Son Konu

Kalıtsal Hastalıklar Odev

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kalıtsal hastalıklar nelerdir
performans odevi kalıtsal hastalıklar

KALITIM

Canlılar arasındaki benzerlik ve farklılıkların, ortaya cıkmasını sağlayan, bunların anne babadan cocuğa nasıl gectiğini, kalıtsal hastalıkları ve tedavileri inceleyen bilim dalıdırAynı tur canlılar kendi aralarında gorunuş olarak farklılık gosterirler(sac rengi, goz rengi vb )Kalıtımın diğer bir adı da soyacekimdir Butun canlılarda gorulur

KALITSAL HASTALIKLAR

Genlerle yavrulara gecen ozelliklere kalıtsal ozellikler denir (kan grubu, goz rengi, cok parmaklılık, renk korluğu vb)Bazı hastalıklar havada, suda yiyecek ve iceceklerde bulunan mikroplardan ileri gelirBazılarının nedeni doku ve organların zamanla yıpranmasıdır Kalıtsal hastalıklar yada bozukluklar ise kusurlu genlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasından kaynaklanırBir canlının buyumesi, gelişmesi ve yaşamını surdurmesi icin gerekli bilgileri taşıyan kalıtım birimlerine gen denir Genler DNA ’dan(deoksiribonukleik asitten)yapılmıştırYeni doğan bir bebek genlerini kalıtım yoluyla annebabasından alır Eğer butun genleri normal ise, yani sağlıklı bir insan da bulunması gereken ozellikleri taşıyor ve hepsi ustune duşen gorevi eksiksiz yerine getirebiliyorsa bebek sağlıklı doğacaktırAma bazı bebeklerde, anne ya da babadan gelen kromozomların biri ya da bir kacı kusurlu olabilir Bu durumda vucuttaki bazı etkinlikler bu bozuk genlerin aktardığı yanlış bilgiye gore yonlendirileceğinden bebekte kalıtsal bir bozukluk ya da hastalık ortaya cıkarBircok ulkede yaklaşık her 30 bebekten birinde kalıtsal bir hastalık ya da bozukluk soz konusudur Kalıtsal hastalıkların bir coğu ameliyatla, ilaclarla ve ceşitli uygulamalarla denetim altına alınarak hasta cocukların yaşamlarını normal olarak surdurmeleri sağlanabilir

KALITSAL HASTALIKLARIN TANISI

Bir insanın en doğal haklarından birisi sağlıklı olarak dunyaya gelebilmektirGunumuzde uygulanan bircok doğum oncesi tanı yontemiyle bu hedefe oldukca yaklaşılmıştır Gene de istenen sonucların elde edilmesi icin aile bilincli davranmalı,hekim de bu yontemleri usulune uygun bicimde kullanmalıdır Boylece doğum oncesinde bazı riskler onlenebilecek ve var olan sorunlar uygun yontemlerle cozulebilecektirKalıtsal (genetik) hastalıklara yaklaşımda temel ilke bunların ortaya cıkmasını engellemektir Bu ilke tedavi edilmeyen hastalıklar kadar tedavi edilebilen hastalıklar icin de gecerlidirKalıtsal hastalıkların bir bolumu duzeltilebilen bozukluklardır Orneğin tavşan dudakca da bircok doğumsal kalp hastalığı doğumsal yontemlerle tedavi edilebilir Bazı kalıtsal hastalıklar da ise eksik olan madde dışarıdan verilerek tedavi sağlanırBunun ornekleri hipotiroidizmde tiroide hormonu kullanılması ve hemofili hastalıklarına faktor VIII verilmesidir bazı metabolizma urunlerinin vucutta birikmesine bağlı hastalıklarda ise bu birikimi onleyen ilaclar kullanılırBazı hastalıklar da sağlıklı bir insandan alınan genlerin hastanın gen yapısına eklenmesiyle tedavi edilebilir

Üst Alt