Son Konu

kedi dostu

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kedi dostu

Anneannem ne zaman namaza dursa, o da seccadenin yakınlarında bir yere oturur ve sanki aynı kutsallığı ağırbaşlı bakışları ile devam ettirirdi Adını hatırlamıyorum, belki de adı o eski bilindik keyifli “Mestandı Belki de Oteki yaz gittiğimizde yoktu Cocukluk hercailiği sormak hic aklıma gelmedi Ama namaz sırasındaki gorunumu yıllar boyunca hep aklımda kaldı İslamiyet’te kediler “temizlik ile simgelenmiştir ve saygın bir yer edinmişlerdir Oyle ki, Hz Muhammed’in bile bir kedi dostu olması musluman kediciler icin tam bir ovunc kaynağıdır

Anlatılanlara gore, Hz Muhammed kedisi Muezza’yı o kadar cok severmiş ki, Muezza bir gun sedirde oturan Hz Muhammed’in giysisinin ucunda uyuya kalmış Her kedi dostu gibi uyuyan bu guzelliğe kıyamayan Hz Muhammed, Muezza’yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş Muezza, muhtemelen bir sokak kedisi idi ve Mekke’nin sıcak kavurucu sokaklarından Hz Muhammed’in ilgisi ile kurtulmuştu Kendisi de bir kedi dostu olan ve hadisleri aktaran Abu Hurayra (isminin anlamı da “kedi babası
demek) Hz Muhammed’in kedilerin ticari alım satımını yasaklattığını soyler

Hatta Abu Hureyra’nın aktardığı hadislerde “kedisini kapatıp ac bırakan bir kadının cehennemde cektiği cezadan bahsedilir Mesaj oldukca acıktır Kedilere iyi muamele şarttır Belki bu hadislerden belki de kendi oz inancımızdan bilmiyorum ama cocukluğumuzda kedilerin canını acıtanlar icin hep aynı şey soylenir dururdu “Bir kediyi oldurursen yedi cami yaptırman gerekir Belki de İslamiyet’teki bu gizli kedi sevgisi sebebi ile İslam

ulkelerinin sokakları kedilerle doludur (ve ne yazık ki şu an milyonlarcası kotu yaşam koşulları ile yuzyuzeler)

Anneannem bir gun uzerleri dantellerle cevreli sedirde Cumhuriyet’in 75 yıl anısına cıkarılmış Sumerbank bardakları ile cay icerken bizlere bir hikaye anlatmıştı Sanırım ben de Muezza gibi anneannemin hic uzerinden cıkarmadığı mavi potikareli onluğunun uzerinde uykuya hazırlanıyordum “Bir gun bir yılan Hz Muhammed’e gelmiş ve kendisinden yardım istemiş Hz Muhammed de yılana yardım etmiş Ama yılan teşekkur edeceği yerde Hz Muhammed’i sokmaya kalkışmış İşte tam o sıra oralardan gecen bir adam Hz Muhammed’in zor anına yetişip kedisini yılanın uzerine salmış Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz Muhammed kedinin sırtını okşamış O gunden beridir de kediler sırt ustu yere duşmezlermiş Hikaye cok guzeldi Ilık ve kuru Anadolu ruzgarı taş evin icinde geziniyor, uzaklarda bir kac kadın avluda sarma cigara tellendiryordu Acaba anneannem ben uyuyunca ne yapmıştı ? Keyifli olduğunda Muezza diye cağırdığı beni belki de Hac’tan getirilmiş yatak ortusunun uzerine yatırmıştı

Zaman Ayırıp Okuduğunuz İcin

Teşekkur Ederiz

Üst Alt