Son Konu

İstiklal Marşının Dize Dize Anlamı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İstiklal Marşı'nın Kıta Kıta Anlamı

İstiklal Marşının Acıklaması

Korkma, sonmez bu şafaklarda yuzen alsancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak

Ey, vatanımızın kurtuluşu icin, milletimizin maddi ve manevi varlıkları icin savaşan arkadaş; merak etme, endişelere kapılıp uzulme

Yurdumun, duşman işgal ve zulmu altında akşam karanlığı cokmuş goklerinde, gun batımının kızıl şafakları icinde bir alev gibi suzulup dalgalanan al bayrağımız yere inmeyecek, daima yuksekte kalacak ve onun alevleri, bu topraklardaki son bir ocak yandıkca ve canlı tek bir kişi kaldıkca, sonmeyecek daima yaşayacaktır

Bizler, son ferdimize kadar savaşmaya, vatanımızı kurtarmaya ve bayrağımızı dalgalandırmaya kararlıyız
Bu bayrak, milletimizin şeref ve saadetinin, goklerde ışıldayan yıldızıdır
Bu millet, her zaman şanı ve şerefiyle yaşayacak ve yalnız bizim olan bu sancak, yurdumun goklerinde bahtımızın yıldızı olarak daima parlayacaktır

Catma kurban olayım cehreni, ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gul, ne bu şiddet, bu celal
Sana olmaz dokulen kanlarımız sonra helal;
Hakkıdır, Hakka tapan milletimin, istiklal!

Bu dortlukte şair bayrağımıza sesleniyor;
Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını catma Ey hilal kaşlı guzel bayrağı Neden bize dargın azarlar gibi bakıyorsun? Seni o nazlı nazlı dalgalandığın goklerimizden indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletim hur yaşamak ve seni hur yaşatmak icin cok kan doktu, şu anda da dokmektedir Sen bize kaş catarak, uğrunda yapılan bu fedakarlıkları hice sayarsan, dokulen kanlarımız sana helal olmaz Doğruluk ve adalet icin calışan, Allah' a inanarak ona kulluk eden, istiklali uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hurriyettir

Ben ezelden beridir hur yaşadım, hur yaşarım
Hangi cılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kukremiş sel gibiyim: Bendimi ciğner, aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım

Bu Millet tarihin her doneminde hur yaşamış, bundan sonra da hur yaşayacaktır Bu Milleti esarete teşebbus, cılgınlığın ta kendisidir Boyle bir şeye tevessul edenin ahvaline şaşarım! Cunku o bu hareketinden dolayı başına gelecekleri duşunemeyecek kadar cıldırmış biri yahut birileri olmalıdır

Kukremiş azgın suların hic bir sed tanımadan onundeki engelleri ciğneyip aştığı gibi, ben de değil mahkum olmak; gerekirse dağları yırtar enginlere sığmam taşarım

Bir başka acıdan

Ben ezelden beridir hur yaşadım diyerek bir mısranın yarısına, sanat kudreti ile ikibin beşyuz senelik Turk tarihini sığdırıyor “Hur yaşarım diyerek Turkun hur yaşamak karakterini, azmini ve sonsuza kadar ebediyyen hur yaşayacağını; geleceğini haykırıyor Boyle bir milleti esir etmeyi hayal edenlere şaşılır

3 Mısrada Turkun kuvveti, kudreti ve haşmeti vardır Hurriyetine mani olan, sed ceken her şeyi ezecek bir sel gibidir Zaten Orta Asyadan Altay Dağlarından Tuna Boylarına akan bir sel gibidir

4 Mısrada, tarihte dağ yırtmış olmanın kudretini, gururunu yani: Ergenekon Turklerini, Ergenekon Destanını hatırlatır Ezcumle, tarihin ilk devirlerinden beri hur yaşayan Turk, ebediyen de hur yaşayacaktır Buna mani olmak isteyenleri dağları yırtan kuvveti ile sel gibi ezer, aşar

Garbın afakını sarmışsa celik zırhlı duvar;
Benim iman dolu goğsum gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! nasıl boyle bir imanı boğar;
“Medeniyyet! dediğin tek dişi kalmış canavar?

Batılı devletlerin orduları, tankları ve toplarıyla celik bir duvar gibi ufukları kaplamış uzerimize geliyorlar Ne olmuş! Gelirlerse gelsinler! Bizim inancımız, hicbir kuvvet karşısında sarsılmayacak kadar gucludur Goğsumuzdeki iman, butun saldırıları durduracak kadar, bizi korkusuz yapmaktadır

Adına “medeniyet dedikleri, aslında tek dişi kalmış canavar olan zihniyetin temsilcisi duşmanlar ve onların bu şamatası seni urkutmesin Boyle şeyler, bizim imanımıza zarar veremez!

Onların gurultu ve homurtularına aldırma; bırak ulusun dursunlar!

