Son Konu

Kelime ve Anlamı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sözcük anlamı, kelimede anlam, kelimenin özellikleri,

Kelime (kelime)

Cümlenin manalı en minik birimlerine ya da kimsesiz anlamı olmadığı hâlde tümce içinde manâ şampiyon anlatım birimlerine kelime denir Kelime, halk müziği aralarında anlaşmayı sağlayan dilin manalı en minik parçasıdır Kelimelerin belirtilmiş bir uyum içerisinde bir araya getirilmesiyle anlaşma sağlanır

KELİMEDE AMAÇ

Kelimeler de dil gibi canlı varlıklardır Sahip oldukları anlamların açık havada zamanla yeni anlamlar kazanabildikleri gibi bir anlamda birkaç kelime de kullanılabilir Bu özellikler hem kelimenin kendisine ait olabilir, hem de diğer kelimelerle olan anlam ilişkisini gösterebilir Burada kelimelerin amaç özelliklerinin yanı sıra kelimeler arasındaki kasıt ilişkileri de karşımıza çıkmaktadır Kelimeler tek başlarına anlamlı olabildikleri gibi cümlede ya da söz içinde kullanılışlarına kadar yeni anlamlar da kazanabilirler, arasında anlamdaşlık sesteşlik gibi ilişkiler de barındırabilirler

Manâ bakımından kelimeler ve kelimeler arasındaki amaç ilişkileri şunlardır:

A ANLAM BAKIMINDAN KELİMELER

Kelimelerin taşıdıkları anlamları maddeler hâlinde sıralayalım

1 HAKIKI AMAÇ (ESAS KASIT)

Kelimelerin taşıdıkları birincil ve genel anlama reel anlam denir Kelimelerin sözlükteki ilk anlamıdır Kelimenin gerçek anlamı, herkesçe tanıdık yaygın anlamıdır Buna temel anlamda denir

Meselâ, “ağız dendiğinde akla birincil gelen, organ adıdır “göz kelimesi de o kadar

Soğuktan su boruları patlamış

Ayağında eski bir spor pabuç var

Azıcık sonradan toprak bir yola girdik

Kanadı kırık bir martı gördüm

Soğuk sudan boğazı şişmişti

Yataktan kalkarken başımı duvara çarptım

Dün gece erken yattım

Sıcak çorbayı içince rahatladım

Dolaptan temiz elbiselerini çıkardı

Ahmet ’in burnu iyi koku alır

Ağzında yaralar oluşmuştu

Elini hırsla masaya vurdu

Iri hantal gövdesini zorlukla sürüklüyor gibiydi

Gölün kıyılarını yapraksız, bodur ağaçlar kuşatmıştı

2 YAN MANÂ

Esas anlamıyla bağlantılı olarak zamanla ortaya çıkan değişik anlamlara ast kasıt denir Sözcüğün reel anlamının açık havada, ancak reel anlamıyla az çok yakınlık taşıyan yeni anlamlar kazanması bağli anlamı oluşturur Bir sözcüğün bağli manâ kazanmasında genelde yakıştırma ve benzerlik ilgisi etkili olmaktadır

Meselâ “göz dendiğinde akla ilk gelen, kelimenin temel anlamı olan organ adıdır Lakin “iğnenin gözü, “çantanın gözü, masanın gözü tamlamalarındaki anlamlar benzetme aracılığıyla kazandırılmış yeni anlamlardır Bunlara da yan kasıt denir

Meselâ, “düşmek kelimesi “Meyveler bir bir yere düştü cümlesinde temel anlamda; “Çocuğun pantolonu düşüyordu, “Bu yılın birincil karı düştü ve “Kavakların gölgesi yola düştü cümlelerinde alt anlamdadır

Beşiktaş sırtlarına ağaç dikiyorlar (arka taraf)

Gülün tomurcukları sabah patlamış

Uçağın kanadı havada parçalanmış

Başı kırık bir çiviyi sökmeye uğraşıyor

Bu dalda başarılı olabileceğimi sanıyorum

Köprünün ayağına bomba koymuşlar

Şişeyi boğazına değin doldurdu

Kapının kolunu kırınca babamdan azar işittim

Benim yetiştirdiğim öğrenciler daha başarılı

Yokuşun başına değin koştuk

Simge ve soyutlaşma: Dilimizde kelimeler sadece bir anlamda kullanılamaz Yani bir sözcük birden fazla yerde ve çok bambaşka anlamlarda kullanılabilir Onun için somut örnek ve soyutlaşma, dilimizdeki kelimeler için defalarca mümkündür Maddi anlamıyla “geçilen yer aramak olan “yol kelimesi “yöntem, metot anlamına gelerek soyutlaşmıştır

Yakıştırmaca: Kendi adı olmayan ya da adı olduğu hâlde bilinmeyen varlıklar değişik özellikleri sebebiyle yerinde olan kelimelerle adlandırılır Buna yakıştırmaca denir Uçağın kanadı, masanın gözü, ayakkabının burnu vb

3 MECAZ AMAÇ

Bir sözcüğün reel anlamından tam olarak uzaklaşarak kazandığı yeni anlayış mecaz kasıt denir Diğer bir deyişle bir kelimenin, hakiki anlamı açık havada, başka bir kelimenin yerine kullanılması sonucu ortaya çıkan anlamdır Bu kullanımda anlatımı renklendirmek ve güçlendirmek esastır Mecaz anlamda iki sözcük bir yönüyle benzerlik ilgisi kurularak birbirine benzetilmiştir

Bu konuyu bir daha açmayacağım

Derdim çoktur, hangisine yanayım

Doktora abes gözlerle bakıyordu

Bu şarkıya bayılıyorum

Tatlı sözlerle babasının gönlünü aldı

Yakında savaş patlayacak

Mecaz anlamlar, benzetme ve ilgi yollarıyla yapılır Benzetme yoluyla yapılanlardan biri istiaredir İstiare açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır Edebiyat dersinde laf sanatları aralarında incelenir Eğretileme ve deyim aktarması da denir

“Kurban olam, kurban olam

Beşikte yatan kuzuya (açık istiare)

“Tekerlekler yollara bir şeyle anlatıyor (kapalı istiare)

Alaka yoluyla yapılanlara isim aktarması denir Isim aktarmasında benzetme amacı olmaz İçdış, parçabütün, niçinnetice, artistyapıt, yerinsan, yerolay gibi ilgiler vardır Aşağıdaki cümleler ad aktarmasına örnektir (ad aktarması ayrıca mecazı mürsel adıyla söz sanatlarında da işlenir)

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey nazlı hilâl

Saçını kestir demedim mi?

Bolluk yağıyor; çiftçinin yüzü gülecek

Ayağını çıkarmadan girebilirsin

Bu olaylara Ankara sessiz kalıyor

Orhan Veli ’yi okur musun? *

Üst Alt