adım #4: iCloud’u açın.
  • Adım #5: iCloud Yedekleme sayfasını açın.
  • Adım #6: Şimdi Yedekle seçeneğine dokunun.
  • Adım #7: Yedekleme süreci bilgisayarınızdaki bilgilerin yoğunluğuna nazaran değişen bir mühlet sonunda tamamlanacak.
iPad sıfırlama süreci öncesi cihazınızdaki dataları iCloud ile yedeklemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Şayet ek bir paket almadıysanız ve fiyatsız bir iCloud alanı kullanıyorsanız 5 GB’lık bir yedekleme yapacağınızı unutmayın.

Tabletinizde oluşan yazılım kaynaklı problemleri ortadan kaldırmak için iPad sıfırlama nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak uygulayabileceğiniz usulleri ve bilmeniz gereken ayrıntıları anlattık. Şayet bu süreç sırasında bir sorun yaşıyorsanız husus hakkında Apple Takviye ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Üst Alt