Son Konu

İşte KİT’ler batarken çifte maaş alan bürokratlar...

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Iste%2DKIT%2Dler%2Dbatarken%2Dcifte%2Dmaas%2Dalan%2Dburokratlar%2D%2D223424%2Ejpg

AKP periyodunda giderek verimsizleştirilerek iflasa sürüklenen, 2018 yılı sonunda borçları 77 milyar 496 milyon liraya fırlayan kamu işletmelerinin idare şurası üyelikleri AKP’lilerin ek gelir kaynağı oldu.

2019 bütçe sayıları giderek bozulan kuruluşların idare konseyi koltukları, AKP’li eski milletvekilleri, milletvekili adayları, eski ve yeni bürokratlar ile iktidara yakın isimler tarafından dolduruldu.

1 Mayıs günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kamu iktisadi teşebbüslerinde genel müdür hariç idare heyeti üyeliklerine Cumhurbaşkanı onayıyla yapılacak atamalarda 5 üyeden 4’ü için ilgili bakanın, biri için Hazine ve Maliye Bakanının teklifte bulunabilmesine imkan sağlandı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir'in haberine nazaran, bu kuruluşlardan kimilerinin idare heyeti üyeliklerine atanan dikkati alımlı isimler şöyle:

ETİ MADEN

Mithat Cansız (Yönetim Şurası Üyesi/Eski Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı)

Prof. Dr. Erdem Kalaycı (Yönetim Konseyi Üyesi/ Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı)

TPAO

Alparslan Bayraktar (Yönetim Heyeti Üyesi/Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı)

BOTAŞ

Kerim Taşkıran (Yönetim Heyeti Üyesi/ Eski Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü, Eski TBMM Başkanlığı Danışmanı, AKP Milletvekili adayı)

ÇAYKUR

İsmail Hakkı Soba (Yönetim Konseyi Üyesi/eski AKP Rize Belediyesi Meclis Üyesi, Belediye Lider Yardımcısı)

Ali Kemal Yıldız (Yönetim Şurası Üyesi/ Besin Tarım ve Hayvancılık Vilayet Müdürlüğü Uyum ve Ziraî Bilgiler Şube Müdürü)

DMO

Mücahit Özdemir (Genel Müdür/ MTA Tashkent Mining Ltd. Şti. İdare Konseyi Üyesi, eski Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Danışmanı)

Mahmut Sütçü (Yönetim Şurası üyesi/Gelir Yönetimi Lider Yardımcısı)

Yakup Tekin (Yönetim Şurası üyesi/Bütçe ve Mali Denetim Genel Müdürü)

DHMİ

Sadettin Parmaksız (Yönetim Konseyi üyesi/Darphane Genel Müdürü)

Necdet Sümbül (Yönetim Konseyi üyesi/ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Vekili)

Gökhan Cihan (Yönetim Konseyi Üyesi/ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdür Vekili)

EÜAŞ

İzzet Alagöz (Genel Müdür/ MÜSİAD Güç Dal Konseyi Lideri, özel şirket sahibi)

Nurettin Kulalı (Genel Müdür Yardımcısı/AKP Milletvekili Aday Adayı)

Murat Zekeriya Aydın (Yönetim Şurası Üyesi/Enerji İşleri Genel Müdürü, eski Kolin Şirketler Kümesi Güç Küme Başkanı)

Gökhan Karasu (Yönetim Şurası Üyesi/ Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı)

ET VE SÜT KURUMU

Mehmet Emre Elmadağ (Yönetim Şurası üyesi/Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı)

Tuncay Kara (Yönetim Heyeti üyesi/ Besin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlık Müşaviri)

Hasan Hüseyin Aydemir (Yönetim Heyeti Üyesi Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Müşaviri)

KIYI EMNİYETİ

Salim Özpak (Yönetim Konseyi Üyesi/Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü)

Orhan Öge (Yönetim Konseyi Üyesi/BTK İdare Şurası Üyesi)

TİGEM

Ali Osman Kıyak (Genel Müdür Yardımcısı İdare Konseyi üyesi/ AKP Milletvekili aday adayı)

Bekir Karacabey (Yönetim Şurası üyesi/Orman Genel Müdürü)

TEİAŞ

Nihat İsmuk (Yönetim Şurası Üyesi/ Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Bakan Müşaviri)

TMO

Kerim Üstün (Yönetim Heyeti Üyesi/ Vergi Kurulu Üyesi, Besin ve Tarım Bakanlığı Bakanlık Müşaviri)

Sadi Demirci (Yönetim Konseyi Üyesi/ Şair, muharrir, hattat)

Aylin Çağlayan Özcan (Yönetim Şurası üyesi/T arım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış Alakalar Genel Müdürü)

İbrahim Sepici (Yönetim Şurası Üyesi/ Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik Bağlantılar Genel Müdürü)

TÜDEMSAŞ

Abdullahfettah Çetinkaya (Yönetim Şurası Üyesi/AKP Milletvekili Adayı)

Bilal Tırnakçı (Yönetim Konseyi Üyesi/ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Demiryolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı, eski MEB Bilgi Süreç Daire Başkanı)

TÜLOMSAŞ

Ömer Abdullah Karagözoğlu (Yönetim Konseyi Üyesi/ Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu Başkanı)

Rıdvan KAHVECİ (Yönetim Heyeti Üyesi/ BTK Lider Yardımcısı)

TTK

Cengiz Fazilet (Yönetim Heyeti Üyesi/MTA Genel Müdürü)

Zafer Benli (Yönetim Şurası Üyesi/ Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı)

DÖNER SERMAYELİ KURULUŞLAR

TRT

İbrahim Eren(Genel Müdür/ İbrahim Eren, Türksat idare heyeti üyesi)

Ali Osman Öztürk (Yönetim Şurası Üyesi/Hitit Üniversitesi Rektörü)

Mustafa Akış (Yönetim Şurası Üyesi/Eski Milletvekili, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı)

Ulusal Piyango

Bekir Yunus Uçar (Yönetim Konseyi Başkanı/Türkiye Motosiklet Federasyonu Lideri, İsmail Ağa cemaatinden Timurtaş Uçar’ın oğlu).

Üst Alt