Son Konu

İslamda Keramet haktır....

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İslamda Keramet haktır Mumsema kuranda keramet sabittir, cunki peygamber olmayibta olagan ustu haller anlatilmaktadir, hz suleyman veziri hakkindaki ayetler, hz meryem, ashabi kehf gibi bu paylasimda hadislerle ve alimlerin sozleri ile aciklicam insaAllah;“Benim ümmetimin içinde muhaddes ve mükellemler vardır Ömer bin Hattab bunlardan biridir Buhârî, Fezâil, 16Allah cc bu ilmi Hz Ömere vermiş Nitekim Hz Ömer (Radıyallahu Anh)’e de binlerce kilometre uzaklıkta ki , İran’ın Nihavent bölgesinde yenilmek üzere olan İslâm askerlerini ve askerlerden Sâriye’yi görmüş, “Sâriye dağa, dağa!“Cebel, Cebel! diyerek seslenip uzaktan orduyayardım etmiştir etmiştir Beyhakî Le’lekaide ŞerhusSünnette İbn Merde Veyh elİsabe 23 İbn Kesîr Tefsir Bidâye c7 s 131“Elbette bunda basîret ve firâseti olanlar için ibretler vardır(Hicr sûresi, 1575 ) Resülullah buyuruyor ki: عن ابى سعيد الخدرى رضى الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: اتقوا فراسة المؤمن فانه ينظر بنور الله “Mü’minin firâsetinden sakının O Allah’ın nuru ile ba¬kar Tirmizî, Tefsir, 16, no: 3127, 5298; Buhârî, etTârîhu’lkebîr, no: 1529, 7354Yolda yürürken bir kadına bakan bir adam Hz Osman'ın yanına girince, Hz Osman (ra) biriniz içeri giriyor ve iki gözünde zina eseri gözüküyorderBunun üzerine adam Rasûlullah'dan sonra bir vahiy mi geliyor yoksadiye sorar Hz Osman hayır, ancak mü'minin feraseti vardırder (Nebhânî, Huccetu'llahi 'ale'lAlemîn, s 862)EsvedülAnsî, peygamberlik iddiasında bulunduğu zaman Ebû Müslim’i çağırtmış ve ona “benim peygamberliğimi tasdik ediyor musun? diye sormuş “Hayır tasdik etmiyorum diye cevaplamış Bunun üzerine Esved “Peki Muhammed’in Allah (Celle Celalühü)’ın Rasulü olduğunu kabul ediyor musun?Elbette kabul ediyorum cevabını alan Esved gazaba gelmiş, bir ateş yakılmasını ve Müslimin ateşin içine atılarak yakılmasını emretmiş adamlarınaBu emri yerine getiren adamları, Ebu Müslimin ateşin içinde namaz kılarken gördüler, hiçbir şey olmuyormuş gibi Ebû Müslim, Allah (Celle Celalühü) Rasulunun vefatından sonra Medine’ye gelmişti Hz Ömer (Radıyallahu Anh) onu kendisiyle Hz Ebû Bekir arasına oturtmuştu Hz Ebû Bekir (ö13634) (Radıyallahu Anh) hazır bulunanlara “Allah (Celle Celalühü)’a hamd olsun ömrüm sona ermeden Allah (Celle Celalühü)’ın Rasulu Muhammedin ümmetinde İbrahim Halilullah gibi ateşe atılıp da kurtulan birini görmeyi bana nasip etti… İbn Teymiyye, ElFurkan Beyne Evliyâi’rRahmâni ve Evliyâi’şŞeytâni, elMektebu’l İslâmî, 4Baskı, Beyrût, 1397 Trc Allah (cc)’ın velileri ile şeytanın velileri arasındaki fark Pınar Yayınları 162, 2003Abdullah ibnu Mes'ud radıyallahu anhu buyurur ki :Hakikaten biz ashab, yemeklerin tesbihini işitirdik; o yemek yenildiği haldeBuhari hn:3805, MirkatulMefatih hn: 5944, FethulBari: c7 s125 El Musannef c11 s280, ElMüsned c3 s137, ŞerhusSünne c14 s187

Üst Alt