Son Konu

İstiklal Marşı 2 Kıtası

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İstiklal Marşı 2 Kıtası

İstiklal Marşı 2 Kıtası Ve Anlamı

Korkma, sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak
O benimdir, o benim milletimindir ancak

Umit ve guven iceren sozleriyle
Ey Millet' im! Yurdumuzun duşmanlar tarafından kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız icin endişe etme, korkma Cunku bu topraklar uzerindeki en son ocak sonmeden, en son Turk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz

Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda da bir alev gibi dalgalanan bayrağımın, milletimin yıldızı ve bağımsızlık semboludur Gokteki yıldıza el surulmediği gibi, milletimin yıldızı olan bayrağıma da duşmanlar dokunamaz O, Turk milletinindir ve daima oyle kalacaktır

Catma, kurban olayım, cehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gul! Ne bu şiddet bu celal?
Sana olmaz dokulen kanlarımız sonra helal
Hakkıdır, Hakk' a tapan milletimin istiklal!

Bu dortlukte şair bayrağımıza sesleniyor Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını catma Ey hilal kaşlı guzel bayrağı Neden bize dargın azarlar gibi bakıyorsun? Seni o nazlı nazlı dalgalandığın goklerimizden indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletim hur yaşamak ve seni hur yaşatmak icin cok kan doktu, şu anda da dokmektedir Sen bize kaş catarak, uğrunda yapılan bu fedakarlıkları hice sayarsan, dokulen kanlarımız sana helal olmaz Doğruluk ve adalet icin calışan, Allah' a inanarak ona kulluk eden, istiklali uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hurriyettir

Üst Alt