Arkadaş! yurduma alcakları uğratma sakın;
Siper et govdeni, dursun bu hayasızca akın
Doğacaktır sana vadettiği gunler Hakkın
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın

Bu kıtada Mehmet Akif Turk Milleti' ne, onun kahraman askerlerine umit ve karanlık aşılıyor ve:Arkadaş! Alcakların yurduma girmesine kesinlikle izin verme! Yurduna saldıran duşmana govdeni siper et! Onlarla olunceye kadar savaş! Onların utanmazca saldırılarına karşı dur!Cenabı Hak mutlaka sana yardım edecektir Cunku Allah, sabreden ve korkmadan hak yolunda savaşan mu' minlere zafer vereceğini Kuran' ı Kerimde vad etmiştirAllah, bu yardımı belki yarın, belki yarından da kısa zamanda ortaya cıkacaktır ve duşman perişan edilecektir( Nitekim Turk Milleti' nin iman gucu ve Allah' ın yardımı ile kat kat fazla asker ve silah gucune sahip duşman orduları balta ve tufeklerle mağlup ve perişan edilmiştir )

Bastığın yerleri, “toprak! diyerek gecme, tanı!
Duşun altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı;
Verme, dunyaları alsan da, bu cennet vatanı

Bu kıtada “vatan soz konusu ediliyor Dış gorunuşu bakımından vatan bir toprak parcasıdır Fakat bu toprak parcası, milletin tarih ve hayatına sımsıkı bağlıdır Onu kutsal kılan maddi yonu değil, millet ve tarih ile olan munasebetidir Bu vatan, binlerce şehit tarafından kazanılmış ve korunmuştur Bundan dolayı, ona bakarken toprağı değil, onda gomulu olan şehitleri gormelidir

Toprağın altında kefensiz yatanlar, şehitlerdir Şehitler kefensiz gomulurler Toprağı vatan yapan, şehitlerin kanıdır Vatan toprağının her karışında şehitlerimiz yatmaktadır

Şair, cennet vatanımızın dunyalara değişilemeyeceğini soyluyor Eğer her karışında binlerce şehidin yattığı bu topraklar uzerinde duşman gezerse o zaman atalarımız incinecektir “Şehit oğlu sozuyle vatan uğrunda canlar veren bir ecdada sahip olduğumuz anlatılmak isteniyor Uğrunda canlar verilen vatanımıza sahip cıkmak ve onu muhafaza etmek, şehitlerin (atalarımızın) hatırasına olan saygının gereğidir

Cennet, inanan insanların gideceği yerdir Her Musluman cennete gitmek ister Dunya, cennete değişilmez Vatan, cennete benzetilmiştir Bu nedenle değişilmezdir

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, butun varımı alsın da Huda
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

Ben de neler soylemekteyim? icimizde, bu cennet vatanın uğruna canını feda etmeyecek, elbette bir kişi bile yok! Şimdiye kadar bu guzel vatan uğruna o kadar cok yiğit, canını seve seve verdi ki toprağı avucuna alıp sıksan, sanki o şehidlerin kanı damlayacak sanırsın

Allah bizi, sevgili vatanımızdan ayırmasın! Canımızı verebilir, sevdiklerimizin yokluğuna katlanabilir, her şeyimizi kaybedebiliriz; fakat vatansız kalışın mahrumiyetine dayanamayız

RUhumun senden İlahi şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin goğsune namahrem eli;
Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli
Ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli

8kıtada Mehmet Akif, dini ve vatan uğruna şehit olanların ruhlarına tercuman olmakta, onların:
Yuce Allah' ım! ruhumun senden dileği şudur:
Uğruna canımızı verdiğimiz yurdumuza duşmanlar girmesin, camilerime yabancılar el surmesin! Bu mabetlerde okunan ezanlardaki şahadetler ki:
Eşhedu enla ilahe illallah,
Eşheddu enne Muhammeden Resulullah
Kelimeleri Turk Milleti' nin Muslumanlığını ve bağımsızlığını ilk şartı ve temelidir
Hurriyetin sembolu olan bu ezanlar yurdumun her koşesinde okunsun
Milletim kıyamete kadar hur yaşasın

O zaman vecd ile bin secde eder varsa taşım;
Her cerihamdan, İlahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır rUhi mucerred gibi yerden naşım!
O zaman yukselerek Arşa değer, belki, başım

Yarabbi! Vatanım ve senin dinin uğrunda canlarını veren biz şehidlerin son dileklerini kabul buyur

Bu dileğim vatanımın hur, Milletimin mumin kalmasıdır Bu dileğimi kabul edersen, işte o zaman eğer başıma dikilmiş bir mezar taşım varsa o bile sevincten secdeye kapanır Sevinc gozyaşlarım, savaşırken, doğuşurken aldığım yaralardan boşanır Ve yine o zaman benim ruhum yerden yukselerek şehidler makamına gonul huzuruyla gidebilecektir

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dokulen kanlarımın hepsi helal
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hur yaşamış, bayrağımın hurriyet;
Hakkıdır, Hakka tapan, milletimin istiklal

Buyuk vatan şairi Mehmet Akif İstiklal Marşı' nın son kıtasında tekrar şanlı bayrağımıza hitap etmekte ve:
Şanlı Bayrağım! Sen de artık şafaklar gibi al rengiyle, goklerimde hur ve mesut olarak dalgalan Sabah şafağının ardından gorulen aydınlık gibi, Turk milleti de bu sıkıntılı ve karanlık gunlerden sonra aydınlığa kavuşacaktır
Uğruna dokulen kanlarımızın hepsi sana helal olsun
Artık Turk Milleti' nin yok olması, dağılması diye bir şey ebediyen soz konusu olamazCunku; daima hur yaşamış olan, daima tek olan Allah' a inanan ve ona kulluk eden, daima vatanı uğruna calışan ve carpışan milletimin hurriyet ve istiklal her zaman haklıdır

Üst Alt