Son Konu

Kaymaçina Tatlısı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kaymaçina Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

*5 adet çift sarılı yumurta
*1 litre süt
*1 5 su bardağı şeker
*2 paket vanilya

Kaymaçina Tatlısı Tarifi Yapılışı Merhaba Arkadaşlar
Cuma`i şerifimiz mübarek olsun
Uzun zamandır sizlere tarif paylaşımında bulunamamıştım Çeşit Çeşit tariflerle karşınızda olacağım
Bugün sizlerle paylaşacağım tarif; Boşnak`lara özgü yöresel bi tatlı olan KAYMAÇİNA TATLISI olacak
Bu tatlı içerisinde orjinal tarifinde 8 10 adet yumurta oluyor benim yumurtalarım çif sarılı olduğundan 5 adet yeterli olacaktır diye düşündüm, sizlerin yumurtası tek sarılı ise
8 10 adet yumurta kullanmalısınız
Gelelim bu enfess lezzetin yapım aşamalarına:
?Öncelikle bi kap içine yumurtaları kırıp şekeride ekleyip yaklaşık 5 dk boyunca köpürene dek mikser ile turbo devirde çırpalım köpük köpük olunca içine sütü ve vanilyaları ekleyelim 10 dk kadar çırpalım
? Ben küçük güveçlerden kullandım Sizler sufle kapları ile de yapabilirsiniz yada büyük borcamda yapıp pişince dilimleyebilrsiniz
? Güveçte yapmak servis ederken işinizi kolaylaştıracaktır Güveçlere eşit miktarda kepçe yardımı ile karışımdan ilave edelim Tam olarak 6 güveç çıkıyor bu malzemelere göre
? Önceden ısıtılmış 130 derece fırında yaklaşık 5060 dk pişirmek gerekir
?Fırın içinde üzerleri köpük köpük olup hafiften kızarma olunca pişmiş demektir
Muhallebi kıvamına gelince soğuması için hemen fırından çıkartın Tatlının istenilen kıvama gelmesi için yaklaşık bir gece buzdolabında beklemesi gerekir
?Birgün sonra b Dolabından alıp hindistan cevizi antepfıstığı tozu ile süsleme yapıp servis edebilirsiniz
Tadı muhallebi gibi oluyor Ve asla yumurta kokusu olmuyor merak etmeyiniz
Deneyenlere afiyet olsun

Üst Alt