Son Konu

Kadir gecesinde Kılınacak Namaz

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affet

Kadir gecesinde kılınacak namazlar
Kadir gecesi namazı nasıl kılınır?
Kadir gecesi çekilmesi gereken tesbihler

Resulullah Efendimiz:
Kadir gecesinde, “Allahümme inneke afüvvün kerimun tühıbbül afve fa ’fü anni duasını okumayı bildirmiştir
“Ya Rabbi, sen affedicisin, kerimsin, affı seversin, beni de affeyle demektir
Yatsı namazında zammı sure olarak Kadir suresini okumalı
Bir iki sayfa Kur'anı kerim okumalı
Az da olsa sadaka vermeli

Kadir Gecesi namazı 4 rekat olarak kılınır

1 Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
2 Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi
3 Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
4 Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi

iki rekatta bir Tahiyata oturulur
Selamdan sonra on bir kere
Allahu Ekber , Alahu Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allahu Ekber velillahi hamddenir

Bundan sonradan 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur

Kadir Gecesi namazı ikişer olarak kılınır Bu namaz en azı iki rekattır İstediğiniz dek kılabilirsiniz En birçok 100 rekattır

Her rekatta Fatiha, bir Kadir suresi, 3 İhlas suresi okunur Her iki rekatta bir selamlama verilir HzPeygambere salatü selamlama getirilir

Namazdan daha sonra:

1 defa:

“Allâhü ekber Allâhü ekber Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber Ve lillâhilhamd

100 “Elem neşrah kir sadrak…
100 “İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr…

100 kez da Resûlullah (sav) Efendimiz ’in Hazreti Âişe (ra) Vâlidemiz ’e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

“Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbülafve fa ’fü annî (Allah ’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle)

Mümkünse kandil gecesi diğer taraftan Tesbih Namazı kılmalıdır

Kadir gecesi çekilmesi gereken tesbihler

Hz Aişe (ra) buyurdu ancak: Ya Resullulah (SAV) Kadir gecesine yetişirsem nasıl dua edeyim? dedim Oda şöyle buyurdu; Allahümme inneke afuvvün kerimün tuhibbül afve fağfü anni
Anlamı: Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin beni affet (Tirmizi)
Laihahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim
Hz Peygamber (SAV) buyurdu: Her kim bu duayı üç kez okursan yarı Kadir Gecesini algılama etmiş gibi sevaba nail olur
Lailahe illallah
kim sadakatla aşk ile Kadir gecesinde bu kutsal kelimeyi 3 kere söylerse birincisinde Allah Tealanın mağfiretine nail olur İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cenneti kazanmış olur (Ettuhfetül marziyye)
Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim
Allah Teala yapılan tüm ibadetlerimizi kabul etsin kutsal gecenin hürmetine Ümmeti Muhammedi affetsin, kendine bedel kul habibine layık ümmet eylesin, bu gece için bahşedilen müjdelere bizleri de nail eylesin
Amin

Kaynaklar :
1) Elmalı Tefsiri
2) Mübarek Gün ve Gecelerde Yapılması Nasihat Edilen Dua ve İbadetler *

Üst Alt