Son Konu

Kamerunlu siyam ikizleri 27 saat süren operasyonla İstanbul'da ayrıldı

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kamerunlu_siyam_ikizleri_27_saat_suren_operasyonla_istanbulda_ayrildi_1635924529_2982.jpg

Yapışık doğan Kamerunlu ikizler Elizabeth ve Mary, zorlu bir sürecin ardından İstanbul'da 27 saat süren ameliyatla ayrıldılar. İkizler, 7 ay boyunca devam eden tedavinin ardından geçtiğimiz gün taburcu oldu.

Geçtiğimiz yıl Kamerun’da Caroline ve Richard Akwe çiftinin siyam ikizleri, kalçaları birbirine yapışık olarak dünyaya geldi. Elizabeth ve Mary'nin idrar yollarından sindirim yollarına, boşaltım ve genital sistemlerinden sinir ve damar sistemlerine kadar pek çok yeri yapışık haldeydi.

Siy7k_1635924370_5245.jpg

Zorlu bir yaşam sürdüren ikizler, Kamerun Cumhurbaşkanlığı'nın tedavi sürecini üstlenmesiyle Türkiye'ye getirildi. İkizler 9 aylıkken Üsküdar Altunizade'deki özel hastanede tedavileri başlatıldı.

JLdDL_1635924357_5753.jpg

Hastane uzmanlarından Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander, Çocuk Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Memet Özek, Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır, Anestezi Uzmanı Doç. Dr. Serpil Ustalar Özgen ve Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak’ın önderliğinde pek çok alanda uzman olan doktor ikizlerin ayrılması için seferber oldu.

HIbFz_1635924325_3353.jpg

Şuan da 16 aylık olan ikizlerin tedavisi sorunsuz bir şekilde tamamlandı ve geçtiğimiz gün taburcu oldular. Siyam ikizlerinin ameliyatını gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander, başarılı ameliyat sürecinin ardından şu ifadeleri kullandı:

"Bu anlar benim için oldukça duygusal. İlk geldiklerinde de böyleydi. Bana ilk fotoğrafları gösterildiğinde gerçekten çok ağır bir anomali olduğunu anladık. Hem merkezi sinir sistemi hem boşaltım sistemi hem sindirim sistemi hem de hareket sisteminin ortaklıkları vardı. Bunları hepsinin ayrılması için gerçekten bir sağlık ordusuna ihtiyaç vardı. Böyle bir orduyu toplayıp, ameliyat için gerekli planlamayı yapabileceğimizi gördük, anladık. Bunun planlaması için de iyi bir şekilde ameliyatını gerçekleştirip, en mutlu şekilde ayrılığı gerçekleştirebilmiş olduk. Mutluluk verici bir an hepimiz için."

Dr31Z_1635924289_2157.jpg

"KIZLARIMIN DOKTOR OLMASINI İSTİYORUM!"

Kızlarının taburcu olmasıyla büyük sevinç yaşayan baba Richard Akwe, "Çok mutluyum, ayrılabildiler, omurgalarından yapışıktılar ve tanrıya şükürler olsun sağlıklılar. Çocuklarımın burada gördüğü tedaviden çok mutluyum. Kamerun’da bu duruma çok rastlanıyor. Kızlarımın doktor olmasını istiyorum ve bu vakaları tedavi etmelerini istiyorum" ifadelerini kullanırken anne Caroline Akwe ise"İlk önce tabii ki şoktu bunu öğrendiğimde. Ama şimdi ayrıldıktan sonra çok çok mutlu olduk. Herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Iu22V_1635924263_563.jpeg

Üst Alt