Son Konu

Kalbim neden duzensiz carpıyor?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Aritmi kalp atışlarındaki duzensizlik demek Ritim bozukluğunun pek cok nedeni olabilir Ancak sorun temel olarak kalbin kasılmasını sağlayan elektriksel uyarının iletimindeki sorunlarla ilişkili

Neden olur?

Yaygın nedenlere bakalım:
• Kalp ve damar hastalıkları
• Kanda elektrolit dengesizliği (orneğin potasyum)
• Kalp kaslarında sorunlar
• Kalp krizi
• Ceşitli kalp ameliyatları
Kalpteki ritim bozuklukları turlerine gore farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilir

Ritim bozukluğu turleri

Atriyal prematur atımlar: Kalpte temiz ve kirli kanın birbirine karışmasını engelleyen kapakcıklar var Atriyal prematur ritim bozuklukları kapakcıkların zamanından once veya fazladan acılıp kapanmasıyla ilişkili Coğunlukla zarar vermez, tedavi gerektirmez Ancak yine de onemsenmeli Atriyal prematur sıklaşırsa atriyal fibrilasyon denen cok daha ciddi bir ritim bozukluğu gelişebilir
Atriyal fibrilasyon atımlar: En sık gorulen ritim bozukluklarından Kalp kapakcıklarının anormal bicimde kasılmasıyla olur Genellikle belirgin yan etkisi yoktur Ancak dikkat edilmesi gereken onemli nokta: Kalp icinde pıhtı oluşabilir Bu risk dikkate alınmalı Beyne giden kan pıhtıları kalıcı sakatlığa, hatta olume yol acabilir
Paroksismal supraventrikuler taşikardi: Kalp karıncıklarının ust bolumunde ritim bozuklukları Sağlıklı bir kalp dakikada 60 – 100 kez atar Bu tur ritim bozukluklarında kalp atışları dakikada 150 – 200 arası değişebilir
Ritim bozukluğu atakları aniden gelir ve gider Bazen 1 – 2 dakika bazense birkac saat surebilir Kalp ritmi genellikle kendiliğinden duzelir Bazı durumlarda ilac almak gerekebilir Gorece nadir sorunlardan
Ventrikuler prematur atımlar: Coğu ritim bozuklukları bu turden Herhangi bir kalp rahatsızlığına bağlı olmaksızın gelişebilir Kafein, nikotin tuketimi ve stresin yanısıra tiroid veya elektrolit sorunları da tetikleyebilir Genellikle tedavi gerektirmez
Ventrikuler taşikardi: Bu turde kalp aşırı hızlı atar Kan tam olarak temizlenemez; kalbe dolmadan dışarı pompalanır Kansızlık, baş donmesi, goruş kaybı, bayılma gibi etkiler gozlemlenebilir Kalpte başka sorun varsa durum daha da kotuleşebilir
Ventrikuler fibrilasyon: Olumcul ritim bozukluğu Sorun kalp karıncıklarının duzensiz kasılmasıyla ilişkili Kalp tam kasılamaz Vucuda kan iletilemez Olum riski yukselir Bu tur hastalara reanimasyon ve elektroşok uygulamak gerekir Aksi takdirde kalp ritmi kendiliğinden duzelmez

Üst Alt