Son Konu

kaza anında kimlerden nasıl yardım alabiliriz

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İLKYARDIM da haberleşebilecek telefon numaraları :

110 İtfaiye

112 Ambulans

114 Zehir Danışma Merkezi (Sağlık Bakanlığı)

154 Trafik polisi

155 Polis imdat

156 Jandarma imdat

Herhangi bir trafik kazasıyla karşılaştığımızda kazazedeye hemen ilkyardım uygulaması yapmadan once mutlaka uygulamamız gereken iki onemli işlem daha vardır Bunlar:

1 Kendinizin ve ortamın guvenliğini sağlayın Orneğin; arac surucusu olarak trafikte hızlı seyir halindeyken gidiş yonunuzde tehlikeli bir durumu farkettiyseniz dortlulerinizi yakıp hızınızı azaltın ve dikkatli bir şekilde yolun sağına gecin Aracınızı kaza yapan aracın icinde bulunduğu tehlike tipine gore (yanmakta olan arac elektrik direğine carpma sonucu aracın uzerine yuksek gerilim hatlarının duşmesi vb) yeterince uzak ve guvenli bir bolgeye dortluleriniz acık kalacak şekilde park ediniz Ancak aracınızı cok uzağa park ederseniz ilkyardım yapmak icin cok zaman kaybetmiş olursunuz Sadece aracınızın dortlulerinin acık kalması yetmez; tehlike uyarıcısı reflektorlerinizle ve varsa sinyalli acil fenerinizle kaza mahallini seyir halindeki diğer suruculerin yeni kazalara yol acmaması icin koruma altına alın Cok gerekmedikce trafiği tamamen kesintiye uğratmayın
Yanmakta olan bir aracla karşı karşıyaysanız; aracınızı ruzgarın esme yonuyle tehlike kaynağı arasında olacak şekilde park edin Kısacası; ruzgarın yanmakta olan aractan sıcrayabilecek hicbir şeyi sizin aracınıza taşımasına izin vermeyin

Elektrik direğine carpan bir aracla karşılaştığınızda arac uzerinde elektrik telleri olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz ve 'Elektrik Arıza (186)'ya haber vererek ortamdan elektriği uzaklaştırmanız guvenli bir davranış olacaktır

Karşı şeritte meydana gelen trafik kazalarında ilkyardımcı olarak kendimizi korumak cok daha onem kazanır Bu gibi durumlarda aracınızı guvenli bir yere park etmiş olmanız tek başına yeterli olmayacaktır Ozellikle trafiğin hızlı seyrettiği ve yoğun olduğu otobanlarda yolun ortasındaki bariyerleri de gozonune aldığınızda karşıdan karşıya gecmenin ne kadar tehlikeli olduğunu duşunebilirsiniz Hele bir de viyaduk uzerindeyseniz sakın karşıdan karşıya gecmeye kalkışmayın! (Dikkat! Viyadukler arası ucurum tehlikesi)

2 Kaza mahallini hızlıca değerlendirdikten sonra size en yakın ambulans servisini arayın Yanınızda işe yarayabileceğine inandığınız başkaları varsa onlardan da yardım isteyin Orneğin; bu gonullu kişilerden ‘seyirci kuru kalabalığın’ kaza mahalline uşuşmesini engellemede 'Alo Trafik (154)' veya 'Alo Jandarma (156)'yı arattırmada ve guc gerektiren işlemlerde yararlanabilirsiniz Boyle davranmanız size zaman ve saygınlık kazandıracaktır Bir ambulans servisinden yardım isterken kendinizi yeterince tanıtın olayı olay yerini yaralı sayısını ve telefon numaranızı acıklayıcı bir şekilde bildirin

Kendinizin ve ortamın guvenliğini sağlayıp gerekli yardımları istedikten sonra kazazedeye ilkyardıma başlayabilirsiniz Travmalı hastaya ilkyardımda ana kuralımız hastanın bizim hatalı taşımamızdan kaynaklanan yeni zararlara maruz kalmaması olmalıdır Bunun icin hastayı aractan cıkarırken baş boyun ve bel bolgesinin dikey duzlemini korumamız gerekir Kazazedeyi gerekmedikce hareket ettirmeyin Kazazedeye yardımlarınız daima mantıklı bir gerekceye dayanmalıdır Orneğin; ciltten dışarıya doğru olan bir kanamayı uzerine sıkıca bastırarak veya kanamanın ust tarafındaki tek kemikli bolgeye turnike uygulayarak durdurmak icin cok tereddut etmeyin 'Hastayı karga tulumba taşıma yuzunden bircok kazazede sakat kalıyor veya oluyor'

Son uc yıldan beri her yıl ortalama 450000 trafik kazası yaşandığını bu kaza sayısının dortte bir oranında yaralı sayısı ve yuzde biri oranında ise olu sayısı olduğunu duşunursek ilkyardım konularını oğrenmenin onemini anlamamız gerekir Sadece kurallarına uygun hasta taşıyarak sakatlanmaları cok aza indirebiliriz

Üst Alt